بهترین شیوه هوشمند سازی درب پارکینگ + بررسی راهکارهای مختلف

1401/12/14 - خواندن 12 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
هوشمند سازی درب پارکینگ

بسیاری از افراد در حال حاضر بدنبال هوشمند کردن ابعاد مختلفی از زندگی خود هستند. هوشمند سازی درب پارکینگ علاوه بر افزایش امنیت، امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهد که کار شما را راحت‌تر می‌کند. در این مقاله تمامی شیوه‌های این کار را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

چرا نیاز به هوشمند سازی درب پارکینگ داریم؟

اگر در فرآیند این کار درست و اصولی پیش بروید، چندین ویژگی را در اختیار خواهید داشت:

۱- امنیت بسیار بالاتری را نسبت به روش‌های سنتی تجربه خواهید کرد. در انواع مختلف هوشمند سازی امنیت به وجود آمده را بیشتر توضیح خواهیم داد.

۲- با وجود امنیت بالا، باز و بسته کردن درب بسیار ساده‌تر و روان‌تر انجام می‌شود. در این وضعیت دیگر دغدغه‌هایی مانند همراه داشتن ریموت را نخواهید داشت.

۳- انعطاف پذیری بالایی خواهید داشت و به سرعت می‌توانید خودروهای جدید را اضافه کنید یا خودروهای قدیمی را از لیست پارکینگ حذف کنید.

۴- می‌توانید از ورود و خروج خودروها گزارش دقیق داشته باشید. این گزارش‌ها در موارد مختلفی از جمله مسائل امنیتی می‌توانند به شما کمک کنند.

البته شما در صورتی می‌توانید از بالاترین سطح تمامی ویژگی‌های بالا استفاده کنید که به معنای واقعی هوشمند سازی انجام داده باشید. بسیاری از روش‌ها فقط با لیبل هوشمند فروخته می‌شوند در حالی که قابلیت‌های بالا را ندارند.

بهترین راه تامین امنیت پارکینگ: کنترل ورودی‌ها و خروجی‌ها

هوشمند سازی درب پارکینگ

تامین امنیت پارکینگ در حال حاضر بسیار با اهمیت است. شما در طول زمانی که خودرو خود را در پارکینگ قرار می‌دهید باید نسبت به امنیت آن مطمئن باشید. یکی از مهمترین راه‌های ایجاد امنیت، کنترل تردد خودروهاست. شما باید به دقت ورودی و خروجی‌ها را بررسی کنید تا در وهله‌ی اول اطلاعات دقیقی از خودروها داشته باشید. راه‌های متنوعی برای تامین امنیت پارکینگ وجود دارد که در مقاله بهترین روش برای حفظ امنیت پارکینگ آن را بررسی کردیم.

۴ روش متداول در هوشمند سازی درب پارکینگ

برای کنترل درب پارکینگ چندین روش متفاوت وجود دارد که سعی می‌کنیم ویژگی‌های هر کدام از این روش‌ها را بررسی کنیم. تمامی این روش‌ها گونه‌ای از هوشمندسازی است فقط در میزان افزایش تامین امنیت، سرعت و دقت تفاوت‌هایی با هم دارند.

کنترل درب پارکینگ با موبایل

هوشمند سازی درب پارکینگ

یکی از روش‌های کنترل تردد، استفاده از موبایل به جای ریموت کنترل است. با این روش شما با استفاده از یک دستگاه، از طریق اینترنت یا بلوتوث، درب را باز و بسته می‌کنید. در این حالت باید یک اپلیکیشن برای مدیریت باز و بسته شدن درب نصب کنید. مزیت‌ها و مشکلات متفاوتی برای این نوع اپلیکیشن‌ها وجود دارد.. مهمترین مزیت این روش در دسترس بودن گوشی و عدم نیاز به ریموت کنترل است اما مشکلات آن هم کم نیست. در صورتی که شما یک خودرو می‌توانید در پارکینگ قرار دهید، اما تمامی افرادی که رانندگی می‌کنند باید اپلیکیشن را داشته باشند.

مشکلات دیگر این روش شامل:
تمام شدن شارژ گوشی یا در دسترس نبودن آن شما را دچار مشکل می‌کند.

مانند ریموت کنترل باید حتماً هر بار وارد اپلیکیشن شده و در را باز کنید.

شما متوجه ورود یا خروج خودرو نمی‌شوید و حتی آمار درستی از خودروهای داخل پارکینگ ندارید.

پس از مدتی شما برای اضافه کردن هر ماشین هزینه‌ای را پرداخت کنید.

انعطاف پذیری پایینی دارد و امکان اضافه کردن یک ماشین به سرعت را ندارد.

ریموت کنترل هوشمند درب پارکینگ

یکی از روشهایی که تقریباً دیگر از آن استفاده نمی‌شود ریموت کنترل هوشمند است. این درب‌ها با استفاده از نور بالا خودرو عمل می‌کردند. در این حالت یک چیپ روی خودرو نصب می‌شد و به محض نزدیک شدن به در می‌توانست با نور بالا درب را باز کند.
این یکی از روش‌هایی است که خطای بالایی دارد و از طرفی ممکن است شما را با مشکلاتی روبه رو کند. یکی از مشکلات اساسی این سیستم انعطاف پذیری به شدت پایین و هزینه‌ی بالای آن فقط برای یک خودرو است. علاوه بر این سیستم در فهم درخواست شما در بسیاری از اوقات ناتوان است و ممکن است برای خودروها مشکلاتی را به وجود آورد.

کنترل درب پارکینگ از طریق پلاک خوان خودرو

هوشمند سازی درب پارکینگ

نرم افزار پلاک خوان خودرو بهینه‌ترین راه برای هوشمند سازی درب پارکینگ است. این روش با استفاده از هوش مصنوعی در هر ساعتی می‌تواند پلاک خودرو را تشخیص دهد و به خودرو اجازه ورود یا خروج بدهد. یکی از مهمترین ویژگی‌های این روش هزینه کردن یکباره است. شما در این روش فقط یکبار نرم افزار را خریداری می‌کنید و سپس می‌توانید به هر تعدادی که نیاز بود خودرو اضافه یا کم کنید. نرم افزار پلاک خوان دیدبان ویژگی‌های دیگری شامل موارد زیر را هم دارد:

پلاک خوان امنیت بالایی را به وجود می‌آورد و خطای بسیار پایینی دارد.

شما می‌توانید گزارش کاملی از تردد خودروها به همراه تصاویر آنها را در سامانه مشاهده کنید.

انعطاف پذیری بالایی دارد و در لحظه می‌توانید خودرو را اضافه یا کم کنید.

برای ورود و خروج فقط کافی است به درب نزدیک شوید تا درب به صورت خودکار باز شود و نیاز به هیچ چیزی ندارید.

مدیریت پارکینگ بسیار راحت خواهد شد. به طور مثال برای آپارتمان‌های مسکونی می‌توانید برای هر واحد چندین خودرو تعریف کنید ولی در عین واحد فقط یکی از خودروهای واحد بتواند وارد پارکینگ شود.

در پلاک خوان دیدبان می‌توانید به طور همزمان از پلاک خوان و تگ RFID استفاده کنید که در بخش بعدی توضیح خواهیم داد.

و مزیت‌های دیگر که می‌توانید در صفحه نرم افزار پلاک خوان خودرو دیدبان آنها را مشاهده کنید.

کنترل درب از طریق تگ RFID

هوشمند سازی درب پارکینگ

بالاترین امنیت در کنترل تردد را می‌توان با تگ RFID ایجاد کرد . در این روش یک تگ روی خودرو قرار می‌گیرد و توسط یک گیرنده با نزدیک شدن آن به پارکینگ درب باز می‌شود. این تگ‌ها چندان فرقی با خواندن پلاک ندارند اما با توجه به اینکه این تگ‌ها تعریف شده هستند دقت بالاتری دارند. اما مشکلی که دارند این است که باید برای هر خودرو یک تگ تهیه کنید که به نسبت پلاک خوان یک مشکل محسوب می‌شود. در صورتی که بالاترین سطح امنیتی را لازم داشته باشید می‌توانید از دو مجوزه امنیتی RFID و پلاک خوان استفاده کنید که در نرم افزار پلاک خوان دیدبان ارائه می‌شود. در این حالت هر خودرو از هر دو این موارد استفاده می‌کند و هر دو چک خواهند شد که بالاترین سطح امنیت خواهد بود.

موارد مربوط به این شیوه و نحوه‌ی اجرای آن را می‌توانید از طریق فرم مشاوره از کارشناسان ما جویا شوید.

نحوه انتخاب بر اساس ویژگی‌ها

بهترین، بهینه‌ترین و کم هزینه‌ترین مورد برای هوشمند سازی درب پارکینگ قطعاً پلاک خوان خودرو است. شما با یک نرم افزار و یک دوربین پارکینگ را تا سال‌ها بیمه می‌کنید و می‌توانید خوردوهای متفاوتی را به آن اضافه یا کم کنید. برای پروژه‌های مسکونی، اداری و سازمانی، تجاری، جاده‌ای، پارکینگ‌های عمومی و ... بهترین روش پلاک خوان است اما در صورتی که ورودی و خروجی نیاز به نگاه امنیتی دارد، بهتر است به همراه پلاک خوان از تگ RFID نیز استفاده کنید.