بررسی تمامی تجهیزات لازم برای پارکینگ هوشمند

1402/01/15 - خواندن 7 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
تجهیزات پارکینگ هوشمند

بسیاری از پارکینگ‌داران و افرادی که از پارکینگ‌ها استفاده می‌کنند به دنبال هوشمند سازی پارکینگ خود هستند. در این مقاله به طور کامل تجهیزات لازم برای ایجاد یک پارکینگ هوشمند را معرفی کرده و نحوه‌ی تهیه‌ی آنها را برای شما مشخص می‌کنیم. با ما همراه باشید.

منظور از تجهیزات پارکینگ هوشمند چیست؟

شما برای ایجاد یک ساختار هوشمند در پارکینگ نیاز به سخت‌افزار و نرم‌افزارهای مختلفی دارید. این تجهیزات به شما در مدیریت پارکینگ، ایجاد امنیت و بهره‌وری بیشتر کمک خواهند کرد. در اینجا تمامی تجهیزات هوشمند سازی پارکینگ را به طور کامل تشریح خواهیم کرد تا از توانایی‌های آنها مطلع شوید.

۱- سیستم ورود و خروج هوشمند

تجهیزات پارکینگ هوشمند

یکی از مهمترین بخش‌های هر پارکینگ کنترل ورود و خروج به آن است. در سیستم‌ها قدیمی از راهبندهایی استفاده می‌کردند که توسط یک فرد یا توسط یک ریموت باز یا بسته می‌شد. در پارکینگ‌های هوشمند ما از سیستم‌های پیشرفته مانند پلاک خوان یا ریدر RFID استفاده می‌کنیم. استفاده از این روش‌ها در پارکینگ‌های مختلف مزایای متفاوتی ایجاد می‌کند:

الف- پارکینگ مسکونی یا اداری:

این پارکینگ‌ها با مشکلاتی مانند ورود بیش از حد خودرو به پارکینگ، ورود و خروج کُند و باز نشدن درب به دلیل همراه نداشتن ریموت یا اشتباهات نگهبانی مواجه هستند. با استفاده از پلاک خوان یا RFID شما برای ورود به هیچی چیزی نیاز ندارید و به محض نزدیک شدن به درب، راهبند به صورت اتوماتیک باز خواهد شد. علاوه بر سرعت بالای این سیستم، هزینه‌های ثانویه‌ی آن از جمله تعویض ریموت درب را ندارد. هم‌چنین سیستم‌های پیشرفته‌ای مانند پلاک خوان دیدبان می‌تواند از ورود خودروهای زیاد به پارکینگ جلوگیری کند. در پارکینگ‌های مسکونی معمولاً بعضی واحدها بیش از یک خودرو را به پارکینگ وارد می‌کنند اما با این سیستم هوشمند این کار امکان‌پذیر نیست.

ب- پارکینگ‌های عمومی:

در پارکینگ‌های عمومی معمولاً ورود و خروج علاوه بر زمان‌بر بودن، به دلیل خطاهای انسانی با مشکلات و زحمات زیادی روبه‌روست. با استفاده از پلاک خوان می‌توان سرعت ورود و خروج را بسیار افزایش داد و به کمک آن مدیریت پارکینگ بسیار ساده‌تر خواهد بود.

۲- سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ

تجهیزات پارکینگ هوشمند

مهم‌ترین لازمه‌ی هر پارکینگی، استفاده آن از سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ است. شما در صورتی می‌توانید از تمامی محصولات زیر استفاده کنید که بتوانید تمام آنها را به صورت هوشمند مدیریت و بررسی کنید. سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ، می‌تواند در تمامی مراحل از جمله گزارش‌گیری ورود و خروج، محاسبه‌ی دقیق هزینه برای خودروها (در پارکینگ‌های عمومی)، مدیریت سنسورها و تابلوها و تامین امنیت پارکینگ از طریق این سیستم انجام می‌گیرد. پس یک پارکینگ هوشمند بدون سیستم مدیریت هوشمند امکان پذیر نخواهد بود.

۳- سنسورهای راهنما هوشمند

تجهیزات پارکینگ هوشمند

در پارکینگ‌های عمومی، مجتمع‌های تجاری و اداری پیدا کردن جای پارک بسیار مشکل است. بسیاری از پارکینگ‌ها با استفاده از افرادی خودروها را هدایت می‌کنند و از طرفی خودروها زمان زیادی را برای پیدا کردن جای خالی تلف کنند. سنسورهای راهنمای هوشمند جاهای پارک خالی را در پارکینگ با یک چراغ سبز مشخص می‌کند و به محض پر شدن جای پارک چراغ به رنگ قرمز تغییر پیدا می‌کند. این سنسورها در یک لاین یا یک طبقه به طور کامل می‌توانند محل‌های خالی را به شما نمایش داده و زمان پیدا کردن جای پارک را کاهش دهند.

۴- تابلوهای اطلاع‌رسانی و چراغ‌های هشدار هوشمند

در پارکینگ‌های مختلف می‌توان از تابلوها یا چراغ‌های مختلفی استفاده کرد. این موارد بسیار می‌توانند به راهنمایی خودروها و هم‌چنین امنیت آنها کمک کنند. یکی از موارد استفاده آنها در رمپ پارکینگ‌هاست. بسیاری از پارکینگ‌ها رمپ مناسبی برای عبور دو خودرو همزمان ندارند و از طرفی خودروها دید کافی برای مشاهده خودرو دیگر هم ندارند. چراغ هشدار در رمپ‌ها می‌تواند وجود یک خودرو در رمپ را به بقیه هشدار دهد. یکی از کاربردهای تابلوهای اطلاع رسانی برای پارکینگ‌های عمومی، راهنمایی خودروها بر اساس فضاهای خالی موجود در پارکینگ است. این مورد مکمل سنسورهای راهنماست و می‌تواند یک داده کلی از پارکینگ در اختیار شما قرار دهد. البته نحوه اتصال این موارد به یکدیگر معمولاً با سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ انجام می‌شود.

۵- دوربین‌های تشخیص خطر و سرقت

تجهیزات پارکینگ هوشمند

یکی از جدیدترین محصولاتی که به کمک هوش مصنوعی عمل می‌کند، تشخیص خطر و سرقت از خودرو یا آپارتمان است. هوش مصنوعی با کمک پردازش تصویر و تشخیص اقدام (Action Detection) می‌تواند توسط دوربین‌های نظارتی افراد مشکوک را شناسایی کند. با این کار هوش مصنوعی می‌تواند دقت اپراتور امنیتی را معطوف به این افراد مشکوک کرده و جلوی خرابکاری‌ها یا سرقت‌ها را بگیرد. این کار می‌تواند امنیت پارکینگ را تا حد زیادی هوشمند کند. البته می‌توان از مواردی مانند تشخیص چهره نیز برای تامین امنیت پارکینگ استفاده کرد.

۶- قفل پارکینگ هوشمند

تجهیزات پارکینگ هوشمند

معمولاً برای پارکینگ‌های شخصی یا پارکینگ‌های با قابلیت رزرو می‌توان از قفل پارکینگ هوشمند استفاده کرد. نقش این قفل‌ها حفظ فضای پارکینگ شما است و شما می‌توانید زمانی که در پارکینگ حضور ندارید امکان پارک را برای خودروهای دیگر سلب کنید. زمانی که شما وارد شدید نیز می‌توانید با روش‌های مختلفی این قفل‌ها را باز کرده و دوباره در محل پارکینگ خود پارک کنید.

۷- تجهیزات لازم برای پارکینگ‌های مکانیزه

تجهیزات هوشمند سازی پارکینگ

پارکینگ‌های مکانیزه مانند پارکینگ‌های طبقاتی خودکار یا پارکینگ‌های پازلی می‌توانند از تجهیزات هوشمند سازی پارکینگ برای بهبود کار خود بهره ببرند. روش‌هایی مانند پلاک خوان یا سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ برای آنها هم کاربردهای خود را دارد. از طرفی در مواردی مانند پارکینگ‌های پازلی می‌توان از هوش مصنوعی برای ایجاد پازل‌های پیچیده‌تر برای استفاده بهینه از فضای پارکینگ نیز استفاده کرد. در حال حاضر به دلیل کمبود فضای این نوع پارکینگ‌های مکانیزه بسیار می‌توانند کار ساز باشند.

آیا در ایران امکان پیاده‌سازی این موارد وجود دارد؟

ایران در حال حاضر در زمینه‌ی هوش مصنوعی قدرت فراوانی دارد و مواردی مانند پلاک خوان، سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ در ایران با کیفیت بالا ایجاد شده‌اند. شما می‌توانید در پارکینگ خود از این محصولات به صورت کاملاً حرفه‌ای و دقیق استفاده کنید و بهره‌وری و سود خود را افزایش دهید.

جمع بندی نهایی

شما در این مقاله با تجهیزات و نرم‌افزارهای مختلف پارکینگ هوشمند آشنا شدید. در صورتی که دغدغه‌ی داشتن یک پارکینگ هوشمند را دارید حتماً استفاده از موارد بالا را در نظر بگیرید تا بتوانید از مزایای هوشمندسازی استفاده کنید. شرکت هوش مصنوعی دیدبان با توجه به نیاز پارکینگ‌داران پلاک خوان و سیستم مدیریت هوشمند دیدبان را ارائه داده ست که می‌تواند جمع تمام موارد بالا را در یک نرم‌افزار جامع به اجرا درآورد.