کیفیت لازم برای دوربین پلاک خوان + ویدیوی نمونه

1402/04/24 - خواندن 5 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
کیفیت دوربین پلاک خوان

آیا کیفیت دوربین برای پلاک خوان مهم است؟ آیا میتوان با دوربین‌های امنیتی کار پلاک خوانی را انجام داد؟ سوالات متفاوتی در مورد کیفیت دوربین و نرم افزار پلاک خوان مطرح می‌شود که لازم است قبل از خرید به آنها توجه کنید. ما در این مقاله تمامی جنبه‌های لازم برای یک پلاک خوان را بررسی کرده‌ایم تا بتوانید با توجه به آن انتخاب درستی در این زمینه داشته باشید. با ما همراه باشید.

آیا از همه‌ی دوربین‌ها برای پلاک خوانی می‌توان استفاده کرد؟

به طور کلی خیر. بسیاری از دوربین‌ها کیفیت لازم برای پلاک خوانی را ندارند زیرا در تصاویر آنها وضوح کافی برای خوانش پلاک وجود ندارد. بسیاری از دوربین‌های مداربسته امنیتی (CCTV) وضوح کافی برای این کار را نمی‌توانند ایجاد کنند. دوربین لازم برای پلاک خوانی باید از نظر کیفیت، زاویه دید، سرعت شاتر و از نظر نرم افزاری قدرتمند باشد تا خطا را به حداقل برساند. در تمامی این مولفه‌ها باید بررسی دقیق به عمل بیاید.

حداقل کیفیت برای دوربین پلاک خوان

حداقل کیفیت لازم چنین دوربینی باید حداقل 1080p باشد تا بتواند عملکرد مناسبی را ارائه دهد. کیفیت 720p یا پایینتر معمولاً تصاویر واضحی در اختیار ما قرار نمی‌دهند و به همین دلیل امکان خطای سیستم پلاک خوانی بیشتر خواهد شد. البته که تصاویر 1440k و 4k می‌تواند دقت را بالاتر هم ببرد اما با این حال استفاده از یک سیستم 1080p می‌تواند گزینه‌ی بهینه و مناسبی برای این کار باشد. البته فقط عامل کیفیت نمی‌تواند به کاهش خطای پلاک خوان کمک کند و عوامل دیگر هم بر روی این عملکرد تاثیرگذار خواهند بود.

سرعت شاتر لازم برای پلاک خوانی

کیفیت دوربین پلاک خوان

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در کنار کیفیت دوربین، سرعت شاتر دوربین است. سرعت شاتر در واقع تعداد تصویر در هر ثانیه از یک فیلم است و در صورتی که این عدد پایین باشد شما نمی‌توانید تصویر مناسبی از پلاک خودرو در اختیار داشته باشید. نکته‌ی مهم در سرعت شاتر، نحوه‌ی استفاده شما از پلاک خوان است. در صورتی که از پلاک خوان در اتوبان‌ها با سرعت بالا استفاده می‌کنید. باید سرعت شاتر بالایی را انتخاب کنید که بتواند خودروهای با سرعت بالا را به خوبی پلاک خوانی کند. اما در صورتی که این پلاک خوان قرار است در ورودی یک پارکینگ استفاده شود لازم نیست سرعت شاتر زیاد باشد. این سرعت شاتر می‌تواند از 1/30 (برای ورودی پارکینگ‌ها) تا 1/1000 (برای اتوبان‌ها) باشد.

زاویه دید مناسب پلاک خوانی

شما نمی‌توانید دوربین را در هر جایی و با هر زاویه‌ای برای پلاک خوانی در نظر بگیرید. دوربین باید به طوری در محل خود قرار بگیرد که دید خوبی نسبت به پلاک خوردوها داشته باشد و بتواند آن را بخواند. این زاویه با توجه به قدرت نرم افزار پلاک خوان ممکن است کمی تغییر کند اما به طور کلی محدوده‌ی مشخصی دارد. ما برای زاویه‌ی دید دوربین معمولاً دو زاویه افقی و عمودی را در نظر می‌گیریم که در هر دو حالت نباید زاویه دید دوربین با پلاک بیش از ۴۵ درجه باشد. اگر دوربین را در زاویه بیش از ۴۵ قرار دهید احتمال اینکه به طور کلی فرآیند پلاک خوانی مختل شود بسیار زیاد است.

 

کیفیت دوربین پلاک خوان
کیفیت دوربین پلاک خوان
کیفیت دوربین پلاک خوان
نحوه خواندن کیفیت دوربین پلاک خوان توسط دوربین

تفاوت دوربین پلاک خوان و نرم افزار پلاک خوان

معمولاً بسیاری از افراد تصور می‌کنند دوربین پلاک خوان یک دوربین با قابلیت خاص است اما این در حالی است که شما می‌توانید به هر دوربینی با ویژگی‌های بالا امکان پلاک خوانی را اضافه کنید. معمولاً دوربین پلاک خوان از نرم افزار پلاک خوان جداست. این نرم افزار از تصاویر دوربین استفاده می‌کند و پلاک را تشخیص می‌دهد. به همین دلیل قدرت نرم افزارهای پلاک خوان بسیار در نتیجه نهایی تاثیرگذار است. البته که در حال حاضر نرم افزارهایی پلاک خوانی مانند دیدبان قابلیت‌های بسیار بالاتری از یک دوربین پلاک خوان معمولی دارند که می‌تواند تمامی بخش‌های مدیریتی لازم را در اختیار شما قرار دهد.

نمونه‌های تصاویر ضبط شده توسط پلاک خوان

بهتر است برای فهم بیشتر تفاوت تصویر در دوربین با قابلیت پلاک خوانی و یک دوربین CCTV را مشاهده کنید. این تصاویر نشان می‌دهند که چرا شما نمی‌توانید از یک دوربین معمولی برای پلاک خوانی استفاده کنید.

نیاز به هسته هوش مصنوعی قدرتمند برای پلاک خوانی

کیفیت دوربین پلاک خوان

یکی از مهمترین نکات لازم برای نرم افزار پلاک خوان استفاده از یک هوش مصنوعی قدرتمند است. در حال حاضر پلاک خوانی با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی صورت می‌گیرد و به همین دلیل در صورتی که قدرت این الگوریتم‌ها زیاد نباشد، می‌تواند خطای بالایی را برای شما به ارمغان بیاورد. حال چگونه می‌توان این پلاک خوان‌ها را در شرایط برابر مقایسه کرد و بهترین انتخاب را داشت؟

بهترین راه دریافت یک پایلوت روی یک دوربین در شرایط یکسان است. در صورتی که شرکت پلاک خوانی امکان ارائه پایلوت را ندارد، بهتر است از این گزینه پرهیز کنید زیرا به احتمال بسیار زیاد دلیل این موضوع قدرت پایین نرم افزار است. بهتر است تعدادی از بهترین نرم افزارهای پلاک خوان را انتخاب و پایلوت آنها را با هم مقایسه کنید. این مورد می‌تواند به انتخاب دقیق شما کمک کند. در صورتی که نیاز به پایلوت پلاک خوان خودرو دیدبان نیاز دارید می‌توانید فرم مشاوره را در صفحه خود پر کنید.

آیا با دوربین یکسان نتایج پلاک خوانی یکسان است؟

قطعاً نه. با توجه به نکاتی که در مورد نرم افزار مطرح کردیم، شما با یک دوربین، یک زاویه مشخص و تنظیمات یکسان، با توجه به قدرت نرم افزار نتایج متفاوتی را دریافت خواهید کرد. به همین دلیل شما باید بهترین گزینه را از نظر نرم افزاری برای پلاک خوانی انتخاب کنید. دقت داشته باشید که این تفاوت کوچک خطاها می‌تواند رضایت یا عدم رضایت شما را در طولانی مدت تامین کند و در استفاده مداوم از نرم افزار شما را با مشکلات بسیار کمتری روبه رو کند.