۸ نمونه عملی کاربرد بینایی ماشین در صنعت

1402/09/9 - خواندن 9 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
کاربرد بینایی ماشین در صنعت

کاربردهای بینایی ماشین در صنعت باعث تحول عظیمی در بخش‌های مختلف تولیدی‌ها شده است. به همین دلیل بسیاری از صاحبان صنایع به دنبال راهکارهای این فناوری در صنعت خود هستند. ما در این مقاله تلاش کردیم برخی از این استفاده‌ها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

بینایی ماشین چیست؟

به صورت ساده می‌توان گفت بینایی ماشین توانایی دیدن و درک محیط را برای ماشین‌آلات صنعتی ایجاد می‌کند. در واقع با استفاده از این فناوری، دیگر ماشین‌ها می‌توانند با توجه به اتفاقاتی که در خط تولید رخ می‌دهد عمل کنند و این کارها را به صورت هوشمند انجام دهند. مواردی مانند بازرسی بصری، اندازه‌گیری قطعات، راهنمایی ربات‌های خط تولید و ... فقط بخشی از توانایی‌های بینایی ماشین در صنعت است. ما سعی می‌کنیم بیشتر نمونه‌های عملی که در حال حاضر اجرایی شده‌اند را به طور کامل بررسی کنیم.

چرا باید از بینایی ماشین در صنعت استفاده کنیم؟

کاربرد بینایی ماشین در صنعت

مهمترین دلایلی که متخصصان و کارآفرینان به سمت بینایی ماشین می‌روند، کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت تولید و بالا رفتن کیفیت محصولات است. بینایی ماشین می‌تواند به صورت توامان هر سه مورد را برای شما به ارمغان آورد. در شرکت‌های مختلف افراد زیادی در خطوط تولید و بخش‌هایی مانند کنترل کیفیت فعالیت می‌کنند. این مورد علاوه بر اینکه هزینه‌های زیادی را از نظر نیروی انسانی به کارخانه وارد می‌کند، سرعت تولید را کاهش می‌دهد و خطای بالایی هم دارد. بینایی ماشین می‌تواند در بخش‌های مختلف سازمان کارایی لازم را ایجاد کند و فرآیندهای تولید را بهینه کند. در مسیر بهینه سازی، استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق در بینایی ماشین کمک بسیار شایانی در بهینه کردن فرآیندهای تولید می‌کند.

۸ نمونه عملی استفاده از بینایی ماشین در صنعت

ما تلاش کردیم بر اساس نیازهای صنایع مختلف بعضی از نمونه‌های عملی استفاده از این فناوری را بیان کنیم. دقت داشته باشید با توجه به صنعت خود و توضیحی که در مورد بینایی ماشین دادیم، می‌توانید استفاده‌های خلاقانه‌ای را برای کار خود ایجاد کنید. هم‌چنین متخصصین دیدبان می‌توانند شما را در پیدا کردن بهترین راهکارها برای تحقق خواسته‌هایتان کمک کنند. برای این مورد می‌توانید فرم مشاوره هوش مصنوعی سایت را پر کنید.

۱- اندازه‌گیری دقیق قطعات

کاربرد بینایی ماشین در صنعت

یکی از فرآیندهای مهم در بسیاری از صنایع، بحث کنترل کیفیت قطعات استفاده شده در محصولات است. این قطعات معمولاً باید اندازه‌های بسیار دقیقی با خطای چند میکرومتر یا میکرون داشته باشند. اندازه‌‌گیری تک تک این قطعات و بررسی آنها کار زمانبر و هزینه‌بر خواهد بود. ما با استفاده از پردازش تصویر و بینایی ماشین می‌توانیم با سرعت و دقت بسیار بالا اندازه‌گیری را روی تمامی قطعات اجرا کرد. این مسئله می‌تواند کنترل کیفیت قطعات را بسیار رشد داده و به کیفیت محصول نهایی کمک کند.

۲- راهنمای ربات‌های صنعتی

کاربرد بینایی ماشین در صنعت

ربات‌های صنعتی معمولاً بر اساس مختصات از پیش تعیین شده عمل کرده و فعالیت‌های لازم را انجام می‌دهند. این مورد باعث می‌شود ربات نسبت به محیط و محصول دید درستی نداشته باشد و محصول باید دقیق مطابق با دستور العمل روبه روی ربات قرار بگیرد. این مورد باعث می‌شود تا ربات نتواند کارهای پیچیده را انجام دهد و در کارهای ساده هم همراه با خطا باشد. بینایی ماشین می‌تواند به ربات راهنمایی دقیق کند تا دید محیطی خوبی داشته باشند و فعالیت‌ها را با دقت بالاتری انجام دهند. این فناوری می‌تواند توانایی ربات‌ها را تا سطح بسیار زیادی افزایش دهد.

۳- بررسی و خواندن کاراکترهای حک شده یا بارکد بر روی محصول

کاربرد بینایی ماشین در صنعت

در محصولات و قطعات مختلف در خط تولید شما نیاز دارید تا کاراکترها، بارکدها یا دیتای خاصی را از روی محصول بخوانید. این خواندن ممکن است جهت کنترل کیفیت یا داده‌ی لازم برای دیگر بخش‌ها استفاده شود. با استفاده از بینایی ماشین می‌توان این داده‌ها و المان‌ها را استخراج و به راحتی مراحل بعدی را اجرایی کرد. به فناوری لازم برای شناسایی کاراکترهای یک نوشته فناوری OCR (نویسه خوان نوری) هم گفته می‌شود. در بسیاری از کارخانه‌ها با توجه به حجم بالای تولید محصولات و نیاز به سرعت و دقت در دسته‌بندی آنها، از بینایی ماشین برای بالا بردن کیفیت و سرعت استفاده می‌کنیم.

۴- پیش بینی تعمیرات لازم برای تجهیزات

کاربرد بینایی ماشین در صنعت

در خطوط تولید از تجهیزات، ربات‌ها و دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌شود که با توجه به استفاده‌ای که دارند نیاز به تعمیرات، تعویض قطعه یا اسقاط دارند. انجام دیرهنگام این موضوع می‌تواند محصولات معیوب خط را به شدت افزایش دهد و علاوه بر ضرر مالی به تولیدی‌ها، اعتبار آنها را هم خدشه دار کند. از طرفی با توجه به هزینه‌ی بالای این تعمیرات نیاز است که بهینه‌ترین زمان و هزینه را برای این کار صرف کنیم. در هوش مصنوعی با استفاده از یادگیری ماشین، سیستم‌های اینترنت اشیا (IoT) و بینایی ماشین می‌توان به بهینه ترین زمان برای تعمیر تجهیزات رسید. این مورد را دقت داشته باشید که در صورتی که زمان مناسب برای تعمیرات انتخاب نکنید و خط تولید دچار مشکل شود، کارخانه با چه ضرری روبه‌رو خواهد شد و هزینه تعمیرات به موقع به مراتب بسیار کمتر از زمانی است که مشکلات ایجاد شود.

۵- شناسایی دقیق عیوب سطحی

کاربرد بینایی ماشین در صنعت

یکی از گام‌های بسیار مهم در زمینه کنترل کیفیت، بررسی و شناسایی عیوب سطحی محصولات است. محصولات و قطعات در ابتدایی‌ترین مرحله باید از لحاظ ظاهری سلامت باشند. در کارخانه‌ها بررسی این عیوب توسط نیروی انسانی، یک رویکرد پرخطا و خسته‌کننده است. بینایی ماشین با کمک یادگیری عمیق می‌تواند این عیوب را به راحتی شناسایی کرده و خطاهایی که حتی با چشم به سختی قابل تشخیص هستند را مشخص کند. این کار باعث افزایش کیفیت محصولات و کاهش تولید محصول معیوب می‌شود.

۶- نظارت دقیق بر مراحل بسته بندی

کاربرد بینایی ماشین در صنعت

ظاهر و بسته بندی هر محصول اولین چیزی است که مشتریان با آن روبه رو می‌شوند. در بیشتر صنایع این مرحله به عنوان یکی از مراحل اصلی در تولید محسوب می‌شود و خطای در آن می‌تواند آسیب مالی و اعتباری زیادی به شرکت وارد کند. تمامی بخش‌های این مرحله معمولاً توسط انسان‌ها بررسی و نظارت می‌شوند که دقت بالایی ندارد و سرعت کار را کاهش می‌دهد. با استفاده از بینایی ماشین می‌تواند تمامی ایرادات ظاهری و مشکلات بسته‌بندی را به طور کامل شناسایی کرد. به همین دلیل بسیاری از تولیدی‌ها برای این بخش از این فناوری کمک می‌گیرند.

۷- افزایش امنیت کارخانه‌ها

کاربرد بینایی ماشین در صنعت

بخش امنیتی، حفاظتی و حراستی هر کارخانه یا تولیدی وظایف زیادی را بر عهده دارد. معمولاً با توجه به نفرات کم و فضاهای بسیار بزرگ کارخانه‌ها تامین امنیت آنها کار بسیار سخت و پرخطایی است. هوش مصنوعی و بینایی ماشین می‌تواند نقش بزرگی در زمینه حفظ امنیت این فضاها بازی کند. از بررسی دقیق حفاظت محیطی برای ورود افراد ناشناس تا حفظ امنیت خطوط تولید را می‌توان با کمک بینایی ماشین راحت‌تر و دقیق‌تر کرد. استفاده از فنس مجازی، پلاک خوان، سامانه مدیریت تردد و ... می‌تواند بالاترین سطح امنیت ممکن را برای شما به ارمغان بیاورد. برای آشنایی بیشتر در این زمینه می‌توانید مطلب هوش مصنوعی در امنیت را مطالعه کنید.

۸- شمارش دقیق قطعات

کاربرد بینایی ماشین در صنعت

در بخش‌های مختلفی لازم است تعداد قطعات، محصولات یا موارد دیگر را به صورت دقیق در اختیار داشته باشیم. شمارش قطعات در بسیاری از موارد به دلیل سرعت بالای تسمه نقاله (کانوایر)، کوچک بودن قطعات و عوامل دیگر معمولاً بسیار سخت انجام می‌شود. این کار به سادگی می‌تواند توسط بینایی ماشین در صنعت پیاده‌سازی شود. شما می‌توانید با دقت و سرعت بسیار بالایی تمامی قطعات یا محصولات را در فرآیند تولید شمارش کنید و حتی گزارش‌های حرفه‌ای و دقیقی از سامانه‌ها دریافت کنید. این گزارش‌ها می‌تواند شما را در حل مشکلات خطوط تولید بسیاری یاری کند.

آیا امکان اجرای این موارد در ایران وجود دارد؟

بله، تمامی موارد بالا توسط تیم هوش مصنوعی دیدبان قابل اجراست. البته این تمام کارهایی نیست که شما می‌توانید در صنعت خود اجرایی کنید. متخصصین ما با حضور در کارخانه و صنعت مورد نظر، می‌توانند ایده‌های لازم برای بهبود کارایی سیستم شما به کمک هوش مصنوعی را ارائه دهند. برای شروع این روند می‌توانید فرم مشاوره هوش مصنوعی را پر کنید تا متخصصین ما با شما ارتباط بگیرند.

نکات پایانی

در حال حاضر در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۵ درصد از شرکت‌ها در حال استفاده از هوش مصنوعی و فناوری‌های مربوط به آن در سراسر جهان هستند. اگر شرکت‌ها و تولیدی‌ها هر چه سریعتر به سمت هوش مصنوعی نروند، امکان حذف شدن و به عبارت دقیق‌تر انقراض آنها از بازارها محتمل‌تر می‌شود. درصد شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی و فناوری‌های مرتبط استفاده می‌کنند روز به روز روبه افزایش است و حرکت به سمت آن برای بیشتر کارخانه‌ها در آینده اجتناب ناپذیر خواهد بود.اگر صنایع سنتی موجود، خود را با فناوری‌های نوین منطبق نکنند و با شرایط جدید فناورانه پیش نروند، در بازار رقابتی فناورانه‌ی قرن 21ام قطعا از دایره‌ی این بازی حذف خواهند شد. پس بهتر است در این زمینه پیشتاز باشید تا از مزایای آن بتوانید بهره‌ی بیشتری ببرید.