فنس یا حصار مجازی چیست و چه کاربردی دارد؟

1402/02/5 - خواندن 5 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
فنس یا حصار مجازی چیست

یکی از امکانات جدیدی که برای مسائل امنیتی در اختیار افراد قرار گرفته است، فنس مجازی است. در این مقاله به طور کامل توضیح می‌دهیم که فنس مجازی چیست و به چه منظوری شما می‌توانید از آن استفاده کنید. با ما همراه باشید.

فنس یا حصار مجازی چیست؟

فنس یا حصار مجازی برای ایجاد یک منطقه امن و کنترل تردد به داخل آن است. معمولاً از فنس‌های معمولی فقط برای جلوگیری از ورود و خروج افراد از یک منطقه استفاده می‌شود اما از فنس مجازی می‌توان برای کنترل و افزایش امنیت یک منطقه یا مکان استفاده کرد. در صورتی که فردی به منطقه‌ی ایجاد شده با فنس مجازی وارد یا خارج شود، شما متوجه شده و می‌توانید اقدامات بعدی را انجام دهید. البته در مورد حصار مجازی، این مورد بیشتر در زمینه دامپروری استفاده می‌شود و برای حفظ و نگهداری دام در منطقه دلخواه است تا آسیبی به دام نرسد.

کاربردهای فنس یا حصار مجازی

فنس مجازی در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد که شما می‌توانید در این بخش‌های از آن استفاده کنید:

۱- دامپروری:

فنس مجازی چیست

یکی از کاربردهای حصار مجازی استفاده آن در دامپروری است. در بسیاری از موارد دام‌ها از مراتع برای چرا استفاده می‌کنند و این فضا در روزهای مختلف متفاوت هستند و حفظ دام در این فضا هم کار بسیار سختی است. شما می‌توانید با ایجاد یک فنس مجازی اجازه خروج دام از فضای مدنظر داده نمی‌شود. معمولاً این کار با وصل شدن یک دستگاه به دام و پخش زنگ اخطار برای جلوگیری از خروج دام از محوطه انجام می‌شود. در مورد این بخش در کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه کشاورزی و دامپروری نکات بیشتری در این مورد ذکر شده است.

۲- جلوگیری از ورود حیوانات به جاده‌ها:

فنس مجازی چیست

در بسیاری از جاده‌ها با مشکل ورود حیوانات به جاده‌ها و تصادفات به دلیل این ورودها مواجه هستیم. یکی از راه‌های موثر ایجاد فنس مجازی در بخش‌هایی است که حیوانات عبور و مرور دارند. در این حالت در بخش‌های مدنظر فنس مجازی را اجرا می‌کنیم تا در زمانی که خودرو در حال نزدیک شدن است، اخطاری مبنی بر نزدیک شدن حیوان به جاده از طریق تابلوها دریافت کند. به این صورت احتمال تصادفات پایین خواهد آمد.

۳- امنیت ملک یا زمین:

فنس مجازی چیست

در بسیاری از املاک مانند ویلاها، زمین‌های خاص، مجتمع‌های اداری و تجاری و ... برای زمان‌های خاصی هیچ ورود، خروج و رفت و آمدی نباید وجود داشته باشد. در این حالت می‌توان ورود فردی به داخل این ملک‌ها را به صورت کامل با استفاده از فنس مجازی بررسی و جلوگیری کرد. برای محل‌هایی مانند ویلا که نیروهای امنیتی خاصی در آن وجود ندارند، می‌توان این ورود و رفت و آمدهای غیرمجاز را به سرعت به مالکین منتقل کرد تا اقدامات لازم بعدی را انجام دهند.

۴- ایجاد مناطق ورود ممنوع:

شما می‌توانید با استفاده از فنس مجازی، مناطقی را ایجاد کنید که افراد حق ورود به آن را نداشته باشند. این مناطق معمولاً در فضاهای خطرناک یا امنیتی به محض ورود فرد، با آژیر یا به ترتیب دیگری فرد را از آن محدوده خارج کرد. معمولاً برای فضاهایی که در برخی اوقات نیاز به رفت و آمد وجود دارد و نمی‌توان از فنس عادی استفاده کرد، از فنس مجازی استفاده می‌شود.

۵- مناطق خطرناک مانند خطوط مترو یا پرتگاه‌ها:

فنس مجازی چیست

یکی از خطرات بالقوه خطوط مترو، ورود فردی به داخل ریل مترو است. در بسیاری از اوقات این اتفاق باعث فوت فرد و معطلی کل خط مترو می‌شود. شما با توجه به شرایط ایستگاه‌های مترو امکان استفاده از فنس معمولی را ندارید. به همین دلیل می‌توانید از فنس مجازی استفاده کنید و به محض ورود فردی به داخل ریل، مسئولین ایستگاه و راننده مترو را به سرعت با خبر کند. این مورد را می‌توان در مورد فضاهای خطرناک دیگر هم اجرایی کرد تا مشکلات بعدی در آن محدوده‌ها به وجود نیاید.

۶- پروژه‌های ساختمان سازی:

در پروژه‌های در حال ساخت از چند جهت می‌توان از فنس مجازی استفاده کرد. اول از همه به منظور تامین امنیت کارگاه در شب‌ها می‌توان از فنس مجازی استفاده کرد تا دزدی‌ها از فضای کارگاه کاهش پیدا کند. معمولاً با توجه به فضای نسبتاً باز کارگاه‌ها و حضور فقط یک نگهبان در آن سرقت‌های شبانه در این اماکن به شدت رایج است. یکی دیگر از استفاده فنس مجازی استفاد از آن در محل‌های خطرناک و غیر قابل ورود است. در بخش‌هایی از کارگاه‌ها حضور افراد می‌تواند ایجاد خطر کند و لازم است که افراد به بخش‌های خاصی نزدیک نشوند. شما می‌توانید با ایجاد یک فنس مجازی در آن بخش اجازه ورود افراد به آن را ندهید. از هوش مصنوعی در بخش‌های دیگر ساختمان سازی نیز می‌توان استفاده کرد که در بخش مربوط به صنعت ساختمان بیشتر به آن پرداختیم.

امنیت واقعی با فنس مجازی

فنس‌های واقعی امنیت چندانی را به ارمغان نمی‌آورند و با اینکه به صورت حقیقی یک مسیر را مسدود می‌کنند ولی امنیت بالایی ندارند. فنس و حصار مجازی با اینکه در مسیر افراد و حیوانات یک سد واقعی نیستند ولی با این حال امنیت و اطمینان بالایی به آنها وجود دارد. در بسیاری از فضاها شما می‌توانید با ایجاد یک فنس مجازی تمامی راه‌های موجود برای ورود به یک منطقه را مسدود کنید و این در حالی است که افرادی که از نزدیکی آن محل عبور می‌کنند تا زمانی که وارد آن محدوده نشوند متوجه سیستم امنیتی آن نمی‌شوند.

چرا باید از فنس مجازی استفاده کرد؟

اگر شما در یکی از وضعیت‌های زیر باشید بهتر از فنس مجازی به جای فنس حقیقی استفاده کنید:

۱- در محل‌هایی که رفت و آمد در آن وجود دارد و امکان مسدود کردن دائمی آن وجود ندارد مانند خطوط مترو.

۲- زمانی که فضای لازم برای فنس کشی ثابت نیست و ممکن است تغییر کند مانند محل چرا دام.

۳- در فضاهایی که نیاز به امنیت بالاتری دارد و باید در لحظه از ورود و تردد غیر مجاز مطلع شد مانند ویلا.

امکان استفاده از فنس مجازی در ایران

تمامی امکانات لازم برای ایجاد فنس مجازی و سامانه‌ای که بتوان آن را مدیریت کرد در شرکت‌های خوب وجود دارد. تعدادی از دوربین‌ها این امکان را ایجاد کرده‌اند اما به دلیل اینکه به صورت عمومی و کلی فنس مجازی را ایجاد می‌کنند قابلیت‌های یک سامانه امنیتی را ندارند. هوش مصنوعی دیدبان چندین سامانه مختلف امنیتی بر اساس نیاز افراد ایجاد کرده است که در هر کدام بر اساس نیاز شما می‌توانید از فنس مجازی استفاده کنید. علاوه بر این شما می‌توانید به طور مجزا برای اجرای فنس مجازی از متخصصین دیدبان استفاده کنید.