برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

هوش مصنوعی چگونه می‌تواند در صنعت ساختمان تحول ایجاد کند؟

از ابتدای شروع فرآیند ساخت (امکان‌سنجی و طراحی) تا بهره‌برداری فرآیندهای مختلفی هستند که علاوه بر قابلیت سیستم‌‌سازی، امکان افزایش کیفیت آنها هم وجود دارد. در بسیاری از بخش‌های ساختمان سازی شما با خطاهای انسانی، سهل‌انگاری و کندی روند اجرا مواجه هستید. بسیاری از این موارد با اضافه شدن هوش مصنوعی به طور کامل از بین خواهند رفت. در این مقاله ما به بررسی بعضی کاربردهایی که می‌توانند بسیار بر روند این صنعت تاثیرگذار باشند می‌پردازیم.

۱۰ کاربرد هوش مصنوعی در ساختمان سازی

با توجه به مراحلی که پروژه در آن قرار دارد، می‌توان راه‌حل‌های مختلفی را ارائه داد. بسیاری از این راه‌حل‌ها می‌تواند در وضعیت‌های مختلف و برای کارایی‌های مختلفی استفاده شوند که آنها را بررسی خواهیم کرد.

۱- طراحی بهینه و هوشمند (کاهش وزن سازه)

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

بسیاری از سازه‌ها، طراحی بهینه‌ای ندارند. این سازه‌‌ها بی‌دلیل سنگین طراحی می‌شوند. هوش مصنوعی با استفاده از تحلیل‌های مختلف و بارگذاری‌های متنوع می‌تواند بهترین طراحی را به شما پیشنهاد دهد. در بسیاری از سازه‌ها -مخصوصاً در ایران- وزن سازه تا ۲۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. با این تعابیر هزینه‌ی ساخت مخصوصاً در بخش اسکلت کاهش پیدا می‌کند. این کار در حال حاضر هم با هوش مصنوعی انجام می‌شود و باعث کاهش هزینه‌های بسیاری از پروژه‌های عمرانی شده است.

۲- پیش‌بینی جریان هزینه و برآورد آن

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

در اجرای پروژه‌های عمرانی یکی از دغدغه‌های اصلی جریان هزینه‌کرد در پروژه است. شما باید به طور کامل نسبت به میزان هزینه‌کرد لازم آگاه باشید و این اعداد با توجه به روند پروژه و برآوردهای انجام شده است. هوش مصنوعی می‌تواند با دقت بالایی این جریان مالی را برآورد کند و حتی با توجه به قدرت پیش‌بینی بالا، بتواند این عدد را در آینده پیش‌بینی کند. شما باید توجه داشته باشید که این مرحله از نظر نحوه‌ی تزریق پول به پروژه و بخش مالی آن بسیار بااهمیت است و می‌تواند سود شما را بهینه کند.

۳- مدیریت پروژه هوشمند بر اساس داده‌ها

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

پروژه مراحل مختلفی دارد که باید با توجه به وضعیت کلی پروژه به ترتیب اجرا شود. مدیریت پروژه کار بسیار سخت و دقیق است. از همین رو هوش مصنوعی در پروژه‌های عمرانی و ساختمان سازی می‌تواند به عنوان یک دستیار در کنار مدیر پروژه عمل کند. نکته‌ی بسیار با اهمیت تصمیم‌گیری بر اساس داده‌هاست. در بسیاری از وضعیت‌ها مدیر پروژه داده‌های بسیار زیادی در دسترس دارد که باید با توجه به آنها تصمیم بگیرد. هوش مصنوعی با استفاده از شرایط موجود و بهترین تصمیمات گذشته می‌تواند تصمیم‌های جدید را با یکدیگر مقایسه کرد و شما را در تصمیم‌گیری‌ها همراهی کند.

۴- بررسی استفاده از تجهیزات حفاظتی

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

استفاده از تجهیزات حفاظتی در محل پروژه بسیار بااهمیت است. بخش HSE هر پروژه وظیفه دارد که امنیت افراد حاضر در پروژه را تامین کند اما در بسیاری از پروژه‌ها این امنیت به طور کامل رعایت نشده و موجب اتفاقات ناگواری می‌شود. به همین دلیل بررسی دقیق خطرات و جلوگیری از سهل انگاری افراد حاضر بسیار بااهمیت است. به همین دلیل با توجه به تعداد کم نفرات شما می‌توانید از هوش مصنوعی در این باره کمک بگیرید. هوش مصنوعی با استفاده از پردازش تصویر می‌تواند تجهیزات افراد را به دقت بررسی کرده و در صورت عدم استفاده از آنها برای شما اخطار ارسال کند. این مورد می‌تواند بسیاری از اتفاقات را کاهش دهد.

۵- ربات‌های هوشمند با وظایف متفاوت

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

ربات‌ها توانایی آن را دارند که کارها را با دقت و سرعت بسیار بیشتر از انسان و به صورت کاملاً یکدست انجام دهند. ساختمان سازی هم فعالیت‌های مختلفی دارد که امکان سیستم‌سازی آن با ربات‌ها وجود دارد. در حال حاضر موارد مختلفی چون دیوارچینی، رنگ آمیزی، تخریب و ... با ربات‌ها به طور کامل قابل اجراست. این مورد می‌تواند هزینه‌ی نیروی انسانی شما را تا حدود زیادی بهبود ببخشد و از طرفی سرعت کار را می‌تواند به شدت افزایش دهد.

۶- تامین امنیت پروژه و جلوگیری از دزدی

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

معمولاً در کارگاه‌ها با توجه به تجهیزاتی که در آن وجود دارد، امنیت کارگاه بسیار بااهمیت است. نکته‌ی بسیار مهمتر عدم سکونت افراد مختلف در ساختمان برای محافظت از تجهیزات است و معمولاً فقط یک نگهبان در کارگاه‌ها حضور دارند. با توجه به این موارد از تعدادی از کارگاه‌ها تجهیزات و مصالح مختلفی دزدیده می‌شود. هوش مصنوعی در زمینه امنیت قابلیت‌های بالایی دارد که در مقاله‌ی جداگانه‌ای بررسی کردیم. در این وضعیت شما می‌توانید از فنس مجازی یا فناوری تشخیص حرکت در شب‌ها برای کارگاه استفاده کنید. فنس مجازی اجازه تردد هیچ انسانی را به در محدوده‌ی کارگاه نمی‌دهد و در صورت مشاهده به سرعت هشدار می‌دهد.

۷- مشخص کردن تعمیرات قابل پیش‌بینی

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

اکثر تجهیزاتی که در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند پس از مدتی نیاز به تعمیرات خواهند داشت. معمولاً بسیاری از سازنده‌ها پس از ساخت و پس از فروش دیگر دغدغه‌ای در مورد ساختمان ندارند. اما اگر در حال استفاده از یک ساختمان هستید، پیش‌بینی تعمیرات می‌تواند بسیار در نحوه بهره‌برداری از ساختمان به شما کمک کند. این مورد باعث می‌شود که قبل از خرابی و هزینه‌های گزاف متوجه مشکل تجهیزات بشوید و به سرعت اقدام کنید.

۸- کنترل کیفیت اجرا و بررسی آن

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

تمامی بخش‌های اجرایی ساختمان نیاز به نظارت کامل دارد. در حال حاضر ناظران بر اساس تجربه و مشاهدات خود این نظارت را انجام می‌دهند. هوش مصنوعی می‌تواند با بررسی دقیق وضعیت اجرا به شما در امر نظارت کمک کند. به طور مثال می‌تواند با استفاده از فناوری پردازش تصویر، داده‌های دقیقی از ترک‌های داخل بتن به شما ارائه دهد یا میزان خوردگی فولاد را به دقت برای شما مشخص کند. بررسی بسیار از موارد نیاز به مشاهده دارد و این مشاهده می‌تواند توسط بینایی ماشین صورت بگیرد.

۹- ساخت اجزای مختلف با پرینتر ۳بعدی

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

پرینترهای ۳بعدی جدید بسیار پیشرفته‌تر از گذشته شده‌اند و می‌تواند بخش‌های مختلف سازه را با کیفیت و مصالح مختلف پرینت کنند. این اجزا به طور کامل مقاوم هستند و می‌توان از آنها در بخش‌های مختلفی استفاده کرد. در آینده نزدیک این امکان وجود دارد که یک پرینتر ۳بعدی بتواند تمام یک خانه را به طور کامل پرینت کند. این کار می‌تواند سرعت ساخت را بسیار بالا ببرد و از طرفی به دقت آن هم بیافزاید.

۱۰- هوشمندسازی عملکرد ساختمان

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

در حال حاضر افراد زیادی به دنبال هوشمندسازی خانه خود هستند اما در صورتی که در زمان ساخت یا شروع بهره‌برداری، آن را لحاظ کنید، می‌توانید مزیت‌های بسیار بیشتری ایجاد کنید. موارد مختلفی در آپارتمان‌ها و داخل واحدها قابل هوشمندسازی است. مواردی مانند پلاک خوانی برای امنیت پارکینگ، استفاده از سیستم‌های تهویه‌ی هوشمند، سیستم‌های روشنایی هوشمند، دوربین‌های امنیتی هوشمند و ... جز مواردی است که می‌تواند زندگی در آپارتمان‌ها را راحتتر کند.

آینده هوش مصنوعی در ساختمان سازی

بخش‌های مختلفی از کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت ساختمان، قابلیت رشد و پیشرفت دارند. قطعاً در آینده نزدیک این صنعت مانند بقیه صنایع به شدت تحت تاثیر هوش مصنوعی خواهد بود. یک نکته‌ی بسیار مهم در صنعت ساختمان، میزان استفاده هوش مصنوعی و تمایز بسیار زیادی است که نسبت به روش‌های سنتی ایجاد می‌کند. این مورد می‌تواند تغییر و تحول شدیدی در آینده این صنعت به وجود آورد. در صورتی که نیاز به محصولی در این زمینه و صنعت دارید می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره با ما در ارتباط باشید.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.