پاخور مغازه چیست؟ استفاده از هوش مصنوعی برای محاسبه آن

1402/12/12 - خواندن 5 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
پاخور مغازه چیست

بسیاری از بازاریان و کاسبان از عنوان پاخور استفاده می‌کنند. اینکه پاخور مغازه چیست و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد، یکی از سوالاتی است که پاسخ به آن می‌تواند اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهد. در حال حاضر یکی از مواردی که می‌تواند در این زمینه بسیار به کسب و کارها کمک کند، هوش مصنوعی است. ما در این مقاله علاوه بر تعریف پاخور، به نحوه‌ی اندازه‌گیری و استفاده از هوش مصنوعی در آن پرداختیم. با ما همراه باشید.

پاخور مغازه چیست؟

به تعداد نفراتی که وارد یک مغازه می‌شوند و از مغازه بازدید می‌کنند پاخور مغازه گفته می‌شود. این عدد یکی از مهمترین اعداد برای مالکین در محاسبات است. به طور کلی میزان فروش فروشگاه‌ها باید در مقایسه با تعداد بازدیدکنندگان در نظر گرفته شود. هم‌چنین بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی برای مغازه‌ها و پاساژ‌ها به منظور افزایش پاخور اجرایی می‌شود که بتوانند افراد بیشتری را وارد بخش مورد نظر خود کنند. در گذشته اندازه‌گیری این عدد کار بسیار سختی بود و در بسیاری از موارد هم امکان پذیر نبود. با این حال در حال حاضر این کار به طور بسیار دقیقی امکان پذیر است.

نحوه اندازه‌گیری پاخور مغازه یا پاساژ

پاخور مغازه چیست

چند راه برای اندازه‌گیری بازدیدکنندگان وجود دارد. بهترین و دقیق‌ترین روش برای این اندازه‌گیری استفاده از هوش مصنوعی و پردازش تصویر است. این روش با دقتی بسیار بالا (بالای ۹۹/۵ درصد) می‌تواند به شما پاخور مغازه یا پاساژ را بدهد. استفاده از روش‌هایی مانند امواج علاوه بر آسیب‌زا بودن برای افراد، دقت پایین‌تری هم دارد. در روش هوش مصنوعی، شما حتی می‌توانید پاخور مغازه از نظر جنسیت را هم در اختیار داشته باشید. یعنی تعداد بازدیدکنندگان مرد، زن و کودک را به صورت جداگانه در اختیار داشته باشید و بتوانید از این داده‌ها در بهبود وضعیت فروشگاه خود استفاده کنید.

چرا باید پاخور مغازه یا پاساژ را اندازه گیری کرد؟

تمامی مدیران کسب و کارها و مراکز خرید در تلاش‌اند تا بتوانند افراد بیشتری را به سمت خود بکشانند. بسیاری از آنها هزینه‌های هنگفتی انجام می‌دهند ولی نمی‌توانند به صورت دقیق این هزینه‌ها را بهینه کنند. از طرفی در داخل فروشگاه‌ها و مغازه‌ها نحوه‌ی عملکرد کارمندان، تنوع محصولات و ... در تبدیل بازدیدکننده به مشتری بسیار اثرگذار است. تمامی این پارامترها باید در فروشگاه سنجیده شوند تا فروش بیشتری اتفاق بیافتد. به همین دلیل اندازه‌گیری پاخور می‌تواند اطلاعات دقیقی از تمامی جوانب فروشگاه یا مرکز خرید در اختیار ما قرار دهد. در گذشته به دلیل خطای بالای فناوری‌های قدیمی، مدیران نمی‌توانستند به این اطلاعات اتکا کنند اما در حال حاضر و با استفاده از هوش مصنوعی اطلاعات دقیق و بسیار خوبی در اختیار مدیران است.

استفاده از سامانه‌های مختص فروشگاه و مرکز خرید دیدبان

پاخور مغازه چیست

هوش مصنوعی دیدبان با توسعه سامانه‌هایی بر مبنای هوش مصنوعی، پردازش تصویر و کلان داده می‌تواند داده‌های بسیار دقیقی را از کسب و کارتان در اختیار شما قرار دهد. این اطلاعات شامل میزان پاخور، تفکیک جنسیتی آنها شامل مرد، زن و بچه و تعیین افراد حاضر در فروشگاه یا مرکز خرید به صورت برخط می‌شود. این اطلاعات می‌تواند در فروشگاه‌ها با اطلاعات مالی ترکیب شود و داده‌های بسیار ارزشمندی دست پیدا کرد که بتواند فروش را تا حد زیادی افزایش دهد. از طرفی سامانه دیدبان می‌تواند پس از جمع آوری داده از فروشگاه مدنظر، با استفاده از کلان داده، پیش بینی‌های دقیقی را از آینده فروش و حضور مشتریان به شما ارائه دهد. این سامانه با عنوان تردد شمار در اختیار فروشگاه‌ها قرار می‌گیرد اما توانایی‌هایی فراتر از ترددشماری دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید فرم مشاوره را پر کنید.

به دست آوردن پاخور بخش‌های مختلف مغازه یا پاساژ

پاخور مغازه چیست

یکی از جذابیت‌های این سامانه به دست آوردن بازدید در بخش‌های مختلف یک مغازه یا پاساژ است. به طور مثال در یک مغازه شما می‌توانید به طور کامل مشخص کنید که چند نفر از بخش کیف و کفش، لباس مردانه، لباس زنانه و ... بازدید کرده‌اند. این داده می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های آینده بسیار حیاتی باشد و کسب و کار شما را تا حد زیادی بهینه کند. همین‌طور در مورد مرکز خرید می‌توانید بازدید از طبقات مختلف، راهرو‌های مختلف و هرجایی که مدنظرتان باشد را به صورت دقیق به دست بیاورید. این داده‌ها در آینده نزدیک شکست یا موفقیت کسب و کارها و پاساژها را تعیین خواهند کرد.

استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود بازدید کنندگان

بر مبنای داده‌ها کارهای بزرگ و مهمی را می‌توان انجام داد. بسیاری از تصمیمات را می‌توان به کمک داده‌هایی که در دسترس شماست، گرفت. با این حال استفاده از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و کلان داده‌ها می‌تواند داده‌های بسیار دقیقی‌تری را برای تصمیم‌گیری در اختیار شما قرار دهد. ترددشمار دیدبان با استفاده از این فناوری‌ها می‌تواند گزارش‌هایی هوشمند را در اختیار شما قرار دهد. مهمترین نکته در مورد این گزارش‌ها نیازمند بودن به داده‌های مربوط به بازدیدکنندگان است. به همین دلیل اگر می‌خواهید زودتر از این گزارش‌های هوشمند استفاده کنید بهتر است هرچه سریعتر جمع‌آوری داده‌ها را آغاز کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این گزارش‌های هوشمند می‌توانید از طریق فرم مشاوره هوش مصنوعی یا شماره تماس‌های مجموعه با ما در ارتباط باشید.

نکات پایانی

استفاده از هوش مصنوعی در خرده فروشی و مراکز خرید در سال‌های آینده برگ برنده‌ی شما خواهد بود و هر مجموعه‌ای که زودتر اقدام به استفاده از فناوری بکند، زودتر می‌تواند از مزایای آن بهره‌مند شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم با تحلیل و بررسی دقیق، با استفاده از فناوری‌های مختلف به سمت ایجاد فروشگاه هوشمند بروید. ما در این مقاله علاوه بر پاسخ به پرسش پاخور مغازه چیست، تلاش کردیم راه‌حل‌های فناورانه‌ای نیز ارائه دهیم. هوش مصنوعی دیدبان در این راه‌حل‌های فناورانه می‌تواند کمک‌های متنوعی به شما بکند. در صورت علاقه‌مندی می‌توانید از طریق فرم مشاوره با ما در ارتباط باشید.