سیستم پارکینگ هوشمند چیست؟ تمامی ویژگی‌ها و مدیریت آن

1401/12/8 - خواندن 12 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
پارکینگ هوشمند چیست

یکی از مواردی که بسیاری با آن آشنایی دقیقی ندارند سیستم پارکنیگ‌های هوشمند است. اینکه سیستم پارکینگ هوشمند چیست و چه مواردی را می‌توان هوشمند اداره کرد، می‌تواند شما را در مدیریت پارکینگ بسیار کمک کند. در این مقاله به طور کامل تمامی مواردی که می‌توانید به صورت هوشمند اداره کنید. با ما همراه باشید.

پارکینگ هوشمند چیست؟

موارد مختلفی در یک پارکینگ وجود دارند که می‌توان به کمک فناوری‌های مختلف به صورت خودکار عمل کند. ورود و خروج، پرداخت هزینه، جایابی خودروها و علائم راهنما و هشدار مواردی هستند که می‌توان با کمک فناوری آن را هوشمند کرد. پارکینگی که از یک یا چند مورد هوشمند عمل کند، پارکینگ هوشمند (Smart Parking) خواهد بود.

در هر کدام از این موارد فناوری‌های مختلفی می‌توانند عمل کرده و سیستم پارکینگ را هوشمند کنند که در اینجا آنها را بررسی می‌کنیم.

هوشمندسازی در ورود و خروج خودروها

پارکینگ هوشمند چیست

ورود و خروج خودروها از پارکینگ یکی از مسائلی است که وقت زیادی از افراد را تلف می‌کند. معمولاً این روند بسیار کند و پرخطا اجرا می‌شود و باعث نارضایتی و کاهش سود پارکینگ‌ها خواهد شد. راه‌های متفاوتی برای ورود و خروج با سرعت بالاتر و بدون خطا وجود دارد. یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها استفاده از پلاک خوان خودرو برای ثبت ورود و خروج خودروهاست. پلاک خوان‌ها سرعت و دقت بالایی دارند و می‌توانند به سرعت به خودروها اجازه ورود و خروج دهند. البته این مورد فقط برای پارکینگ‌های عمومی نیست و برای پارکینگ‌های مسکونی، اداری و ... نیز قابل استفاده است. در پلاک خوان‌ از هوش مصنوعی استفاده می‌شود و با کمک پردازش تصویر می‌تواند پلاک خودروها را تشخیص دهد.

استفاده از سیستم RFID‌ هم یکی از مواردی است که پارکینگ سازمان‌ها و پارکینگ‌‌هایی که خودروهای آنها مشخص است، می‌توانند استفاده کنند.

هوشمندسازی در نحوه جایابی خودروها در پارکینگ

پارکینگ هوشمند چیست

در پارکینگ‌های عمومی بزرگ افراد برای پیدا کردن جای خالی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه وقت تلف می‌کنند. سیستم‌های جدید این عدد را می‌توانند به زیر دو دقیقه کاهش دهند. سنسورهایی که در هر یک از جایگاه‌ها قرار می‌گیرند به شما اعلام می‌کنند که در هر ردیف و هر طبقه چند جایگاه خالی وجود دارند. از طرفی در هر ردیف تمامی جایگاه‌ها با چراغ‌هایی که به سنسورها متصل هستند، نشان می‌دهند که کدام بخش از پارکینگ فضای خالی دارد. این مورد باعث سرعت بالای در جایابی خودروها و رضایت بالای آنها شود.

نحوه پرداخت هزینه هوشمند

پرداخت هزینه هم یکی از مواردی است که مشکلات زیادی را برای پارکنیگ‌ها و مردم ایجاد می‌کند. اتلاف وقت، خطای در محاسبه و کاهش درآمدزایی مواردی است که بدون هوشمندسازی نحوه پرداخت به وجود می‌آید. یکی از مواردی که در حال حاضر از پرداخت هزینه هوشمند پیاده سازی شده است، پرداخت هزینه در عوارضی‌هاست. در حال حاضر تعدادی از خودروها هزینه عوارضی را از طریق یک سامانه و به کمک فناوری RFID پرداخت می‌کنند. پارکینگ‌ها هم می‌توانند چنین امکانی را برای خودروها فراهم کنند و به جای پرداخت یکباره توسط یک سیستم هزینه‌ها پرداخت شود.

در این حالت با توجه به کاهش سختی پرداخت هزینه و ورود و خروج، میزان استفاده افراد از پارکینگ هم بیشتر می‌شود.

تابلوهای راهنمایی و هشدار هوشمند

در پارکینگ‌ها معمولاً از تابلوهایی مانند تابلو LED برای راهنمایی خودروها استفاده می‌شود. این تابلوها معمولاً به صورت هوشمند عمل نمی‌کنند اما با اتصال به سنسورها و سیستم مدیریت پارکینگ، می‌توانند نقش یک راهنما را برای خودروها بازی کنند. در این حالت تابلوها شما را نسبت به وضعیت جاهای خالی، رفت و آمد خودروی دیگر برای جلوگیری از تصادف و ... مطلع می‌کنند. این تابلوها هم می‌توانند به موارد مختلف سرعت ببخشند و هم اتفاقات را در پارکینگ کاهش دهند.

این مورد در پارکینگ‌های مسکونی هم می‌تواند استفاده شود. در پارکینگ‌های مسکونی مخصوصاً در رمپ‌ها تصادفات و اختلالاتی رخ می‌دهد که می‌توانید با استفاده از تابلوهایی این موارد را به صفر برسانید.

سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ (PMS) چیست؟

سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ به شما امکان مدیریت ورود و خروج خودروها، پرداخت هزینه و گزارش گیری‌های لازم را به شما می‌دهد. شما با کمک این سیستم می‌توانید یک پارکینگ عمومی، اداری یا حتی مسکونی را اداره کنید. این سامانه به شما گزارش‌های ترددها و درآمدها را در اختیار شما می‌گذارد. می‌توانید خودروهای ممنوعه و VIP تعریف کنید. در واقع شما با این سیستم می‌توانید تمام خواسته‌هایی که دارید پیاده کنید. سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ دیدبان می‌تواند علاوه بر این ویژگی‌ها، امکان اتصال به RFID، امکان اتصال به پرینتر و بارکدهای دو بعدی را هم ایجاد می‌کند.

هوشمندسازی پارکینگ‌های حاشیه‌ای

پارکینگ هوشمند چیست

بیشتر محل‌های پارک خودرو در پارکینگ‌ها قرار ندارند و بیشتر در کناره‌های خیابان‌ها هستند که به آنها پارکینگ‌های حاشیه‌ای گفته می‌شود. می‌توان این محل‌های پارک را هم هوشمند کرد. طبق تحقیقات افراد به طور میانگین برای پیدا کردن جای پارک در سال حدود ۱۷ ساعت را تلف می‌کنند. البته باید به این مورد مصرف بنزین، آلودگی و ترافیک را هم اضافه کرد. شما می‌توانید توسط دوربین‌هایی با توانایی پردازش تصویر تعداد محل‌های پارک را بررسی کرده و به مخاطبان اطلاعات دقیقی از فضاهای خالی در هر محله ارائه دهید. البته این مورد می‌تواند به کمک هوش مصنوعی و یادگیری ماشین تا حدودی پیش‌بینی پذیر هم شود.

حل معضلات پارکینگ‌های مسکونی با هوشمندسازی

علاوه بر نکته‌ای که در بالا برای ایجاد علائم در رمپ‌های پارکینگ به منظور کاهش تصادفات بیان شد، راه‌های دیگری برای بهبود پارکینگ‌‌های مسکونی وجود دارد. در بسیاری از اوقات ورود چند خودرو از یک واحد، برای باقی واحدها مشکل به وجود می‌آورد یا خودروهای مشکوکی را در اطراف مجتمع مسکونی شناسایی می‌کنید که باید آنها را بررسی کرد.

شما می‌توانید با سامانه مدیریت هوشمند پارکینگ این کار را به طور دقیق انجام دهید. این سامانه‌ها که به کمک دوربین‌ها و نرم افزار پلاک خوان خودرو کار خود را انجام می‌دهند، اجازه ورود چند خودرو از یک واحد را به ساکنین نمی‌دهند. در صورتی که خودرو مشکوکی را شناسایی کنید می‌توانید اطلاعات آن را به دوربین‌ها بدهید تا به محض حضور در محدوده آنها، شما را به کمک پیامک مطلع کنند.

پارکینگ‌های خودکار چیست؟

پارکینگ هوشمند چیست

به محل‌های پارکی که خودروها در آن به صورت خودکار در جایگاه خود قرار می‌گیرند، پارکینگ خودکار گفته می‌شود. یک پارکینگ خودکار می‌تواند هوشمند هم باشد اما این دو مقوله با هم تفاوت‌ زیادی دارند و همان طور که توضیح دادیم پارکینگ هوشمند چیست عملکرد این دو کاملاً با هم متفاوت است. در این بخش دو نوع از این پارکینگ‌ها را بررسی می‌کنیم.

پارکینگ‌های طبقاتی خودکار

نحوه عملکرد پارکینگ‌های طبقاتی به این صورت است که خودرو در محل بارگیری می‌ایستد، سپس توسط یک سامانه به محلی که باید قرار بگیرد منتقل می‌شود. در نهایت در هنگام خروج، خودرو پس از فراخوانی، به محل بارگیری بازگشته و می‌تواند خارج شود. در این روش در محدوده‌ی کوچکی تعداد بیشتری خودرو امکان پارک کردن دارند. به همین دلیل برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است.

پارکینگ‌های پازلی خودکار

نحوه قرارگیری در این پارکینگ‌ها به صورت پازلی می‌باشد. و خودرو پس از ورود در یک پازل چند طبقه قرار می‌گیرد که این پازل با الگوریتم‌های مربوط به خود خودروها را در محل مورد نظر قرار می‌دهد. فعالیت این دو نوع شبیه به یکدیگر است اما در مدل پازلی معمولاً فضا باید بزرگتر باشد و از طرفی تعداد پارکینگ‌های آن هم بیشتر است.

ویژگی‌های پارکینگ هوشمند

در بالا انواع روش‌های هوشمندسازی و انواع پارکینگ خودکار را بررسی کردیم. ویژگی‌های متنوعی با هوشمندسازی در اختیار ما قرار می‌گیرد که شامل:

  • کاهش اتلاف وقت برای ورود و خروج از پارکینگ
  • دریافت گزارش‌های دقیق از تعداد خودروهای ورودی و خروجی
  • دریافت گزارش و اطلاعات دقیق مالی و بررسی بر اساس اپراتور یا ورودی و خروجی‌های متفاوت
  • کاهش زمان جایابی خودروها و عدم ایجاد اختلال در داخل پارکینگ
  • امکان ممنوع کردن ورود بعضی خودروهای مدنظر
  • امکان VIP کردن بعضی خودروها و ایجاد بعضی ویژگی‌های خاص برای آنها
  • کمتر شدن میزان اختلالات و تصادفات در محیط پارکینگ

جمع بندی

در این مقاله متوجه شدیم که پارکینگ هوشمند و مدیریت آن چیست و به طور کامل مواردی که باید در هوشمندسازی بدانید را بررسی کردیم. شما می‌توانید بسیاری از مراحل را در کسب و کارهای مختلف هوشمند کنید که کار مدیریت پارکینگ یکی از آنهاست. شاید در نگاه اول هوشمندسازی هزینه داشته باشد، اما سود این کار بسیار بیشتر از هزینه‌های انجام شده خواهد بود. از طرفی با پیشرفت پارکینگ‌ها در سالهای آینده دیگر استفاده از پارکینگ‌های معمولی برای مردم سخت خواهد شد و در آینده نزدیک باید به سمت آن حرکت کنید.