برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

صنعت ورزش و اهمیت آن

صنعت ورزش یکی از پولسازترین و باارزش‌ترین صنایع در جهان است. این صنعت یکی از مهمترین بخش‌های حوزه تبلیغات و بازاریابی محسوب می‌شود و روی بقیه‌ی صنایع تاثیر زیادی دارد. در حال حاضر در سال ۲۰۲۳ ارزش صنعت ورزش حدود ۵۱۲ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۶ به ۷۰۰ میلیارد دلار برسد. در این صنعت علاوه بر اینکه هوش مصنوعی باعث رشد آن می‌شود، از طرفی بسیاری از شرکت‌ها جدیدترین تکنولوژی‌های خود را در این صنعت به نمایش می‌گذارند.

آینده صنعت ورزش و پیشرفت آن

کاربرد هوش مصنوعی در ورزش

یکی از صنایعی که نیاز فراوانی به رشد آن در آینده می‌رود، صنعت ورزش است. با توجه به تغییر رویه کاری افراد، ایستا شدن کارها و نداشتن تحرک زیاد، افراد مجبور می‌شوند به ورزش یا حرکات اصلاحی روی آورند. از طرفی با ورود گیمیفیکیشن به ورزش، احتمالاً افراد بیشتری به عنوان ورزشکار یا تماشاگر جذب ورزش‌های مختلف خواهند شد. البته به وجود آمدن ورزش‌هایی توسط هوش مصنوعی یا با کمک آن هم دور از انتظار نخواهد بود. البته در حال حاضر نمونه‌ی اولیه‌ای از این ورزش‌ها وجود دارد اما هنوز پختگی لازم را ندارد. به طور کلی در آینده شاهد تغییرات اساسی در این صنعت خواهیم بود که تعدادی از آنها را بررسی می‌کنیم.

۱۴ کاربرد حرفه‌ای هوش مصنوعی در ورزش

استفاده هوش مصنوعی در ورزش بسیار زیاد و گسترده است که بخشی از آن را در زیر بررسی کرده‌ایم.

۱- تغییر عمده در داوری مسابقات

کاربرد هوش مصنوعی در ورزش

در حال حاضر بسیاری از معضلات داوری توسط فناوری پاسخ داده شده است. بسیاری از ورزش‌ها از تکنولوژی‌هایی استفاده می‌کنند که کار داوران را ساده می‌کند. این موارد شامل چشم عقاب در والیبال یا تکنولوژی به کار رفته در VAR در فوتبال می‌شود. البته تکنولوژی‌ها معطوف به این موارد نمانده است و در حال پیشرفت و ترقی است. همان‌طور که می‌دانید دیگر داوری بدون این تکنولوژی‌ها بسیار سخت شده است. در آینده با پیشرفت فناوری‌ها داوری ورزش بدون کمک فناوری‌های مختلف غیرممکن خواهد شد.

۲- شخصی سازی تمرینات و رژیم ورزشکاران

تمریناتی که مربیان ورزشی به شما ارائه می‌دهند، بر اساس علم ورزش، وضعیت فعلی شما و وضعیتی که شما می‌خواهید به آن برسید طراحی می‌شود. تمام این کارها توسط هوش مصنوعی قابل اجراست و می‌توانید از آن به عنوان یک مربی خصوصی استفاده کنید. این می‌تواند به ورزشکاران کمک کند که تمرین و رژیم شخصی سازی شده کامل دریافت کنند.

۳- بررسی دقیق عملکرد ورزشکاران

یکی از کارهای با اهمیتی که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد، بررسی عملکرد ورزشکاران است. عملکرد ورزشکاران در تمرینات و مسابقات بسیار مهم است و باید بررسی، آنالیز و بهبود پیدا کرد. در این روند فناوری‌های مختلف می‌توانند به شما کمک کنند و به شما آنالیزهای مختلفی ارائه دهند. این فناوری‌ها می‌توانند مسیر بهبود بازیکنان را هم به طور کامل پیگیری کنند.

۴- بررسی استایل و ارزیابی بدن افراد

کاربرد هوش مصنوعی در ورزش

در ورزش‌های مختلف استایل بدنی که در هنگام ورزش به خود می‌گیرید بسیار با اهمیت است و باید به بهینه‌ترین حالت برسد. به طور مثال برای دونده‌های سرعت استایل دویدن و استارت زدن بسیار بااهیمت است که می‌تواند برنده را مشخص کند. در این وضعیت یادگیری ماشین و هوش مصنوعی با آنالیز استایل شما و بهترین استایل ممکن برای شما سعی در اصلاح وضعیت می‌کند. این تغییر وضعیت را ارزیابی می‌کند و به شما در بهبود آن در یک روند مشخص کمک می‌کند.

۵- امنیت ورزشگاه‌ها

نبود امنیت در ورزشگاه‌ها یکی از معضلاتی است که می‌تواند صنعت ورزش را با چالش جدی روبه رو کند. تامین امنیت ورزشگاه‌ها موجب افزایش حضور تماشاگران و رغبت بیشتر برندها به تبلیغات محیطی می‌شود. راه‌‌های متفاوتی برای کمک تکنولوژی به امنیت وجود دارد. البته در جایی دیگر کاربرد هوش مصنوعی در امنیت را به طور کامل بررسی کردیم.

۶- تغییر نحوه تهیه و بررسی بلیت‌ها

نکته‌ی بسیار با اهمیت در بلیت فروشی نحوه قیمت‌گذاری آن است. با کمک هوش مصنوعی می‌توان قیمت‌گذاری را شناور و در بالاترین سوددهی قرار داد. این شناوری مربوط به بازی، محل نشستن و امکانات افزوده می‌شود. از طرفی برای بررسی بلیط می‌توان مراحلی امنیتی بر اساس هوش مصنوعی مانند تشخیص چهره در نظر گرفت تا کار ورود سریعتر انجام بگیرد.

۷- تبلیغات هدفمند در ورزش

استفاده از هوش مصنوعی در ورزش

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، تبلیغات و بازاریابی از طریق ورزش یکی از مهمترین راه‌های درآمدزایی در این صنعت است. هوش مصنوعی برای کمک به بهینه شدن و هدفمند شدن تبلیغات در ورزش کمک زیادی می‌تواند بکند. به طور مثال یکی از کارهایی که اجرا و عملی شده است، پرداخت هزینه‌ی تبلیغات بر اساس میزان دیده شدن در تصاویر تلویزیونی است. شما در ورزشگاه تبلیغات محیطی انجام می‌دهید و هزینه‌ای را به عنوان هزینه‌ی اولیه پرداخت می‌کنید. اتفاقی که پس از آن رخ می‌دهد بررسی تصاویر تلویزیونی با فناوری پردازش تصویر است. در انتها بر اساس میزان نمایش برند شما در تلویزیون می‌توانید هزینه‌ی دقیق تبلیغات را پرداخت کنید.

یکی دیگر از کارهایی که با هوش مصنوعی قابل اجراست شخصی سازی تبلیغات بر اساس کاربر است. شما می‌توانید در نمایش تلویزیون برای افراد مختلف تبلیغات مختلف نمایش دهید. این کار با کمک فناوری پردازش تصویر انجام می‌شود.

۸- حریف تمرینی هوشمند

در سال‌های اخیر در تعدادی از ورزش‌ها رقبایی از هوش مصنوعی برای ورزشکاران به وجود آمده‌اند که بسیار قدرتمند هستند. در ورزش‌هایی مانند شطرنج و تنیس روی میز شما می‌توانید نمونه‌هایی از حریف‌های هوش مصنوعی را تماشا کنید. فقط در شطرنج ربات‌هایی با هوش مصنوعی وجود دارند که می‌توانند اکثر شطرنج بازان را شکست دهند و بردن آنها کار بسیار سختی است. البته که با پیشرفت بیشتر تکنولوژی این مورد برای دیگر ورزش‌ها هم قابلیت پیاده سازی خواهد داشت.

۹- تمرین با کمک هوش مصنوعی و تاکید بر نقطه ضعف‌ها

علاوه بر اینکه می‌توانید با یک حریف تمرینی هوشمند مسابقه دهید، می‌توانید با آن تمرین هم بکنید. به طور مثال در والیبال از دست‌های هوشمند برای تمرینات استفاده می‌شود. این دست‌ها توپ را دنبال کرده و رودر روی مهاجم دفاع تشکیل می‌دهند و برای فرد مقابل شرایط متفاوتی را ایجاد می‌کنند. این وسایل فقط به تمرین اکتفا نمی‌کنند و با بررسی شرایط مختلف، نقطه ضعف مهاجمین را کشف می‌کنند. این می‌تواند بسیار در تمرینات و کیفیت آن کارساز باشد.

۱۰- کمک مربی هوشمند

با وجود تمام مواردی که بررسی کردیم، همین حالا هم کاربرد هوش مصنوعی در ورزش نزدیک به یک کمک مربی است. فناوری به شما در طراحی تمرینات کمک می‌کند، عملکرد بازیکنان را بررسی کرده و گزارش می‌کند، یک حریف تمرینی مناسب است و با بازیکنان تمرین می‌کند و نقطه ضعف‌ها را برطرف می‌کند. این‌ها می‌تواند ورزشکاران را از بقیه متمایز کرده و به تیم شما برتری دهد.

۱۱- کاهش مصدومیت ورزشکاران

یکی از کاربردهای هوش مصنوعی، استفاده آن در پزشکی و پزشکی ورزشی است. در حال حاضر الگوریتم‌هایی در یادگیری ماشین وجود دارند که داده‌های آماری را از حسگرها دریافت می‌کنند و می‌توانند تغییرات وضعیت بدن را اعلام کنند. با این الگوریتم‌ها می‌توانید خستگی یا ضعف در عضلات را تحلیل کنید و جایی که امکان مصدومیت بالا می‌رود را تشخیص دهید و به بازیکن استراحت دهید. از موارد دیگر می‌توان به تحلیل عضلات و پیدا کردن نقاط ضعف و تجزیه‌ی کامل مصدومیت و علل آن و ارائه راه‌حل برای کاهش آن هم اشاره کرد.

۱۲- کمک به فیلمبرداری و ایجاد هیجان بیشتر

فیلمبرداری ورزشی در حال حاضر هم تغییرات زیادی کرده است و شما با دیدن مسابقات ورزشی این تغییرات را متوجه می‌شوید. این نوع فیلمبرداری باعث ایجاد هیجان بیشتر و در نتیجه رشد بیشتر درآمدها می‌شود. فیلمبرداری‌ها با کمک فناوری پردازش تصویر و الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌توانند جلوه‌های زیبایی در ورزش ایجاد کنند. البته این فیلمبرداری‌ها به داوری‌ها، تبلیغات و تولید محتواهای ورزشی کمک فراوانی می‌کند.

۱۳- طراحی ورزش‌های جدید با هوش مصنوعی

تمامی ورزش‌ها بر اساس یک ایده‌ی اولیه و سپس ایجاد قوانین شکل گرفته‌اند. در حال حاضر هوش مصنوعی می‌تواند با داده‌هایی که در اختیار دارد، خود ورزشی جدید با قوانین اختصاصی ایجاد کند. این کار در طول زمان باعث هوشمندتر شدن ماشین می‌شود و هرچقدر جلوتر برویم ورزش‌های مهیج و جذاب‌تری را پیشنهاد خواهد داد.

۱۴- تولید محتوای ورزشی با هوش مصنوعی

استفاده از هوش مصنوعی در ورزش

در حال حاضر بسیاری از خبرگزاری‌ها، کانال‌ها و افراد معتبر در مورد مسائل ورزشی محتوا تولید می‌کنند. هوش مصنوعی می‌تواند بسیاری از این کارها را مدیریت کند. به طور مثال برای هر بازی یا رخداد ورزشی تعدا زیادی پوستر آماده می‌شود. شما می‌توانید با هوش مصنوعی با سرعتی بالا، تعداد زیادی پوستر با کیفیت بالا ایجاد کنید. در بسیاری از اوقات پس از انجام یک رخداد ورزشی، خلاصه‌ای از آن رخداد یا مسابقه استخراج می‌شود تا در اختیار افراد مختلف قرار گیرد. هوش مصنوعی می‌تواند تمام این صحنه‌ها را استخراج کند و در زمان کوتاهی در اختیار شما قرار دهد.

البته در آینده نزدیک احتمالاً با گزارشگران هوش مصنوعی در ورزش و حتی مجله خبری با استفاده از هوش مصنوعی روبه رو خواهیم بود.

جمع بندی

همان طور که دیدید، در سالهای گذشته صنعت ورزش تغییرات زیادی داشته است و در سال‌های آینده هم ادامه خواهد داشت. در صورتی که بخواهیم در این صنعت فعالیت کنیم بدون استفاده از تکنولوژی احتمالاً کاری از پیش نخواهیم برد. باید در این حوزه فعالیت کنیم و محصولات مختص به خود را داشته باشیم. هوش مصنوعی دیدبان می‌تواند محصولات متفاوتی در زمینه صنعت ورزش تولید کند. در صورتی که تمایل به توسعه محصولی بر پایه‌ی هوش مصنوعی برای خود را دارید فرم را پر کنید تا از مشاوره رایگان برای توسعه محصول استفاده کنید.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
avatar

علی دالوند

1402/08/26 - 22:16

تاثیر هوش مصنوعی در مدیریت ورزشی لطفا توضیح بدید.ممنون از زحمات شما.


avatar

پشتیبان دیدبان

1402/08/28 - 17:02

باسلام سوالی که دارید بسیار سوال کلی و جامعی هست که ما سعی کردیم در مقاله هم توضیح دهیم. به طور کلی هرچقدر به سمت مدیریت کلان ورزش حرکت کنیم، بیشتر وظیفه هوش مصنوعی در آن بخش به سمت استفاده از کلان داده‌ها و کمک به تصمیم گیری پیش خواهد رفت. اما این مدیریت می‌توان بخش‌های سخت‌افزاری ورزش را نیز برای ورزشکاران مهیا کند که گزینه‌های مختلف در این مقاله برای این موضوع معرفی شده است. با تشکر از شما

دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.