۶ کاربرد پردازش تصویر در پزشکی + مزیت‌های استفاده

1402/06/25 - خواندن 9 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
پردازش تصویر در پزشکی

چگونه می‌توان جان یک فرد را به کمک فناوری‌های جدید نجات داد؟ آیا اطمینانی به استفاده از این فناوری‌ها در پزشکی وجود دارد؟ ما در این مقاله کاربرد پردازش تصویر در پزشکی را به طور کامل بررسی کردیم. این فناوری یکی از مواردی است که می‌تواند تحول شگرفی را در پزشکی ایجاد کرده و جان بسیاری از انسان‌ها را نجات دهد. با ما همراه باشید.

نجات جان انسان‌ها با پردازش تصویر

به طور کلی هر فناوری که بتواند در بهبود سلامتی انسان‌ها موثر باشد، به سرعت جایگاه خود را پیدا خواهد کرد. پردازش تصویر با توانمندی‌هایی که در این عرصه دارد می‌تواند بخش‌های مختلفی را به طور کامل متحول کرده و فضای جدیدی را ایجاد کند. توانمندی‌هایی که باعث می‌شود تا ماشین بتواند مانند یک پزشک فوق‌العاده یا یک پرستار دلسوز عمل کرده و خدمات دقیق‌تر و بهتری را در اختیار بیماران بگذارد. هم‌چنین در قسمت‌هایی می‌تواند موجب نجات جان بیماران شود که در ادامه تمامی این موارد را بررسی می‌کنیم. حال با توجه به این نکات آیا هوش مصنوعی و پردازش تصویر قرار است جایگزین پزشک شود؟

امکان جایگزینی پزشک با هوش مصنوعی و پردازش تصویر

پردازش تصویر در پزشکی

جواب کوتاه به این سوال بسیار دشوار است اما می‌توان این را به طور قطع گفت که در کوتاه مدت به هیچ وجه چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. هرچقدر هم که هوش مصنوعی و پردازش تصویر پیشرفته و قدرتمند شوند، در حال حاضر بیشتر می‌توانند به عنوان یک دستیار، کمک حال پزشکان باشند. به این مورد دقت کنید که ماشین‌ها هم خطاهای خود را دارند و باید در کنار پزشک به عنوان مکمل، بتوانند خطاهای یکدیگر را پوشش دهند.

به این ترتیب شما می‌توانید یک تیم مناسب برای درمان بیماران مختلف داشته باشید. اما در بلند مدت ممکن است نقش پزشک در درمان کمتر و کمتر بشود و بیشتر فعالیت‌ها توسط هوش مصنوعی انجام بگیرد اما باز هم احتمال اینکه پزشک مخصوصاً در موارد حساس حذف شود بسیار ناچیز است. درنهایت می توان این انتظار را داشت که هوش مصنوعی اکثر کارهای پزشکان را در آینده انجام دهد اما در عین حال یک پزشک ناظر و تایید کننده ی فعالیت های ربات باشد.

۶ کاربرد پردازش تصویر در پزشکی و حوزه سلامت

ما در اینجا تعدادی از پرکاربردترین و اجرایی‌ترین کاربردهای پردازش تصویر در پزشکی را بررسی کردیم. این موارد بخشی از این کاربردهاست که برای روشن‌تر شدن کاربردهای متنوع این فناوری در اینجا بیان کردیم.

کمک به بازوهای جراح

پردازش تصویر در پزشکی

بسیاری از بازوهای جراح با هدایت کامل پزشک کار می‌کنند و در واقع یک دستیار برای دقت بیشتر در جراحی‌ها هستند. با این وجود نسل‌های جدیدتر این بازوها با استفاده از فناوری پردازش تصویر به کمک پزشک می‌آیند تا هم داده بیشتری در اختیار وی قرار دهند و هم در صورتی که امکان خطا توسط پزشک وجود دارد تا جای ممکن جلوی این خطای انسانی را بگیرند. پردازش تصویر با ایجاد شرایط مناسب‌تر برای این بازوها می‌تواند به دقت بیشتر آنها کمک کرده و خطا را تا حد بالایی کاهش دهد. در حال حاضر کاربردهای فراوانی برای بازوهای جراح در جراحی های مرتبط با لاپاروسکوپی و آندوسکوپی وجود دارد.

تشخیص بیماری پوستی

کاربرد پردازش تصویر در پزشکی

بسیاری از بیماری‌های پوستی توسط پزشک و با توجه به علائم موجود روی پوست شناسایی می‌شوند. در این موارد که با چشم انسانی قابل تشخیص است، ماشین هم می‌تواند با کمک پردازش تصویر این کار را با دقت بالاتری انجام دهد. شما می‌توانید با استفاده از دوربین مناسب پوست خود را با دقت بالایی اسکن کنید و متوجه بیماری‌ها یا کمبودهای پوست خود شوید. این مورد در بحث تشخیص بیماری و هم‌چنین در مقوله‌ی زیبایی کاربردهای فراوانی دارد. در این مورد هم بهتر است تا این مورد به عنوان دستیار پزشک عمل کند زیرا استفاده بدون بررسی دقیق پزشک ممکن است دارای خطا باشد. به همین دلیل اکثراً این موارد توسط پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تشخیص میزان چین و چروک، جوش، کلاژن و التهاب از جمله موارد قابل تشخیص به کمک پردازش تصویر و هوش مصنوعی است.

انقلاب در تصویربرداری پزشکی

کاربرد پردازش تصویر در پزشکی

یکی از مواردی که دستخوش تغییرات متعددی خواهد شد، تصویربرداری پزشکی است. در تصویربرداری پزشکی شما در دستگاه مورد نظر قرار می‌گیرید و تصاویر استخراج می‌شود. این تصاویر به کمک پردازش تصویر و یادگیری عمیق می‌تواند با تصاویر قدیمی و یکسری اجزای مشخص مقایسه شده و بیماری به طور تقریبی تشخیص داده شود. این مورد یکی از بخش‌هایی است که ممکن است در زمان کوتاهی توسط هوش مصنوعی به طور کامل پوشش داده شود. معمولاً پزشکان به این صورت عمل می‌کنند که تصویر را با توجه به یک سری اجزای مشخص و تجربه موارد مشابه تجزیه و تحلیل می‌کنند و نتیجه را به شما اعلام می‌کنند. حال تصور کنید که یک ماشین با تجربه دیدن چند ده هزار تصویر افراد متفاوت بتواند تصویر شما را هم بررسی کند. به این ترتیب احتمال تشخیص دقیق‌تر بسیار بالا می‌رود.

تشخیص خطاهای پزشک

یکی از مواردی که در پردازش تصویر می‌توان بررسی کرد، فناوری تشخیص فعالیت یا  action detection است. در این مورد عمل افراد مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. به کمک این مورد شما می‌توانید در جراحی‌ها و بقیه‌ی موارد با اتصال یک دوربین به جراح در لحظه متوجه حرکاتی که انجام می‌دهد می‌شوید. به کمک این مورد و بررسی خطاهای رایج پزشکان می‌توان افراد را از اشتباهاتشان مطلع کرد و به این ترتیب خطاهای انسانی می‌تواند بسیار کاهش پیدا کند.

بررسی حرکات اصلاحی افراد و کمک به انجام تمرینات

پردازش تصویر در پزشکی

بخشی از کارهای درمانی افراد، استفاده از حرکات اصلاحی یا انجام تمرینات ورزشی است. این نکته بسیار مهم است که این حرکات به صورت اصولی انجام شود زیرا در صورت اشتباه بودن حرکت ممکن است به بیمار آسیب وارد کند. از طرفی معمولاً افرادی که به این تمرینات نظارت می‌کنند نمی‌توانند وقت کافی برای هر فرد اختصاص دهند. پردازش تصویر می‌تواند در حرکات مختلف مشکلات کار را به شما گوشزد کرده و به عنوان یک دستیار برای شما و مربی عمل کند. این مورد هم یکی از موارد کاربرد فناوری تشخیص فعالیت است که در انجام درست حرکات اصلاحی بسیار پرکاربرد است.

پرستار مجازی و بررسی برخط بیماران در بیمارستان‌ها

کاربرد پردازش تصویر در پزشکی

در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بیماران بستری امکان دریافت خدمات کامل و در لحظه را معمولاً ندارند. برای هر بیمار یک پرستار وجود ندارد و اصلاً چنین موردی امکان‌پذیر نیست. با این حال آیا راهی وجود دارد تا بتوان کاری کرد که بیمار احساس کند که به صورت کامل و ۲۴ساعته تحت مراقبت دقیق است؟ بله، به کمک پردازش تصویر و تشخیص فعالیت می‌توان تمامی بیماران را در اتاق‌هایشان آنالیز کرد و به محض نیاز به آنها سر زد یا با آنها از طریق بلندگو گفت و گو کرد. این مورد باعث می‌شود که بیماران احساس راحتی و رضایت بیشتری داشته باشند و هم‌چنین فشار کمتری هم به کادر درمانی وارد شود. این مورد در تعدادی از بیمارستان‌های کشورهای پیشرفته اجرایی شده و نتایج مثبتی را هم به همراه داشته است.

استفاده همزمان از پردازش تصویر و پردازش زبان طبیعی

در بسیاری از مسائل درمانی نیاز است که بتوانید متنی را به طور دقیق مطالعه کنید. مواردی مانند خواندن پرونده بیمار یا گزارش‌های قبلی بیمار توسط پزشک یا خواندن نسخه توسط داروخانه جزئی از آن هستند. به کمک پردازش تصویر و پردازش زبان طبیعی (NLP) می‌توان در این بخش‌ها در موارد مختلفی به کادر درمانی کمک کرد. دقت داشته باشید که با کمک این موارد و یادگیری عمیق می‌توان حتی خطاهای پزشکی را هم استخراج کرد. به طور مثال وقتی نسخه به طور کامل پردازش و خوانده شد، با مقایسه با نسخه‌های قبلی می‌توان امکان خطای پزشک را گوشزد کرد.

به طور کلی استفاده از فناوری‌های متفاوت هوش مصنوعی می‌تواند دنیای جدیدی را در زمینه پزشکی ایجاد کند. ما در مقاله جداگانه‌ای کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی را به طور کامل بررسی کرده‌ایم.

مزایای استفاده از پردازش تصویر در پزشکی

تمامی مواردی که بیان شد و کاربردهای دیگر همگی باید مزیت‌هایی را در زمینه‌ی سلامتی افراد ایجاد کنند. اینکه شما از یک فناوری استفاده کنید فقط به صرف اینکه فناوری جدیدتری است نمی‌تواند به شما در زمینه‌های مختلف کمک کند. مزیت‌های پردازش تصویر پزشکی شامل موارد زیر است.

کاهش خطای انسانی

کاربرد پردازش تصویر در پزشکی

یکی از مهمترین مزیت‌های ماشین نسبت به انسان، اجرای دقیق کارهای مشخص شده با کمترین خطاست. پردازش تصویر هم می‌تواند تا حد زیادی خطاهای انسانی را کاهش دهد و قبل از رخداد هرگونه مشکلی کادر درمان را با خبر سازد. به صورت خستگی ناپذیر کار می‌کند و احساسات و مشکلات روزمره زندگی در عملکرد آن تاثیری ندارد. به همین دلیل پردازش تصویر می‌تواند نقش مهمی را در آینده پزشکی بازی کند.

بالا رفتن سرعت تشخیص و شروع درمان

از مهمترین دلایل بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات نظام درمانی، تاخیر در تشخیص بیماری و شروع درمان است. برای بسیاری از بیماری‌ها امکان جلوگیری از پیشرفت و درمان وجود دارد اگر در زمان مناسب درمان آن شروع شود. پردازش تصویر در این زمینه می‌تواند بسیار سریع‌تر عمل کند و به پزشکان کمک لازم را برای افزایش سرعت تشخیص و درمان بکند. به طور مثال در بخش تصویربرداری پزشکی با کمک پردازش تصویر می‌توان داده‌های دقیق‌تر را به سرعت از تصاویر استخراج کرد و زمان زیادی را برای دریافت گزارش آن تلف نکرد.

امکان درمان تعداد بیشتر بیمار با پزشکان کمتر

همان طور که بررسی کردیم، این فناوری می‌تواند به پزشکان و کادر درمان در رسیدگی به بیماران بسیار کمک کند. این مورد باعث می‌شود تا مراحل کاری کادر درمان بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر پیش برود و در نتیجه می‌توان با تعداد کادر کمتر تعداد بیماران بیشتری را رسیدگی کرد.

کاهش هزینه‌ها

کاربرد پردازش تصویر در پزشکی

مولفه‌ی اصلی که باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود، محدودیت در قابلیت پزشک برای مراجعه بیماران است. با توجه به نکته‌ی بالا و ایجاد امکان رسیدگی به بیماران بیشتر در زمان یکسان، می‌توان هزینه‌های درمان را نیز کاهش داد. در این حالت پزشکان هم می‌توانند با توجه به سادگی بیشتر طول درمان بیمار، آرامش بیشتری در محیط کار داشته باشند و همه‌ی فعالیت‌ها را با اطمینان بیشتری انجام دهند.

ما در مقاله‌ای جداگانه به طور کامل در مورد تکنیک‌های متنوع فناوری پردازش تصویر در زمینه‌های مختلف صحبت کرده‌ایم می‌توانید در آن مقاله به طور کامل در مورد این تکنیک‌ها اطلاعات کسب کنید.

نکات پایانی

این فناوری تنها مزیت هوش مصنوعی برای پزشکی نیست. ما در مقاله کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی به صورت کامل بررسی کردیم که چه کاربردهای دیگری برای این صنعت وجود دارد. تمامی این کاربردها، جزء مواردی هستند که یا پیاده شده‌اند یا قابلیت پیاده سازی در ایران را دارند. در صورتی که در این بخش‌ها نیاز به مشاوره دارید حتما فرم مشاوره را پر کنید تا کارشناسان دیدبان با شما تماس بگیرند.