دوربین پلاک خوان چیست؟ ویژگی‌ ها و نحوه انتخاب بهترین گزینه

1401/12/2 - خواندن 12 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
دوربین پلاک خوان چیست

در حال حاضر در اکثر مسیرهای خودرویی از دوربین‌های پلاک خوان استفاده می‌شود. مهم این است که شما بدانید دوربین پلاک خوان چیست و ویژگی های آن چه مواردی باید باشد تا بهترین عملکرد را ارائه دهد. در این مقاله تمام نکاتی که برای تهیه آن نیاز دارید در اختیار شماست. با ما همراه باشید.

دوربین پلاک خوان چیست؟

به دوربین‌هایی که در مسیر تردد خودروها تعبیه شده و قابلیت مشاهده، تشخیص و خوانش پلاک را دارد، دوربین پلاک خوان گفته می‌شود. از این دوربین‌ها برای شناسایی هویت خودروها و ایجاد امنیت در تردد استفاده می‌شود. این دوربین‌ها مجهز به فناوری ANPR(Automatic Number-Plate Recognition) هستند. ANPR یکی از اجزای فناوری پردازش تصویر است. معمولاً این دوربین‌ها به دو صورت استفاده می‌شوند:

۱- دوربین و نرم‌افزار پلاک خوان یکجا (Compact)

دوربین پلاک خوان چیست

در این حالت کل دوربین و سخت افزار لازم برای پلاک خوانی در کنار دوربین تعبیه می‌شوند و شما به طور یکجا دوربین و سرور را مشاهده می‌کنید. در واقع پردازش تصویر و تشخیص پلاک در سخت افزاری که در دوربین تعبیه شده انجام می‌شود. از این نوع دوربین پلاک خوان برای جاده‌ها، اتوبان‌ها یا اتومبیل‌های پلیس استفاده می‌شود ولی به طور کلی بهتر است از این نوع استفاده نکنید زیرا قابلیت‌های نرم افزار پلاک خوان مجزا بسیار بیشتر است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

۲- دوربین و نرم افزار پلاک خوان مجزا

در این حالت دوربین با کیفیت مناسب شما به یک سرور (کامپیوتر) متصل شده و داخل آن تمامی پروسه‌ی پردازش تصویر و تشخیص و خوانش پلاک انجام می‌شود. در این حالت علاوه بر سرعت بالا، شما می‌توانید امکانات زیادی به آن اضافه کنید و در واقع دست شما برای ادامه کار بسیار بازتر است. به طور مثال نرم افزار پلاک خوان دیدبان امکان اضافه کردن فناوری تشخیص چهره را به دوربین‌های شما دارد یا حتی می‌توانید پلاک خوانی چند دوربین را در یک سامانه مشاهده کنید. در این حالت شما می‌توانید در یک سامانه کارهای متفاوتی بکنید و در واقع به جای چند نرم افزار یک نرم افزار جامع امنیتی داشته باشید.

پلاک خوان چگونه کار می‌کند؟ تاثیر هوش مصنوعی بر پلاک خوان

دوربین پلاک خوان چیست

شروع پلاک خوانی به سال ۱۹۷۶ برمی‌گردد. زمانی که از آن برای جلوگیری از اقدامات تروریستی استفاده می‌کردند. اما به دلیل نبود تکنولوژی مناسب با خطای زیادی روبه رو بود. با پیشرفت تکنولوژی و مخصوصاً پیشرفت هوش مصنوعی کار پلاک خوان بسیار دقیق‌تر و با خطای بسیار پایین انجام می‌شود. به همین دلیل شما می‌توانید از پلاک خوان‌ها حتی در پارکینگ برج‌های مسکونی هم استفاده کنید. نرم افزار پلاک خوان خودرو از فناوری پردازش تصویر بهره می‌برد. به این صورت که فیلم و تصویر خودرویی که در حال نزدیک شدن به دوربین است را پردازش می‌کند، پلاک را تشخیص می‌دهد و کاراکتر‌های پلاک را استخراج می‌کند.

به فناوری تبدیل عکس که نوشته در آن وجود دارد به متن، OCR(Optical Character Reader) هم گفته می‌شود. این فناوری یکی از زیر مجموعه‌های فناوری پردازش تصویر است.

موارد استفاده یک دوربین پلاک خوان چیست؟

بیشتر کاربرد دوربین و نرم افزار پلاک خوان خودرو در بخش امنیت است. شما می‌توانید با استفاده از پلاک خوان امنیت خودروها، پارکینگ‌ها و موارد دیگر را تامین کنید. اما کاربردهای جانبی مثل بررسی سرعت خودروها را هم می‌تواند بر عهده بگیرد.

از پلاک خوان در:

  • مجتمع‌های مسکونی
  • پارکینگ‌های ادارات و سازمان‌ها
  • پارکنیگ‌های عمومی
  • مجتمع‌های تجاری
  • بیمارستان‌ها
  • جاده‌هاو اتوبان‌ها
  • عوارضی‌ها
  • دانشگاه‌ها
  • و ...
  • استفاده می‌شود. البته هر کدام از این موارد نیازهای خاص خود را دارند که باید در نرم افزار پلاک خوان تعبیه شده باشد. در نرم افزار پلاک خوان دیدبان تمامی این موارد به طور دقیق گنجانده شده است.

ویژگی‌های دوربین پلاک خوان

برای انتخاب این دوربین حتماً دقت کنید که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

تحت شبکه بودن (دوربین IP):

به طور کلی به دوربینی که امکان انتقال تصاویر به وسیله‌ي اینترنت را دارند، دوربین IP نام دارد. برای دوربین پلاک خوان نیاز است که از چنین دوربینی استفاده کنید.

ویژگی WDR:

با وجود این ویژگی در دوربین شما تصاویر را با وضوح و کنتراست بیشتر دریافت می‌کنید. این مورد در خوانش پلاک مخصوصاً در شب بسیار تاثیرگذار است.

ویژگی HLC:

برای کاهش میزان نور ورودی به دوربین استفاده می‌شود. این ویژگی در خوانش پلاک در شب با وجود چراغ روشن خودرو بسیار کمک می‌کند.

ویژگی ROI:

این ویژگی برای بالا بردن کیفیت بخشی که در تصویر لازم داریم استفاده می‌شود. در این وضعیت سرعت انتقال و پاسخ‌دهی بسیار افزایش پیدا می‌کند.

ویژگی Defog:

این ویژگی برای کم کردن تاثیر مه و دود در تصویر استفاده می‌شود و تصاویر واضح در وضعیت‌های همراه با مه به شما ارائه می‌دهد.

ویژگی 3D DNR:

دوربین با این ویژگی نویزهای تصویر را به صورت دیجیتالی کاهش می‌دهد و شما تصویر واضح‌تری دریافت می کنید که به پلاک خوانی بسیار کمک می‌کند.

نکته مهم: یکی از مواردی که افراد به آن توجه می‌کنند ویژگی‌های دوربین است در حالی که چیزی که باعث کیفیت پلاک خوانی می‌شود، اول از همه الگوریتم هوش مصنوعی و نرم افزار است. به همین دلیل بهتر است شما ابتدا نرم افزار پلاک خوان خودرو خود را انتخاب کنید سپس با توجه به آن دوربین را انتخاب کنید. در این زمینه می‌توانید از مشورت کارشناسان دیدبان استفاده کنید.

ویژگی‌های نرم افزار پلاک خوان

دوربین پلاک خوان چیست

دوربین با کیفیت به تنهایی نمی‌تواند انتظارات شما را برآورده کند. شما نیاز به یک نرم افزار کامل پلاک خوان خودرو خواهید داشت که بتواند کار اصلی یعنی پلاک خوانی را انجام دهد. در این حالت شما نیاز به یک نرم افزاری با ویژگی‌های زیر دارید:

استفاده از جدیدترین الگوریتم‌های هوش مصنوعی

اینکه نرم افزار یا دوربین پلاک خوان چیست، تنها مسئله بااهمیت نیست. الگوریتم‌های هوش مصنوعی با هم در کیفیت و سرعت اجرا تفاوت دارند. به همین دلیل شما با تست نرم افزار متوجه کیفیت آن خواهید شد. نرم افزار پلاک خوان خودرو دیدبان توسط قوی‌ترین متخصصین ایران ایجاد شده و قابلیت تست رایگان را هم دارد تا شما از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.

سازگاری کامل با پلاک‌های فارسی و تشخیص انواع پلاک‌ها

بسیاری از نرم‌افزارهای حال حاضر، از نمونه‌های خارجی کپی شده و سازگاری کامل با پلاک‌های فارسی ندارند. سازگاری با پلاک‌های ایرانی یکی از نکات مهم برای انتخاب نرم افزار است. نرم افزار پلاک خوان دیدبان به طور کامل توسط تیم متخصصین دیدبان توسعه پیدا کرده است و حتی قابلیت توسعه بیشتر بر اساس نیازهای دیگر شما را نیز دارد.

کاربری آسان و روان

به دلیل اینکه افراد مختلفی با نرم افزار سر و کار دارند باید به راحتی قابل استفاده باشد. به همین دلیل رابط کاربری در این نرم افزارها بسیار با اهمیت است. با تست نرم افزارها متوجه تفاوت کاربری‌ها خواهید شد.

گزارش گیری حرفه‌ای

گزارش‌های پلاک خوان بسیار با اهمیت است. شما با توجه به این گزارش‌ها می‌توانید موارد مختلف را بررسی کنید. به طور کلی یکی از اهداف اصلی ما در پلاک خوان، امکان بررسی ترددها و مشکلات به وجود آمده در آن‌هاست.

امکانات مختلف بر اساس نیاز

شما با توجه به محل استفاده ممکن است انتظارات متفاوتی از پلاک خوان داشته باشید. مثلاً برای یک پارکینگ عمومی، امکان محاسبه میزان حضور خودرو در پارکینگ، هزینه‌ی دریافتی از خودرو، گزارش مالی پارکینگ و ... اهمیت دارد. نرم افزار پلاک خوان دیدبان با توجه به استفاده شما تمام امکانات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد.

آینده پلاک خوان چگونه خواهد بود؟

در حال حاضر به غیر از دوربین‌های جاده‌ها، بقیه‌ی پلاک خوان‌ها به صورت مجزا و جداگانه عمل می‌کنند. در آینده قطعاً شاهد هماهنگی این دوربین‌ها با هم و ایجاد یک شهر هوشمند خواهیم بود. ادامه کار این دوربین‌ها با یکپارچه سازی و دقت بیشتر همراه خواهد شد که می‌توان تا حد زیادی میزان جنایت را کاهش داد و تخلفات را سریعتر بررسی و حل کرد. از طرفی امنیت بیشتر برای خودروها و پارکینگ‌ها به ارمغان آورد. هوش مصنوعی دیدبان با توجه به این موارد در صورت نیاز می‌تواند یک سیستم یکپارچه بین تعداد زیادی دوربین ایجاد کند.

با تلفیق پلاک خوانی با دیگر تکنولوژی‌های هوش مصنوعی می‌توانید بسیاری از مشکلات امنیتی خود را برطرف کنید. تکنولوژی‌هایی مانند تشخیص چهره، فنس مجازی و ... می‌توانند امنیت را با هزینه پایین و خطای کم تا سطح زیادی بالا ببرند.

چگونه دوربین و نرم افزار پلاک خوان را انتخاب کنیم؟

مهمترین مسئله برای انتخاب دوربین و نرم افزار نیاز شماست. شما باید ابتدا نیاز خود را بررسی کنید و با توجه به ویژگی‌هایی که در بالا اشاره شد بهترین انتخاب را داشته باشید. البته شما می‌توانید از کارشناسان دیدبان در این زمینه مشاوره رایگان بگیرید تا انتخاب بهتری داشته باشید. انتخاب شما باید نیاز شما را برطرف کند که در بسیاری از اوقات شما می‌توانید با صرف هزینه‌ی کمتر نتیجه دلخواه را بگیرید. به همین دلیل با افراد مطلع حتماً مشورت کنید.

جمع بندی

در این مقاله اینکه دوربین پلاک خوان چیست و چه ویژگی باید داشته باشد را بررسی کردیم. در صورتی که قصد یک سرمایه‌گذاری درست برای امنیت پارکینگ یا مسیر جاده‌ای دارید، تلاش کنید که از پایلوت‌های نرم افزارها استفاده کنید تا بتوانید از بالاترین کیفیت در پروژه‌های خود استفاده کنید.