برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

موارد مختلفی از استفاده فناوری برای بهبود بهره‌وری در کشاورزی وجود دارد. در سال ۲۰۲۱ اندازه بازار هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در کشاورزی برابر با ۵ میلیارد دلار بوده که تخمین زده شده این عدد در سال ۲۰۲۵ به ۱۵ میلیارد دلار برسد. این نشان‌دهنده اهمیت آن و رشد فزاینده آن در آینده دارد. پس حرکت به سمت هوشمند کردن مراحل می‌تواند به شما در آینده بسیار کمک کند. موارد مختلفی برای هوشمند سازی وجود دارد که تعدادی از آنها را بررسی می‌کنیم.

بررسی و نظارت بر محصول و خاک

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

عناصر ریز و درشت موجود در خاک، برای رشد محصولات بسیار با اهمیت هستند. هم‌چنین نظارت بر مراحل رشد محصول برای بهینه‌سازی محصول بسیار با اهمیت است. معمولاً شیوه‌های قدیمی و مبتنی بر انسان علاوه بر اینکه دقیق نیستند، معمولاً به موقع هم نیستند. این موارد باعث کاهش بهره‌وری و بهینه نبودن محصول می‌شود. به همین دلیل می‌توانید با استفاده از پهپادها تصاویر مزارع را استخراج کنید و سپس با بینایی ماشین، شرایط محصول و خاک را بررسی کنید. بر این اساس می‌توانید شرایط محصولات و کیفیت خاک را در تمامی مراحل به صورت هوشمند بررسی کنید.

سمپاشی هوشمند

با استفاده از تصاویر هوایی و حسگرها هوش مصنوعی می‌تواند علف‌های هرز را تشخیص دهد و شناسایی کند. هم‌چنین می‌تواند بخش‌هایی که با مشکلات مختلف روبه رو هستند را شناسایی کند. پس از شناسایی شما می‌توانید سم‌پاشی و مراحل بعدی را به صورت دقیق در مناطقی که مشکل دارند انجام دهید. این کار باعث سلامت بیشتر محصول و استفاده خیلی کم از سم برای از بین بردن بیماری‌ها و از بین بردن علف‌های هرز می‌شود.

ربات‌های کشاورز

بسیاری از بخش‌های مختلف کشاورزی را ربات‌ها می‌توانند به طور کامل انجام دهند. این کارها از مرحله‌ی پیش از کاشت تا بسته‌بندی محصولات می‌تواند به کشاورزان کمک کند. علاوه بر انجام کارهای معمول و پیچیده‌ای که ماشین‌ها انجام می‌دهند، ربات‌ها به کمک هوش مصنوعی حتی می‌توانند کیفیت محصولات را بررسی کنند. این مورد می‌تواند در دسته‌بندی محصولات در کیفیت‌های مختلف و حتی جداسازی محصولاتی که مشکل دارند بسیار کمک کننده باشد. این کار هزینه‌های تولید را به شدت کاهش می‌دهد و می‌تواند محصولات باکیفیت‌تر و یکدست‌تری را به خریداران ارائه دهد که در کل باعث سود بیشتر خواهد شد.

آبیاری‌های هوشمند

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

مدل‌هایی از هوش مصنوعی می‌توانند سطح بهینه‌ی آب مورد نیاز گیاه را بر اساس عوامل مختلف تعیین می‌کنند. این مدل‌ها بر اساس گونه‌ی گیاه، نوع آن، اقلیم منطقه، دما، رطوبت، نوع خاک و نحوه‌ی آبیاری میزان آبیاری بخش‌های مختلف را تعیین می‌کنند. در نهایت هم می‌توانند میزان آب موجود در خاک را بررسی کنند و اطلاعات دقیقی از وضعیت آب محصول داشته باشند.

حفاظت از گیاهان در برابر علف هرز

هوش مصنوعی با فناوری بینایی ماشین می‌تواند با دقت بالا علف هرز را در تمامی مزرعه تشخیص دهد. این مسئله می‌تواند در مدیریت آنها و هم‌چنین از بین بردن به موقع آنها به شدت کمک کند. با توجه به شناسایی دقیقی که می‌تواند میزان و نوع علف‌کش را هم به طور دقیق انتخاب کند و در تمامی مراحل به صورت خودکار عمل کند.

مدیریت کردن انبار محصول پس از برداشت

پس از برداشت وضعیت محل نگهداری محصول باید شرایط خاص و بهترین وضعیت خود را داشته باشد. هوش مصنوعی می‌تواند علاوه بر ایجاد وضعیت مناسب برای محصول در کشاورزی، می‌توان با استفاده از ربات‌های هوشمند تمامی مراحل انبار کردن را به سادگی مدیریت کرد.

ایجاد گلخانه‌های تماماً هوشمند

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

در حال حاضر گلخانه‌های فراوانی در سراسر دنیا و ایران وجود دارند. مراحل مختلف این گلخانه‌ها اکثراً به صورت هوشمند صورت نمی‌گیرد. این مورد می‌تواند علاوه بر افزایش هزینه‌ها، باعث پایین آمدن کیفیت محصولات هم بشوند. شما می‌توانید تمامی مراحل رشد محصول در گلخانه‌ها را به صورت هوشمند و با نظارت دقیق انجام دهید. در بسیاری از این مراحل هوش مصنوعی می‌تواند در هوشمند سازی فرآیندها را بهینه کند.

کاربرد هوش مصنوعی در دامپروری

در مدیریت دام نکات کوچک می‌تواند کارایی شما را بسیار افزایش دهد و هزینه‌های شما را بهینه کند. هوش مصنوعی می‌تواند شما را در دامپروری پیشتاز کند و هزینه‌ی شما را به طور محسوسی کاهش دهد. البته این در صورتی است که شما پیشتاز استفاده از آن در دامپروری باشید. در سالهای نه چندان دور استفاده نکردن از آن می‌تواند شما را از بازار حذف کند و توانایی رقابت با بقیه‌ی شرکت‌ها را از شما سلب خواهد کرد. در اینجا تعدادی از استفاده‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در دامپروری را بررسی می‌کنیم.

کاهش بیماری‌های دام و زمان لازم برای درمان

بسیاری از بیماری‌های دام نشانه‌های ظاهری یا نشانه‌های قابل اندازه‌گیری دارد. شما با کمک هوش مصنوعی می‌توانید بسیار سریع متوجه بیماری دام بشوید. این موضوع می‌تواند از انتقال بیماری به بقیه‌ی دام جلوگیری می‌شود. از طرفی به دلیل آغاز سریع مراحل درمان، زمان لازم برای بهبود کاهش پیدا می‌کند و به طور کلی کارایی دام افزایش پیدا می‌کند.

محافظت از دام در برابر خروج از محدوده مدنظر برای چرا

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

شما می‌توانید با ایجاد یک فنس مجازی در محلی که مدنظرتان است، از خروج دام از آن بخش خودداری کنید. این کار معمولاً به دو روش انجام می‌گیرد. در یکی از این روش‌ها یک محدوده مشخص می‌شود و اگر دام به محدوده‌ی آن نزدیک شود از منابع ایجاد شده در مرزها جلوی حرکت دام را می‌گیرد. در نوع دوم محدوده تعیین می‌شود ولی گیرنده‌هایی به دام متصل می‌شود که وضعیت آنها را گزارش می‌کند و در صورت نزدیکی به مرز ابتدا از طریق ایجاد صدا جلوگیری می‌کند. اگر این روش کارساز نباشد میزان کمی شک به دام وارد می‌کند تا از مرز دور شود.

حفاظت از دامداری‌ها با هزینه‌ی نیروی انسانی کمتر

مراقبت و امنیت دامداری‌ها یکی از مواردی است که علاوه بر هزینه‌بر بودن آن، خطای زیادی در بر دارد. به همین دلیل می‌توانید برای امنیت از هوش مصنوعی استفاده کنید تا امنیت دامداری‌ها را برقرار کنید. در مقاله‌ی دیگری کاربرد هوش مصنوعی در امنیت را به طور کامل توضیح داده‌ایم. البته از این کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی هم می‌توانید استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل رفتار دام

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

انواع رفتار دام می‌توانید دلایلی داشته باشد. به طور مثال با تحلیل صورت گوسفندان می‌توانید تشخیص دهید که دام درد دارد یا نه و این درد چه مقدار است. شما رفتارهای مختلف دام را می‌توانید بررسی کنید و بر اساس آن تصمیم گیری کنید. یکی از استفاده‌های بسیار مهم از این داده‌ها تعیین میزان خوراک بر اساس فعالیت‌های دام است که بسیار رایج است.

هوش مصنوعی در پرورش طیور

در یادگیری ماشین، می‌توان ماشین را برای موارد مختلفی آموزش داد. به طور مثال شما می‌توانید با استفاده از آن جوجه‌های سالم را از جوجه‌های مریض با فناوری پردازش تصویر و یادگیری ماشین از هم جدا کنید. همچنین می‌توانید برای کارهای تکراری مانند حذف کود و جمع‌آوری تخم مرغ از ربات‌های هوشمند استفاده کنید که در این موارد هم هزینه‌ی شما کاهش پیدا می‌کند و هم سرعت بالاتری خواهید داشت. سوله‌های نگهداری طیور برای سلامت طیور بسیار با اهمیت است. شما می‌توانید با هوش مصنوعی تمامی شرایط و فاکتورهای لازم برای سلامت طیور را در این سوله‌ها برقرار کنید.

هوش مصنوعی در پرورش آبزی‌ها

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

فعالیت‌های متفاوتی برای پرورش آبزی‌ها باید انجام دهید و بسیاری از آبزی‌ها مانند میگوها نسبت به تغییرات مقاوم نیستند. شما می‌توانید با سنسورهایی آب حوضچه‌ها را از نظر دما، PH، مواد محلول در آن و ... بررسی و تنظیم کنید. این موارد می‌تواند به کاهش مرگ و میر و همچنین به بهبود کیفیت آبزیان کمک کند. از طرفی داخل خود حوضچه‌ها برای تقسیم خوراک برای آبزیان و همگون بودن آن با تعداد آبزیان در هر بخش از حوضچه می‌تواند با هوش مصنوعی به طور کامل بررسی شود.

از طرفی با استفاده از هوش مصنوعی و بررسی تمامی موارد، پرورش ماهی در آب‌های آزاد با هزینه‌های پایین‌تر را ساده‌تر خواهد کرد که از نظر اقتصادی هم بسیار به صرفه‌تر خواهد بود.

آینده کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی و دامپروری

همان‌طور که در کاربردهای بالا مشاهده کردید، در آینده احتمالاً کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی بیشتر خواهد شد و بدون هوش مصنوعی بهینه نخواهد بود و کارکرد نخواهد داشت. در بسیاری از مزارع و دامداری‌ها در حال حاضر از روش‌های فناورانه استفاده می‌شود اما در ایران این شیوه‌ها بسیار کم استفاده می‌شوند و در بسیاری از موارد باعث کاهش بهره‌وری می‌شوند. این روش‌های فناورانه در سطح کلان مدیریتی محصولات کشاورزی و دامی می‌تواند داده‌های دقیقی در اختیار شما قرار دهد. بهتر این است که سریعتر مراحل اجرای راه‌حل‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در تمامی مزارع، دامداری‌ها، حوضچه‌های آبزیان و سوله‌های پرورش طیور انجام شود. در این صورت ما می‌توانیم انتظار کیفیت بالاتر، میزان محصول و سود بیشتر برای افراد باشیم.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

سوالات متداول

آیا امکان پیاده سازی هوش مصنوعی در کشاورزی و دامپروری در ایران وجود دارد؟

بله، هوش مصنوعی دیدبان در زمینه‌های مختلف این زمینه می‌تواند محصول مورد نظر شما را توسعه دهد.

هوش مصنوعی در چه مواردی می‌تواند به کشاورزی و دامپروری کمک کند؟

بهینه‌سازی فرآیندها، کاهش هزینه‌ها، حفاظت از دام و زمین کشاورزی، اتوماسیون کردن کارها و ... را می‌توانید به کمک هوش مصنوعی اجرا کنید.

اگر به مشکلی در کشاورزی یا دامپروری برخوردیم، چگونه راه حلی درست برای آن پیدا کنیم؟

ما در حوزه‌های مختلف کشاورزی و دامپروری موارد مختلفی از مشکلات را بررسی و برای آن راهکارهایی ارائه داده‌ایم. شما می‌توانید آن مشکل را با ما درمیان بگذارید در صورتی که راهکاری فناورانه برای آن موجود باشد، می‌توانیم مشکل شما را از آن طریق برطرف کنیم.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.