کاربردهای حرفه‌ای پردازش تصویر در عرصه‌های مختلف

1402/07/2 - خواندن 9 دقیقه -
کاربردهای پردازش تصویر

خودروهای خودران چگونه کار می‌کنند؟ چگونه تشخیص می‌دهند که چه اتفاقی در جاده در حال رخ دادن است؟ بسیاری از افراد هنوز کاربردهای پردازش تصویر را دقیق نمی‌دانند. این فناوری علاوه بر کمک به خودروهای خودران کاربردهای بسیار متنوعی دارد. به همین دلیل در این مقاله به بررسی این کاربردها پرداختیم. برای اطلاع از آنها با ما همراه باشید.

چرا باید از پردازش تصویر استفاده کنیم؟

همیشه انسان به دنبال این بوده است که کارها را با ساز و کار مشخص و توسط وسایلی که طراحی کرده انجام دهد. این کار می‌تواند بسیاری از فرآیندها را سرعت ببخشد. نمونه‌ی یکی از این تلاش‌ها، فناوری پردازش تصویر است. بینایی انسان و مغز کمک می‌کنند تا بتوانیم مسائلی که در اطرافمان می‌گذرد را درک کنیم. به طور کلی شناختی که ما از دنیا و اطرافمان از لحاظ بصری داریم، به بینایی ما بازمی‌گردد.

حال بینایی ماشین و پردازش تصویر به سامانه‌ها کمک می‌کند تا بتوانند اتفاقاتی را که مشاهده می‌کنند درک کنند. در موارد مختلف ما می‌توانیم به جای انسان از سامانه‌های پردازش تصویر استفاده کنیم. این فناوری با انجام عملیاتی مشخص و خاص بر روی تصویر، به سامانه کمک می‌کند درک بهتری از تصویر داشته باشند. این درک بهتر داده‌هایی را در اختیار ما می‌گذارند که می‌توانند موجب واکنش‌های بعدی از طرف سامانه یا انسان شوند. ما در بخش‌های بعدی این موراد را بیشتر شرح می‌دهیم.

راهکارهای مهم پردازش تصویر

کاربردهای پردازش تصویر

در پردازش تصویر راه‌های متفاوتی برای به دست آوردن داده و بهبود تصویر در دست است. افزایش کیفیت، بازیابی، فشرده سازی، تقسیم‌بندی، ایجاد تغییر و دستکاری تصویر فقط بخشی از راهکارهای این فناوری هستند. می‌توان به کمک این فناوری اشیا مختلف یا اعداد را بر روی تصویر و فیلم به طور کامل تشخیص داد و با توجه به مسائل دیده شده، تصمیمات بعدی اتخاذ شود. ما تمامی این راهکارها و محل استفاده آنها را در صفحه فناوری پردازش تصویر به طور کامل بررسی کرده‌ایم ولی در این بخش به بررسی کاربردهای پردازش تصویر در بخش‌های مختلف می‌پردازیم.

کاربردهای پردازش تصویر در بخش‌های مختلف

همان‌طور که گفتیم پردازش تصویر می‌تواند نقش چشم انسان را با تحلیل دقیق ایفا کند. به همین دلیل بسیاری از صنعت‌ها به سمت استفاده از خدمات این فناوری آورده‌اند. ما در اینجا بخش‌های مختلفی از این کاربردها را با هم بررسی می‌کنیم. بسیاری از این موارد در جهان اجرایی شده‌اند و در ایران هم تمامی این موارد یا اجرایی شده‌اند یا قابلیت اجرا دارند.

پردازش تصویر در صنعت خودرو

کاربردهای پردازش تصویر و استفاده آن در صنعت خودروسازی

صنعت خودرو یکی از مواردی است که کاربردهای پردازش تصویر را می‌توان در بخش‌های مختلف آن مشاهده کرد. یکی از مهمترین استفاده‌های آن در خودروهای خودران است. این خودروها با کمک این فناوری و یادگیری عمیق تمامی محیط اطراف خودرو را بررسی می‌کنند، جاده و اجزای مختلف اطراف را تشخیص می‌دهند و در هنگام تشخیص خطر عمل می‌کنند.

علاوه بر این در روند تولید در کارخانه‌ها در بخش‌ها و مراحل مختلف می‌توان از پردازش تصویر استفاده کرد. یکی از مهمترین این بخش‌ها، قسمت کنترل کیفیت است که می‌توان با استفاده از پردازش تصویر آن را دقیق‌تر و سریعتر انجام داد. به عنوان مثال می‌توان اندازه و تلورانس انواع قطعات تولیدی را مورد بررسی قرار داده و از ورود قطعات معیوب به خودرو در مراحل مونتاژ و سرهم‌بندی جلوگیری کرد. با این کار در نهایت می‌توان از هزینه‌های ناشی از ایجاد عیوب در قطعات دیگر خودرو ممانعت کرد و درنهایت رضایت‌مندی بیشتری در مشتری به وجود آورد.

کاربرد پردازش تصویر در صنعت نساجی

کاربردهای پردازش تصویر در صنعت نساجی

در صنعت نساجی یکی از مهمترین بخش‌ها، قسمت کنترل کیفیت است. در کارخانه‌های مختلف در تمامی مراحل تولید الیاف، تبدیل الیاف به نخ و هم‌چنین تبدیل نخ به پارچه نیاز داریم کیفیت‌ها را به صورت دقیق بررسی کنیم. این مسئله در بسیاری از موارد به صورت چشمی انجام می‌گیرد و این مشکل را دوچندان می‌کند. مسئولین نظارت دقت‌های متفاوتی دارند و در بسیاری از موارد می‌توانند دچار اشتباه شوند. از طرفی این کار تولید را بسیار کند می‌کند و موجب کاهش حجم تولید می‌شود. به همین دلیل انتخاب پردازش تصویر می‌تواند بسیار این صنعت را متحول کند. در این صنعت با استفاده از دوربین‌ها قدرتمند می‌توان تمامی مراحل را بررسی کرده و به کمک تشخیص ناهنجاری، مشکلات متفاوت نخ، الیاف یا پارچه را پیدا کرد. اگر در این صنعت فعالیت دارید می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره از جزئیات بیشتر این موارد مطلع شوید.

صنایع نظامی مجهز به پردازش تصویر

کاربردهای پردازش تصویر در صنایع نظامی

بسیاری از حکومت‌ها هوش مصنوعی و پردازش تصویر را به شکل یک ارتش هوشمند می‌بینند. این نگاه نه تنها یک نگاه منطقی است بلکه در صورت نرفتن به سمت این نگاه، صنعت نظامی شما در آینده ناکارآمد خواهد بود. در بخش‌های مختلفی این فناوری می‌تواند حرف اول را بزند و بسیار کارساز باشد. ساخت سلاح‌های مجهز به این فناوری (تشخیص حرکت، تشخیص افراد و ...)، ربات‌های سرباز، پهپادهای هوشمند و ... بخشی از استفاده این فناوری در صنایع نظامی است.

ماشین آلات صنعتی مجهز به Image Processing

معمولاً در معدن‌ها، کارخانه‌ها و ... ماشین‌آلات صنعتی بسیاری از کارها و فعالیت‌ها را انجام می‌دهند. این ماشین آلات یا به صورت خودکار یا توسط کارشناس هدایت می‌شوند. به همین دلیل در بسیاری از موارد امکان تشخیص مشکل یا خطای احتمالی را ندارد. به طور مثال در معادن سنگ شکستن تیغه‌های ماشین‌آلات حمل کننده سنگ و ورود آن به مراحل پرداخت می‌تواند خط تولید را دچار مشکلات فراوان کند. از این دست مثال‌ها می‌توان به میزان فراوان در کارخانه‌ها و معادن پیدا کرد. می‌توان بسیاری از مشکلات از این دست را با استفاده از پردازش تصویر با دقت بالا مرتفع کرد. به همین دلیل بسیاری از معادن و کارخانه‌های پیشرفته از این فناوری استفاده می‌کنند تا دچار خسارت نشوند.

پردازش تصویر در امنیت

کاربردهای پردازش تصویر در امنیت محیطی و سایبری

چندین دهه دوربین‌ها به کمک نیروهای امنیتی آمده‌اند تا بتوانند امنیت بالاتری را ایجاد کنند. اما این مورد هم با توجه به مشکلات متعدد نتوانست به طور کامل امنیت را برقرار کند. خطای ناظران، بی‌توجهی، دیر اقدام کردن و ... مشکلاتی بود که در کنار تمام مزیت‌ها آزاردهنده بود. حال پردازش تصویر به کمک این دوربین‌ها و ناظران آمده تا بتوانند عملکردی بسیار قدرتمندتر از قبل داشته باشند.

محصولات متنوعی در این زمینه به کمک این فناوری توسعه داده شده است. به طور مثال پلاک خوان خودرو برای امنیت پارکینگ‌ها و خودروها، فنس مجازی برای ایجاد محدوده‌های خاص، سامانه‌های کنترل تردد برای بررسی رفت و آمدها، سامانه تشخیص چهره برای تشخیص هویت افراد، سامانه جلوگیری از دزدی فروشگاهی برای امنیت فروشگاه‌ها و ... فقط بخشی از محصولات این حوزه هستند. ما در بخش جداگانه‌ای به طور کامل به بررسی کاربردهای پردازش تصویر در امنیت پرداختیم که می‌توانید توضیحات کامل را در آن بخش مطالعه کنید.

پردازش تصویر پزشکی

کاربردهای پردازش تصویر در صنعت پزشکی

نجات جان انسان‌ها جایی است که اگر فناوری بتواند به آن کمک کند، حتماً از آن استفاده خواهد شد. با همین مقدمه می‌توانید کاربردهای متفاوت و فراوان پردازش تصویر در این حوزه را حدس بزنید. در بسیاری از بخش‌ها پزشکان بر اساس دیدن وضعیت ظاهری بیمار یا تصاویر پزشکی او تصمیم‌گیری می‌کند در این موارد این فناوری می‌تواند بسیار کارساز باشد. کمک به بازوهای جراح، تشخیص بیماری‌های پوستی، تحلیل تصاویر پزشکی مانند MRI، CT-scan و انواع دیگر تصاویر رادیولوژی، مراقبت از بیماران بستری و ... فقط بخشی از کاربردهای فراوان این فناوری در پزشکی است. ما در مقاله‌ای جداگانه ۶ کاربرد پردازش تصویر در پزشکی را به طور کامل بررسی کردیم که می‌توانید مطالعه کنید.

کاربرد پردازش تصویر در کشاورزی

کاربردهای پردازش تصویر در کشاورزی

صنعت کشاورزی یکی از مواردی که بهینه‌سازی در آن بسیار الزامی است. کمبود آب، افزایش جمعیت و کاهش منابع خوراکی ما را بر آن داشته تا از فناوری‌های مختلف برای عبور از این بحران استفاده کنیم. این فناوری با توجه به قدرت بالایی که دارد، می‌توانند به کشاورزان و فعالان این صنعت کمک شایانی بکند. فعالیت‌هایی مانند نظارت بر محصول و خاک، سمپاشی، آبیاری و سورتینگ هوشمند و ... بخشی از فعالیت‌هایی که است که هر کدام می‌تواند تغییرات زیادی را در بهره‌وری زمین‌ها کشاورزی ایجاد کند. ما در مقاله کاربرد پردازش تصویر در کشاورزی به طور کامل این موارد و نحوه‌ی اجرای آنها را بررسی کردیم.

پردازش تصویر در ورزش

کاربردهای پردازش تصویر در صنعت ورزش

صنعت ورزش یکی از مواردی است که در حال حاضر هم از بسیاری از بخش‌های پردازش تصویر در حال بهره‌برداری است. این صنعت یکی از محل‌هایی است که شرکت‌ها، به دنبال گرفتن بازخورد از مخاطب و نشان دادن قدرت خود هستند. به همین دلیل می‌توان حضور فناوری‌های جدید را در این بخش بسیار مشاهده کرد. تبلیغات هوشمند، تحول در داوری، بررسی استایل و ارزیابی بدنی، امنیت ورزشگاه‌ها، کمک مربی و حریف تمرینی هوشمند و ... فقط بخشی از فعالیت‌های حال حاضر این فناوری و هوش مصنوعی در ورزش است. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید می‌توانید صفحه کاربرد هوش مصنوعی در ورزش را بررسی کنید.

ربات با امکان پردازش تصویر

کاربردهای پردازش تصویر در رباتیک

در بخش‌های مختلف مانند پزشکی یا صنعت از ربات‌های مختلف برای اجرای فعالیت‌ها می‌توان استفاده کرد. این ربات‌ها در گذشته توانایی پردازش تصویر نداشتند و این مسئله موجب می‌شد تا اشتباه در بخش‌های دیگر خطای ربات را زیاد کند. از طرفی به ربات‌های قدیمی کارهایی مانند جراحی را نمی‌توان سپرد زیرا خطای بالای آنها می‌توانست جان انسان را به خطر بیاندازد. در حال حاضر با اضافه شدن این فناوری به ربات‌ها، می‌توان اطمینان بالاتری به آنها داشت و کارهای پیچیده‌تری را به ربات‌ها سپرد. ما در مقاله پردازش تصویر در رباتیک بخش‌های مختلف استفاده از این فناوری در ربات‌ها را بررسی کرده‌ایم.

استفاده از پردازش تصویر در ایران

افراد بسیاری کاربردهای با جنبه طنز از هوش مصنوعی و پردازش تصویر را بیشتر در شبکه‌های اجتماعی مشاهده کرده‌اند. با این حال بسیاری از صنعت‌ها به این فناوری‌ها مجهز شده اند یا در آینده نزدیک باید مجهز شوند و استفاده این فناوری‌ها در صنعت بسیار مهم و حیاتی است. دقت کنید که استفاده نکردن از این فناوری‌ها باعث عقب ماندن از آن صنعت و خارج شدن از بازارهای رقابتی خواهد شد. در صورتی که نیاز به استفاده از این فناوری را در صنعت خود دارید می‌توانید از مشاوران هوش مصنوعی دیدبان مشورت‌های لازم را دریافت کنید. هم‌چنین با پر کردن فرم مشاوره کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند.