برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

چرا خرده‌فروشی‌ها نیاز به فناوری‌های جدید دارند؟

با توجه به تغییر روند خرید مردم، خرده فروشی و فروشگاه‌ها نیاز دارند تا خود را با شرایط جدید وفق دهند. در حال حاضر بسیاری از افراد حتی خریدهای مهم و بزرگ خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. به همین دلیل استفاده از توانایی‌های هوش مصنوعی می‌تواند دوباره توجه‌ها را به سمت فروشگاه‌ها ببرد. در فروشگاه‌ها می‌توان تجاربی را ایجاد کرد امکان آنها در سایت نیست و می‌تواند برای هر مشتری جذاب باشد. یکی دیگر از مسائلی که مهم است قابل اجرا بودن این ایده‌ها در ایران است که تمامی موارد زیر را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.

۱۰ راه‌حل برای ساخت خرده فروشی هوشمند

ما در این بخش ۱۰ راه‌حل جذاب و عملی در زمینه فروشگاه‌ها را بررسی می‌کنیم. این موارد می‌تواند شرایط فروشگاه‌ها را به شدت تغییر دهد و با توجه به این موارد در صورت استفاده نکردن از این فناوری‌ها احتمالاً خیلی زودتر از بقیه باید به فکر کاری به غیر از فروشگاه‌داری باشید.

۱- تحلیل دقیق مشتریان

هوش مصنوعی در خرده فروشی

یکی از مهمترین مواردی که در فروشگاه‌ها به صورت سنتی قابل اندازه‌گیری نبود، داده‌ی مشتریان بود. اینکه چند نفر وارد فروشگاه شده‌اند، جنسیت آنها چه بوده است، چه میزان در هر بخش از فروشگاه باقی مانده‌اند و داده‌های ارزشمند دیگر قابل اندازه‌گیری نبود. با این حال در حال حاضر با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توان حتی کامل‌تر از این داده‌ها را به طور کامل به دست آورد.

ما در هوش مصنوعی دیدبان محصول تردد شمار فروشگاهی را به همین منظور توسعه دادیم تا داده‌های فروشگاه هم مانند یک سایت حرفه‌ای به صورت کامل جمع‌آوری شود. داده‌های بیان شده فقط بخشی از داده‌های ترددشمار است که در اختیار شما قرار می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر صفحه تردد شمار فروشگاهی را به صورت کامل مطالعه کنید.

۲- راهنمایی هوشمند

خرده فروشی هوشمند

در فروشگاه‌ها بسیاری از افراد و فروشنده‌ها به عنوان یک راهنما برای مشتریان عمل می‌کنند. خرده فروشی‌ها می‌توانند برای کاهش هزینه‌ها از راهنماهای صوتی به جای فروشندگان زیاد استفاده کنند. این راهنماهای صوتی معمولاً در بخش‌های مختلف یک فروشگاه قرار می‌گیرد و در صورتی که مشتریان سوالی داشته باشند، این راهنماها می‌توانند بسیار دقیق آنها را راهنمایی کنند. در بخش‌های بعدی هم خواهید دید که بسیاری از وظایفی که در حال حاضر افراد آنها را انجام می‌دهند، توسط هوش مصنوعی و ربات‌ها در آینده انجام خواهد شد. این مورد قابلیت توسعه دارد و تیم متخصصین هوش مصنوعی دیدبان می‌توانند این قابلیت را برای فروشگاه‌ها توسعه دهند.

۳- افزایش امنیت و شناخت سارقین

هوش مصنوعی در خرده فروشی

دوربین‌ها امنیتی در فروشگاه‌ها چه فایده‌ای دارند؟ در بسیاری از فروشگاه‌ها سرقت‌های زیادی رخ می‌دهد و فقط نحوه‌ی رخداد این سرقت‌ها در دوربین‌های امنیتی قابل مشاهده هستند. هوش مصنوعی برای اجرایی کردن یک امنیت برخط و قدرتمند می‌تواند به کمک مامورین و دوربین‌های امنیتی بیاید. یکی از محصولاتی که می‌توان از آن برای افزایش امنیت استفاده کرد، استفاده از سامانه جلوگیری از سرقت فروشگاهی (shoplift) است. این سامانه با تشخیص الگوریتم‌هایی که سارقان بر مبنای آن عمل می‌کنند، اقدم به شناسایی تهدید‌ها قبل از اتفاق می‌کنند. به همین ترتیب مامورین امنیتی می‌توانند با زیر نظر گرفتن این افراد سرقت‌ها را تا حد ممکن کاهش دهند.

از طرفی در هنگاه ورود هم می‌توان افرادی که سابقه سرقت داشتند را شناسایی کرد و در طول خرید زیر نظر قرار داد. هوش مصنوعی دیدبان سامانه جلوگیری از سرقت فروشگاهی را به صورت کامل توسعه داده است که می‌تواند داده‌های این محصول را در صفحه آن مشاهده کنید.

۴- بهبود محل قرارگیری محصولات بر اساس کلان داده‌ها

هوش مصنوعی در خرده فروشی

در سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین با توجه به تجربه مشتری، سایت‌ها برای خرید بهینه‌سازی می‌شوند و محصولات مرتبط در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. حال با استفاده از پردازش تصویر و زیر نظر قرار دادن عادت‌های خرید مشتریان می‌توان به بهینه‌ترین حالت برای قرارگیری محصولات در فروشگاه رسید. در حال حاضر این نحوه قرارگیری بر اساس یک سری قواعد کلی است اما ممکن است در فروشگاه‌های مختلف و در مناطق مختلف این چینش تفاوت‌های جدی داشته باشد. حال با استفاده از این فناوری می‌توانید قفسه‌های خود را به بهترین شکل ممکن چینش کنید.

هوش مصنوعی دیدبان در این زمینه هنوز محصولی ارائه نداده است ولی در صورتی که افرادی علاقه به توسعه این محصول داشته باشند متخصصین دیدبان می‌توانند این محصول را به صورت کامل توسعه و ارائه دهند.

۵- خرید و پرداخت خودکار

یکی از موارد جذاب فروشگاه‌ها ایجاد بخش‌های خاصی با شرایط خرید و پرداخت خودکار است. این مورد می‌تواند تجربه بسیار فوق‌العاده‌ای را برای مشتریان به همراه داشته باشد. معمولاً این فروشگاه‌ها توسط اپلیکیشن یا احراز هویت به افراد خدمات رسانی می‌کنند. پس از احراز هویت و ورود به فروشگاه، خرید‌ها با پردازش تصویر محاسبه می‌شود و داخل اپلیکیشن هم پرداخت نهایی صورت می‌گیرد. در حال حاضر چنین محصولی در ایران وجود ندارد ولی امکان توسعه محصول توسط تیم دیدبان امکان‌پذیر است.

۶- مدیریت موجودی هوشمند

خرده فروشی هوشمند

مدیریت موجودی قفسه‌ها در بخش‌های مختلف یکی از فعالیت‌های بسیار مهم در فروشگاه‌های بزرگ است. در بسیاری از اوقات با وجود اینکه هنوز بسیاری از محصولات از گیت خارج نشده‌اند با این حال در سبدهای خرید مشتریان قرار گرفته‌اند. این مورد موجب می‌شود با اینکه محصول در انبار موجود است امکان خرید برای مشتریان وجود نداشته باشد. حتی کاهش محصولات هم می‌تواند در خرید یا عدم خرید مشتری موثر باشد. پردازش تصویر در این زمینه می‌تواند موجودی تمامی قفسه‌ها را به صورت آنلاین بررسی کرده و در صورت کاهش یا اتمام آن اخطار یا اعلان برای مدیر ارسال کند.

این کار موجب کاهش کار فروشندگان هم می‌شود و لازم نیست فروشندگان در بخش‌های مختلف برای چک کردن قفسه‌ها حرکت کنند. هوش مصنوعی دیدبان در این زمینه محصولی ندارد ولی با توجه به قدرت بالایی که در زمینه پردازش تصویر در شرکت وجود دارد، امکان توسعه چنین سامانه‌ای در ایران وجود دارد.

۷- صندوق‌های هوشمند

هوش مصنوعی در خرده فروشی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از فروشگاه‌ها با آن درگیر هستند، صف طولانی و اتلاف وقت مشتریان در زمان حساب کردن است. روندهای کند حال حاضر توان پاسخ به تعداد زیاد مشتری را ندارند و از طرفی هزینه زیاد کردن صندوق‌داران هم منطقی نیست. هوش مصنوعی و پردازش تصویر راه‌حل جالبی برای رفع این مشکل ارائه داده‌اند. در بخش تسمه قبل از صندوق می‌توان با استفاده از پردازش تصویر و فقط با دیدن محصول، آنها را به فاکتور بعدی اضافه کرد. با این کار پس از ورود به صندوق فقط نیاز به چک کردن اقلام برای بررسی مجدد است. در این حالت سرعت کار صندوق‌دار تا ۷۰ درصد سریع‌تر خواهد شد و می‌تواند تعداد مشتریان بسیار زیادی را مدیریت کند.

۸- دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی محصول

هوش مصنوعی در خرده فروشی

یکی از فناوری‌های جذاب در زمینه‌ی استفاده هوش مصنوعی در خرده فروشی، استفاده از فناوری واقعیت افزوده یا AR است. با استفاده از این فناوری می‌توان بسیاری از داده‌های لازم برای محصولات را مانند یک فروشگاه اینترنتی دریافت کرد. این فناوری با استفاده از دوربین موبایل می‌تواند محصول را شناسایی کرده و داده‌های کاملی از محصول در اختیار مشتریان بگذارد. نظرات مشتریان دیگر، ویژگی‌های بیشتر محصول، محصولات مشابه و ... فقط بخشی از اطلاعاتی است که می‌توان توسط این سامانه در اختیار مشتریان قرار داد. با این راه‌حل مشتریان خرید بهتری را تجربه خواهند کرد و می‌توان فروش بهتری را ایجاد کرد.

۹- هدایت مشتریان با واقعیت افزوده

یکی دیگر از قابلیت‌های واقعیت افزوده (AR) راهنمایی مشتریان به کمک نشانگرها در مسیر است. بسیاری از مشتریان در مراکز تجاری و فروشگاه‌ها به دنبال محصول یا بخش خاصی هستند اما امکان پیدا کردن آن را ندارند. معمولاً افرادی که قابلیت راهنمایی دارند، نمی‌توانند شما را تا مقصد همراهی کنند و امکان پیدا نکردن مقصد وجود دارد. فناوری واقعیت افزوده می‌تواند با داشتن اطلاعات دقیق مکانی بخش‌های مختلف به راحتی شما را تا مقصد هدایت کند.

اجرای این مورد توسط هوش مصنوعی دیدبان قابل توسعه و اجراست و در صورتی که نیاز به محصولی با این ویژگی‌ها دارید می‌توانید فرم مشاوره هوش مصنوعی را پر کنید یا با شماره‌های ما تماس بگیرید.

۱۰- پیشنهاد خودکار محصولات مکمل

خرده فروشی هوشمند

ما در فروشگاه‌های مختلف نیاز داریم تا محصولاتی خریداری کنیم که بتوانند مکمل همدیگر باشند. این محصولات ممکن است پوشاک لازم برای ست کردن یا مواد غذایی مکمل برای پخت یک غذا باشد. معمولاً تشخیص برخی از این محصولات مکمل ساده‌است اما در برخی از اوقات می‌تواند پیشنهادهای پیچیده و چند عاملی هم به مشتری داد. این مورد می‌تواند توسط اپلیکیشن‌ها یا سبدهای خرید هوشمند اجرایی شود و در لحظه هم تخفیف‌هایی را برای ترغیب مشتری در نظر بگیرد.

ایجاد مکانیزم و الگوریتم‌های این پیشنهادها توسط هوش مصنوعی دیدبان قابل توسعه است و توانایی اجرایی این مورد در متخصصین مجموعه ما وجود دارد.

اجرای این راه‌حل‌ها در بازار ایران

همان طور که در بخش‌های مختلف بیان شد هوش مصنوعی دیدبان با توجه به گستره متخصصین خود برخی از محصولات را از جمله سامانه ترددشمار فروشگاهی و جلوگیری از دزدی فروشگاهی را توسعه داده است. از طرفی با توجه به حجم پروژه‌ها می‌تواند با همکاری با شرکت‌های مختلف بقیه‌ی محصولات را هم گسترش دهد. این موارد می‌تواند بسیاری از فروشگاه‌ها را تغییر دهد و تجربه فوق‌العاده‌ای از استفاده مردم از یک هوش مصنوعی ایرانی به جای بگذارد.

فواید استفاده از هوش مصنوعی در خرده فروشی

با استفاده فناوری‌های هوش مصنوعی می‌توان تجربه بسیار متفاوتی برای مشتریان ایجاد کرد. با استفاده از داده‌ها و بهبود شرایط، میزان فروش را افزایش داده و در کنار آن حتی هزینه‌ها را به شدت کاهش داد. هم‌چنین می‌توان یک هماهنگی بین فروش حضوری و دیجیتال ایجاد کرد تا مشتریان بتوانند از مزایای هردو استفاده کنند. از طرفی این فناوری‌ها امنیت و مشکلات از طرف سارقین را به شدت کاهش می‌دهد و مشتریان و فروشگاه‌داران می‌توانند در آرامش کامل خرید و فروش خود را انجام دهند. با توجه به نکات بالا بنظر می‌رسد در آینده نزدیک بسیاری از خرده فروشی‌ها با استفاده از هوش مصنوعی مزیت‌های فراوانی ایجاد خواهند کرد.

نکته طلایی خرده فروشی هوشمند

در سال ۲۰۲۳ بیش از ۳۵۰ هزار خرده فروشی از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در فروشگاه‌های خود استفاده کردند. با توجه به افزایش روز افزون این فناوری‌ها به نظر می‌رسد در دهه‌ی آینده اکثر خرده فروشی‌ها از یک یا چند فناوری بالا استفاده می‌کنند. با این وضعیت در صورتی که هرچه سریعتر به سمت این فناوری‌ها حرکت کنید می‌توانید جهش مناسبی در به دست آوردن مشتریان جدید داشته باشید. به همین دلیل توصیه اصلی ما به کسانی که فروشگاه یا مرکز تجاری دارند، استفاده سریع و درست از فناوری‌های بالا و هوش مصنوعی در خرده فروشی خود است. امیدواریم همیشه پیشرو صنعت خود باشید.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.