نحوه تشخیص و خواندن پلاک ماشین توسط دوربین پلاک خوان

1401/12/18 - خواندن 12 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
نحوه خواندن پلاک ماشین توسط دوربین

وقتی صحبت از پلاک خوانی دوربین زده می‌شود، مهمترین سوال نحوه تشخیص و خواندن پلاک ماشین توسط دوربین است. در این مقاله به طور کامل تمامی فناوری‌های لازم برای آن را بررسی می‌کنیم و نحوه فعالیت آن را تشریح خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

استفاده از فناوری پردازش تصویر

اولین نکته‌ای که باید در مورد پلاک خوان بدانید، استفاده آن از فناوری پردازش تصویر است. شما با این فناوری می‌توانید تصویر خامی را دریافت کرده و پس از یکسری عملیات خاص روی آن، داده‌های مورد نیاز خود را استخراج کنید یا تصویر پیشرفته‌تری را دریافت کنید. با این فناوری کارهای متفاوتی از جمله ساخت فنس مجازی، تشخیص اشیا در تصویر، کنترل کیفیت در کارخانه‌ها، پلاک خوانی و ... می‌توان انجام داد. در صفحه فناوری پردازش تصویر جزئیات بیشتری از این فناوری را بررسی کردیم. در این فناوری می‌توان از روش‌های متفاوتی استفاده کرد. روشی که برای پلاک خوانی استفاده می‌شود، OCR است.

فناوری OCR چیست؟

نحوه خواندن پلاک توسط دوربین

OCR مخفف Optical Character Recognition است. این تکنولوژی کمک می‌کند تا در تصویر بتوانید متن‌ها و نوشته‌ها را شناسایی کنید و سپس آن را به صورت متن در اختیار شما قرار می‌دهد. استفاده‌های متفاوتی را می‌توان از این فناوری پیدا کرد. یکی از استفاده‌های آن در زمینه امنیت، تشخیص و خواندن پلاک ماشین توسط دوربین است که به آن فناوری ANPR یا LPR گفته می‌شود.

فناوری ANPR یا LPR چیست؟

این فناوری کاملاً برای پلاک خوانی استفاده می‌شود. ANPR مخفف Automatic Number Plate Recognition است و الگوریتم‌‌هایی است که بهینه‌سازی شده است تا پلاک خودرو و وسایل نقلیه را به طور دقیق تشخیص دهد و نوشته‌های آن را استخراج کند. این فناوری چندین قدم را برای تشخیص دقیق پلاک طی می‌کند.

مراحل مهم در نحوه تشخیص و خواندن پلاک ماشین توسط دوربین

اولین اقدام در پلاک خوانی، برداشت تصاویر است. معمولاً افراد این تصور اشتباه را دارند که تصور می‌کنند این دوربین است که قابلیت پلاک خوانی دارد. این در حالی است که دوربین فقط تصاویر را وارد یک الگوریتم می‌کند. ابتدایی‌ترین نقطه تشخیص وجود پلاک در تصویر است که نحوه‌ی قرارگیری دوربین و زاویه‌ی آن در این بخش بسیار مهم و حیاتی است. الگوریتم‌‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با توجه به داده‌های خود تشخیص می‌دهند که در کدام تصاویر پلاک وجود دارد. سپس تصاویر انتخاب شده، وارد پروسه‌ی بعدی می‌شوند. در این مرحله الگوریتم‌های یادگیری ماشین کمک می‌کند که تمامی المان‌های پلاک را دریافت کنیم.

تمامی این پروسه در زمان بسیار پایینی انجام می‌گیرد و شما می‌توانید پلاک خودرو را در اختیار داشته باشید. یک مشکلی که در ایران برای بعضی پلاک خوان‌ها وجود دارد، استفاده از یک کتابخانه‌ی پلاک‌های خارجی با یکسری تغییرات است که موجب بالا رفتن خطا می‌شود.

آیا پلاک خوان قدرتمند ایرانی وجود دارد؟

نحوه خواندن پلاک توسط دوربین

یکی از مهمترین مشخصه‌های نرم افزار پلاک خوان خودرو دیدبان، توسعه از صفر آن توسط یک تیم قوی هوش مصنوعی و نرم افزاری است. این مورد کمک می‌کند تا علاوه بر تشخیص نوع پلاک (مثل شخصی، تاکسی، سازمانی)، تا حد ممکن پلاک‌هایی که کمی مخدوش هستند را هم بتواند پوشش دهد. هم‌چنین امکان گسترش و توسعه بیشتر آن با توجه به نیازهای مختلف وجود دارد. به طور مثال در حال حاضر این پلاک خوان یک سیستم دقیق مدیریت پارکینگ است که می‌توانید به کمک آن علاوه بر امنیت، مدیریت پارکینگ را هم در اختیار داشته باشید.

پلاک‌های مخدوش امکان بررسی دارد؟

نحوه خواندن پلاک توسط دوربین

اگر به طور کامل مخدوش باشد، قطعاً قابل بررسی نیست اما بعضی اوقات فقط بخش‌هایی از آن مخدوش است. ولی یک نکته‌ی مهم این است که در برخی اوقات که پلاک حتی با چشم هم قابل تشخیص نیست را می‌تواند تشخیص دهد. در این وضعیت، بخش‌هایی از اعداد یا حروف که مشخص هستند را با توجه به داده‌های قبلی می‌سنجد و آن را تشخیص می‌دهد. این کار موجب می‌شود که با این که تا حدودی پلاک مخدوش است ولی باز هم توانایی تشخیص آن وجود داشته باشد.

امکان تشخیص پلاک خودرو در تاریکی و نور کم

در نور کم و یا با نور زیاد محیط، الگوریتم‌های قوی می‌توانند کار تشخیص پلاک را دقیق انجام دهند. البته دوربین هم اهمیت بالایی دارد. در مقاله دوربین پلاک خوان چیست بیشتر توضیح داده‌ایم اما به طور کلی برای پلاک خوانی در تاریکی ویژگی HLC اهمیت بالایی دارد.

حتماً قبل از خرید نرم افزار و دوربین از مشورت افراد متخصص استفاده کنید و هم‌چنین از ارائه دهندگان پایلوت رایگان درخواست کنید. در آزمایش عملی متوجه تفاوت‌ها خواهید شد. در صورتی که می‌خواهید به صورت رایگان از پایلوت نرم افزار استفاده کنید، می‌توانید در صفحه نرم افزار پلاک خوان خودرو دیدبان فرم را پر کنید.

نکات مهم در نحوه خواندن پلاک ماشین توسط دوربین

به غیر از نرم افزار هوش مصنوعی و الگوریتم‌ها نحوه قرارگیری و تنظیمات دوربین هم اهمیت بالایی دارد. در اینجا نکاتی را که برای تنظیم دوربین باید در نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم.

زاویه دید دوربین

چند زاویه در قرارگیری دوربین می‌تواند به نحوه خواندن پلاک ماشین توسط دوربین کمک کند. یکی زاویه‌ی افقی با پلاک است. شما نمی‌توانید زاویه‌ای بیشتر از ۴۵ درجه داشته باشند. از نظر زاویه‌ی عمودی هم بهترین وضعیت، زوایایی کمتر از ۴۵ درجه خواهد بود.

نحوه خواندن پلاک ماشین توسط دوربین
نحوه خواندن پلاک ماشین توسط دوربین
نحوه خواندن پلاک ماشین توسط دوربین
نحوه خواندن کیفیت دوربین پلاک خوان توسط دوربین

فاصله دوربین تا خودرو و فوکوس مناسب

فاصله دوربین از خودرو هم بسیار با اهمیت است و این فاصله با توجه به ارتفاعی که دوربین در آن قرار دارد تنظیم می‌شود. از طرفی باید فوکوس دوربین هم به طور دقیق در محلی که خودرو قرار است که پلاک خوانی شود، قرار داشته باشد. قرار دادن فوکوس اشتباه می‌تواند به طور کلی کار پلاک خوانی را با مشکل روبه رو کند.

دوربین متناسب با سرعت خودرو

سرعت شاتر در نحوه تشخیص پلاک توسط دوربین بسیار با اهمیت است. معمولاً در دوربین‌های پارکینگی از سرعت شاتر پایین استفاده می‌شود به دلیل اینکه خودرو پشت گیت می‌ایستد اما در اتوبان‌ها اینگونه نیست. شما برای پلاک خوانی در دوربین‌های جاده‌ای نیاز به سرعت شاتر یا فریم بر ثانیه بالاتر (FPS بالاتر) دارید. این مورد باعث می‌شود که تصاویری که نرم افزار دریافت می‌کند وضوح بیشتری داشته باشد.

ویژگی‌های لازم دوربین برای خوانش پلاک

وضعیت آب و هوایی و محیطی بسیار می‌تواند روی کارکرد دوربین و در نتیجه در کارکرد پلاک خوان تاثیر گذار باشد. به همین دلیل بهتر است دوربین قابلیت‌های متنوعی داشته باشد. ما در مقاله دوربین پلاک خوان چیست تمامی این ویژگی‌ها را عنوان و بررسی کردیم.

در دسترس نبودن دوربین

دزدی و سرقت دوربین در این وضعیت اتفاق می‌افتد. معمولاً دوربین‌های پلاک خوان در محیط بیرونی تعبیه می‌شوند و این امکان وجود دارد که مورد سرقت قرار گیرد. به همین دلیل بهتر است تدابیری برای این قضیه در نظر گرفته شود. یکی از تدابیر اولیه بالا بردن ارتفاع دوربین و خارج کردن آن از دسترس است.

نکات نهایی

در این مقاله نحوه خواندن و تشخیص پلاک ماشین توسط دوربین را بررسی و فناوری‌های لازم را تشریح کردیم. برای اینکه یک پلاک خوان خوب را انتخاب کنید، بهتر است ابتدا کارکرد آن را از نزدیک مشاهده کنید. برای اینکه بازدهی و نحوه‌ی کار نرم افزار پلاک خوان دیدبان را مشاهده کنید، می‌توانید فرم مشاوره محصول را در صفحه نرم افزار پلاک خوان پر کنید. در صورتی که در مورد نحوه کارکرد سوالات بیشتری دارید، پیام خود را به صورت کامنت قرار دهید تا پاسخ خود را دریافت کنید.