راهکارهای کاربرد پردازش تصویر در صنعت | بررسی صنایع مختلف

1402/07/18 - خواندن 8 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
کاربرد پردازش تصویر در صنعت

بسیاری بر این اعتقاد هستند که فناوری‌های جدید هوش مصنوعی، انقلابی مانند انقلاب صنعتی در صنایع مختلف ایجاد خواهد کرد. یکی از این فناوری‌ها، استفاده از پردازش تصویر در صنعت و بخش‌های مرتبط با آن است. ما در این مقاله تلاش کردیم استفاده از این فناوری در صنایع مختلف را تشریح کنیم. با ما همراه باشید.

انقلاب در صنایع با پردازش تصویر

بسیاری از صنایع طی دهه‌های گذشته تغییرات زیادی داشته‌اند. بسیاری از این صنایع توانسته‌اند به بهینه‌ترین شرایط خود برسند و میزان تولید و کیفیت آن را تا حد ممکن بالا ببرند. با این حال با پیشرفت هوش مصنوعی و پردازش تصویر نشان داده است که می‌تواند در صنایع مختلف تغییرات بسیار زیادی را ایجاد کند. بسیاری از کارها به صورت خودکار و با دقت بالا انجام شود، کارها ۲۴ساعته و با نیروی بسیار کمتر انجام شود و محصولات بسیار باکیفیت‌تر و خلاقانه تر تولید شود. تمام این موارد فقط به کمک هوش مصنوعی، رباتیک و پردازش تصویر در صنایع مختلف قابل دستیابی است.

بسیاری از متخصصان ورود این فناوری‌ها به صنعت را معادل با تغییرات در انقلاب صنعتی می‌دانند و پیش‌بینی می‌شود در دهه‌ی آینده اکثر صنایع به طور کامل از هوش مصنوعی و پردازش تصویر استفاده خواهند کرد. با توجه به این تحلیل‌ها، در این مقاله ما سعی کردیم بعضی کاربردهای پردازش تصویر در صنعت‌های مختلف را بررسی کنیم.

پردازش تصویر در صنعت‌های متفاوت

در صنایع مختلف نیازها و کاربردهای پردازش تصویر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. ما در این بخش سعی می‌کنیم استفاده از این فناوری در بعضی صنایع را بررسی کنیم. البته در صورتی که به دنبال استفاده از این فناوری یا به طور کلی هوش مصنوعی در صنعت خود هستید می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره با ما در ارتباط باشید.

کاربرد پردازش تصویر در صنعت خودروسازی

کاربرد پردازش تصویر در صنعت

یکی از صنایعی که به طور کلی تغییرات زیادی را دربر داشته است صنعت خودروسازی است. از پردازش تصویر هم در مراحل تولید و هم در محصول نهایی استفاده می‌شود. در تولید معمولاً از پردازش تصویر برای هدایت خودکار ربات‌ها، کنترل کیفیت، نظارت بر کارگران، امنیت کارخانه و ... استفاده می‌شود. در حال حاضر در کارخانه‌های پیشرفته بیشتر ربات‌ها مجهز به پردازش تصویر و بینایی ماشین هستند تا بتوانند به طور کامل مشکلات به وجود آمده در خط تولید را متوجه شوند و هم‌چنین کارها را با دقت بالاتری انجام دهند.

در بخش کنترل کیفیت و بخش نظارتی هم با استفاده از پردازش تصویر می‌توان اندازه قطعات، کیفیت آنها یا مشکلات این قطعات را به طور کامل بررسی کرد. هم‌چنین در بخش امنیتی هم کاربردها متنوعی برای کارخانه‌ها میتوان در نظر گرفت که این موارد را در مقاله پردازش تصویر در امنیت بیشتر توضیح دادیم.

پردازش تصویر در صنعت انرژی

پردازش تصویر صنعتی

در این صنعت بیشتر در بخش‌های نظارتی و کنترلی می‌توان از پردازش تصویر استفاده کرد. بسیاری از تجهیزات در این صنعت در حال فعالیت هستند که لازم است به صورت در لحظه مشاهده و بررسی شوند. امنیت این تجهیزات هم یکی از مهمترین بخش‌های این صنعت محسوب می‌شود که می‌توان با استفاده از پردازش تصویر آن را در بالاتری سطح تامین کرد. هم‌چنین برای بحث‌هایی مانند اکتشاف و پیدا کردن منابع جدید انرژی می‌توان از این فناوری استفاده کرد. در این صنعت هوش مصنوعی کاربردهای بسیار متنوعی دارد که با استفاده از پردازش تصویر نیست. ما این کاربردها را در صفحه کاربرد هوش مصنوعی در صنعت انرژی به طور کامل بررسی کردیم.

استفاده از پردازش تصویر در نساجی و ریسندگی

کاربرد پردازش تصویر در صنعت

صنعت نساجی یکی از صنایعی است که نیاز به کنترل کیفیت بالایی دارد و این مرحله یکی از بخش‌های سخت در مسیر تولید آنهاست. در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی بخش‌هایی از مراحل کنترل کیفیت را به صورت انسانی و با چشم انجام می‌دهند. این مورد می‌تواند تا حد زیادی خطا را بالا ببرد. برای این شرایط استفاده از پردازش تصویر برای پیدا کردن مشکلات الیاف، نخ‌ها و پارچه بسیار استفاده می‌شود و می‌توان سطح کیفی آنها را تا حد زیادی افزایش داد. در این موارد با توجه به اینکه خطاها بسیار ریز و در سطح میکرو هستند باید با استفاده از دوربین‌ها و الگوریتم‌های خاصی نابه‌هنجاری‌ها و مشکلات را پیدا کرد و با دقت بالایی عملیات‌های بعدی را انجام داد. اگر که در این زمینه نیاز به مشاوره دارید می‌توانید فرم مشاوره هوش مصنوعی را پر کنید.

پردازش تصویر در صنعت سنگ، کاشی و سرامیک

پردازش تصویر صنعتی

یکی از مشکلات این صنعت در ایران، بازده پایین این صنعت و کیفیت پایین محصولات در آن است. در ایران به ازای هر نفر کارگر ۱۰هزار متر مربع تولید کاشی و سرامیک داریم. این در حالی است که این عدد برای کشورهای ایتالیا و اسپانیا ۲۵ هزار متر مربع به ازای هر کارگر است. خودکار کردن کارها و هوشمندسازی آنها می‌تواند تا حد زیادی میزان تولید و کیفیت آن را افزایش دهد. پردازش تصویر در این بخش می‌توان به تجهیزات برای خودکار کردن کارها و هم به بخش کنترل کیفیت برای افزایش هرچه بیشتر کیفیت محصولات تولیدی کمک کند.

در این صنایع -مخصوصاً صنعت سنگ- می‌توان در معادن هم از پردازش تصویر استفاده کرد. یکی از مراحل استخراج سنگ از معادن جابه‌جا کردن سنگ‌های بزرگ توسط بیل مکانیکی است. باکت‌های این خودروها دندانه‌های بسیار محکم فولادی دارند که ممکن است در هنگام جابه‌جایی شکسته شود و با سنگ‌ها وارد مراحل پرداخت شود. در صورتی که متوجه این موضوع نشوید ممکن است خسارت سنگینی به تجهیزات وارد کند و خطوط پالایش اولیه در معادن از کار افتد. این کار می‌تواند به سادگی با استفاده از پرداش تصویر مدیریت شود.

پردازش تصویر در صنایع غذایی

کاربرد پردازش تصویر در صنعت

صنایع غذایی به واسطه‌ی اینکه به طور مستقیم با سلامتی انسان سر و کار دارد، یکی از صنایع بسیار مهم و حیاتی هر کشوری است. با توجه به این موضوع و نیاز به تولید زیاد در زمان کم، نیاز است تا راهکارهای کنترل کیفیت بسیار بهینه عمل کند. یکی از این موارد حیاتی برای این کار، پردازش تصویر است. با کمک این فناوری شما می‌توانید بسیاری از مشکلات و خطاها در محصولات را پیدا کرده و با سرعت بالاتری فرآیندهای این صنعت را انجام دهید.

یکی از وظایف دیگر پردازش تصویر در این صنعت، دسته بندی (سورتینگ) هوشمند است. با استفاده از این فناوری می‌توان حجم بسیار زیاد مواد غذایی را با دقت بسیار بالایی دسته‌بندی کرد و در اختیار مخاطبان قرار داد. این کار می‌تواند سرعت فرآوری محصولات را بسیار افزایش دهد و از طرفی هزینه‌های این صنعت را کاهش داده و بهینه کند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله پردازش تصویر در صنایع غذایی را مطالعه کنید.

بسته‌بندی هوشمند در صنعت

پردازش تصویر صنعتی

بسته‌بندی در صنایع مختلف به خصوص صنایع غذایی اهمیت بسیار بالایی دارد. از طرفی خطاها و عیب‌های متفاوتی هم در بسته‌بندی‌های حال حاضر قابل مشاهده هستند. به کمک پردازش تصویر می‌توان کیفیت و مکان بسته‌بندی‌ها را با دقت بالایی بررسی کرد. این بررسی شامل مکان قرارگیری آن بر روی محصول نهایی و کیفیت چاپ آن است. هم‌چنین می‌توان هر گونه عیب بر روی بسته‌بندی را تشخیص دهد و از رسیدن محصولات معیول به مشتری جلوگیری کند.

دیگر صنایع

صنعت‌های دیگر از جمله فولاد، سیمان، لاستیک خودرو (تایر)، لوازم خانگی، مس، چوب و کاغذ، بسته‌بندی و ... می‌توانند از فناوری‌های متفاوت هوش مصنوعی از جمله پردازش تصویر استفاده کنند. دقت داشته باشید که استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی در صنایع ممکن است در حال حاضر در ایران به میزان کمی باشد اما با توجه به پیشرفت این فناوری‌ها و پاسخ‌های خوبی که در نمونه‌های عملی خارجی داده است، در آینده نمی‌توان هیچ کارخانه‌ای را بدون هوش مصنوعی تصور کرد. پس در صورتی که نیاز دارید در صنعت خود پیشتاز باشید یا بتوانید از رقبای خود پیشی بگیرید، حتماً هوش مصنوعی و پردازش تصویر را بخشی از فرآیند تحقیق و توسعه خود قرار دهید.

چگونه از این فناوری‌ها در صنعت خود استفاده کنید؟

با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌ها نیازهای فناورانه و دقیق در زمینه‌ی هوش مصنوعی دارند، ما در هوش مصنوعی دیدبان تلاش کردیم تا نیازهای صنایع مختلف را شناسایی کنیم و با توجه به حوزه فعالیت روش‌های دقیق و به روزی را برای شما در نظر بگیریم. در صورتی که در صنایع مختلف فعال هستید و نیاز به مشاوره در زمینه‌ی هوش مصنوعی و پردازش تصویر دارید می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره با کارشناسان و متخصصان ما در تماس باشید.