برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

انواع کاربرد هوش مصنوعی در امنیت

در حال حاضر خود بحث امنیت شامل دو بخش امنیت فیزیکی و امنیت سایبری می‌شود. هوش مصنوعی در هر دو بخش راه‌حل‌های متفاوت و جدیدی دارد که هر دو حوزه را متحول می‌کند. در بسیاری از این موارد شما می‌توانید با استفاده از محصولات توسعه داده شده در این حوزه، خطاها را به شدت کاهش دهید و سطح امنیتی متفاوتی را تجربه کنید.

محصولات هوش مصنوعی در امنیت فیزیکی و محیطی

یکی از مهمترین تکنولوژی‌هایی که برای امنیت فیزیکی استفاده می‌شود، پردازش تصویر و بینایی ماشین است. در امنیت فیزیکی شما باید اتفاقات رخ داده را ببینید، خطر را تشخیص دهید و آن را به سرعت اطلاع رسانی کنید. بعضی محصولات را در این حوزه را بررسی می‌کنیم.

پلاک خوان خودرو و امنیت پارکینگ

هوش مصنوعی در امنیت

امنیت پارکینگ‌ها برای افراد به شدت اهمیت دارد. شما در ادارات، برج‌های مسکونی، پارکینگ‌های عمومی و ... خودرو خود را قرار می‌دهید و باید از امنیت آن مطمئن شوید. یکی از عوامل مهم آن پلاک‌خوان خودرو است. شما باید تمامی رفت و آمدها را چک کنید و خودروهای مشکوک را به ثبت برسانید. با سامانه پلاک خوان می‌توانید از خطرات احتمالی و خطاهای انسانی جلوگیری کنید. این یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در امنیت است که بسیار پر استفاده است و در حال حاضر توسط تیم هوش مصنوعی دیدبان هم به طور اختصاصی توسعه داده شده است.

ایجاد منطقه امن یا Safe Zone و تشخیص نفوذ (فنس مجازی)

بسیاری برای حفاظت از یک منطقه از فنس و دوربین استفاده می‌کنند. این کار هم هزینه‌ی اپراتوری زیادی به دنبال دارد هم خطا و مشکلات فراوانی در اجرا خواهد داشت. بهترین راه برای ایجاد یک منطقه حفاظت شده، ایجاد Safe Zone به وسیله فنس مجازی است. شما می‌توانید با استفاده از این سامانه تمامی حرکات را تشخیص دهید و به شکل‌های مختلف مثل ایجاد سر و صدا، حیوانات یا افراد را از آن نقطه دور کنید. این موارد برای مدیریت دام، مرتع و محیط زیست، کاهش نیروی کار و هزینه‌های مرتبط با نرده های ثابت کاربرد دارد.

بررسی اجسام همراه با افراد توسط گیت با سرعت و دقت بالا

در ترددهای حساسی مانند گیت‌های فرودگاهی افراد زیادی برای بررسی‌های بدنی معطل می‌شوند و باید به طور کامل افراد را بررسی کرد. هوش مصنوعی می‌تواند از طریق لبه یابی به سرعت و با دقت بالا وسایل همراه فرد و محل قرارگیری آن را مشخص کند و در صورت مشاهده اجسام خطرناک هشدار صادر کند. دقت کنید که در حال حاضر اینکار با سرعت پایین صورت می‌پذیرد و امکان مشخص کردن محل شی را هم ندارد.

جلوگیری از سرقت و تشخیص خطر

یکی از راه‌های امنیتی برای پارکینگ‌ها، مناطق مسکونی و ... قرارگیری دوربین‌هایی با قدرت تشخیص اجسام و حرکات مشکوک است. در این حالت شما می‌توانید با تعداد اپراتورهای محدود تعداد زیادی دوربین را بررسی کنید و از بروز اتفاقات جلوگیری کنید. این یکی از جدیدترین سیستم‌های امنیتی است که افراد می‌توانند برای برج‌های مسکونی، ویلاها، ادارات و پارکینگ‌ها در نظر بگیرند.

مانیتورینگ دوربین‌ها با اولویت و بررسی خطر

یکی از جدی‌ترین مشکلات بررسی دوربین‌های امنیتی تعداد زیاد آنها و تعداد محدود اپراتورهاست. این مشکل چه در مدیریت شهری و دوربین‌های شهری و چه در مراکز تجاری و فروشگاهی بزرگ وجود دارند. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در تامین امنیت این مراکز و راحتی کار، تشخیص خطرات، تشخیص حرکت یا Motion Detection و تشخیص اتفاقات است. شما با دیدن فعالیت فرد می‌توانید مشکوک بودن یا احتمال دزدی را تشخیص و اپراتور را با خبر کنید.

کنترل تردد هوشمند

برای مدیریت ورود و خروج می‌توان از راه‌های متنوعی استفاده کرد. هوش مصنوعی در این بخش بسیار وظایف متنوعی را می‌تواند برعهده بگیرد. راه‌حل‌هایی مانند تشخیص چهره، آفیش یا سیستم حضور و غیاب کارمندان و پرسنل، بررسی ورود و خروج مهمان‌ها یا چمدان‌ها بر اساس یک کارت یا تگ RFID و ... می‌تواند به صورت یکپارچه عمل کند. مهمتر از آن گزارش گیری‌های دقیقی است که می‌تواند یک سامانه مبتنی بر هوش مصنوعی در اختیار شما قرار دهد. شما با این دیتا‌ها می‌توانید جلوی اتفاقات و ترددهای مشکوک را بگیرید.

سیستم امنیت خانه هوشمند

در حال حاضر بسیاری از خانه‌ها و منازل مسکونی دارای سیستم امنیتی نیستند و این مورد باعث مشکلات زیادی می‌شود. شما می‌توانید از انواع تجهیزات هوش مصنوعی برای سیستم امنیتی خود استفاده کنید. یکی از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی که در امنیت منازل پر استفاده است، فناوری تشخیص حرکت است. شما می‌توانید در زمانی که فردی در خانه حضور ندارد این مورد را فعال کنید و در صورت ورود فرد به خانه متوجه شوید. این مورد را می‌توانید در سازمان‌ها و اداره‌ها هم پیاده کنید.

هوش مصنوعی در امنیت سایبری

هوش مصنوعی در امنیت سایبری تحول شگرفی ایجاد کرده است. دلیل این موضوع کمک هوش مصنوعی به هر دو طرف مبارزه سایبری است. از طرفی هوش مصنوعی ابزاری برای هک، ایجاد اختلال، حملات سایبری و ... شده است و از طرف دیگر، افراد برای ایجاد امنیت از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. این مسئله موجب تقابل الگوریتم‌های هوش مصنوعی با یکدیگر می‌شوند و در صورتی که شما از آن استفاده نکنید احتمالاً در آینده نزدیک در این مبارزه شکست خواهید خورد. در اینجا بخش‌های مختلف استفاده از هوش مصنوعی در امنیت سایبری را بررسی می‌کنیم.

۱- مسدود کردن دسترسی به سایت‌های مختلف در لایه‌ی DNS

سایت‌های در سطح وب وجود دارند که به دلیل محتواهای خود به دلایل مختلف نباید در دسترس همگان یا کودکان باشند. مواردی مثل فروش سیگار که نباید در دسترس کودکان باشد. شما می‌توانید این سایت‌ها را در لایه DNS مسدود کنید که این کار سطح تهدیدات را نسبت به فایروال‌های سنتی کاهش می‌دهد. انسداد در لایه DNS به این معنی است که وب‌سایتی که می‌خواهید مسدود کنید هرگز توسط کاربر نهایی دیده نمی‌شود و از هرگونه آسیبی که ممکن است توسط آن سایت وارد شود، جلوگیری می‌کند.

۲- شناسایی و اخطار حملات فیشینگ

کاربرد هوش مصنوعی در امنیت سایبری

هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از یادگیری ماشین و یادگیری عمیق الگوریتم‌ها و الگوهای این حملات را تشخیص دهد و با توجه به آن، اخطار برای کاربران صادر کند. این الگوها رفته رفته کاملتر می‌شوند و می‌توانند تهدیدهای بالقوه مشابه را سریع شناسایی کرده و راه نفوذ آنها را مسدود کنند.

۳- جداسازی ایمیل‌های اسپم به صورت خودکار

در حال حاضر بسیاری از ایمیل‌هایی که برای افراد ارسال می‌شود، به صورت اسپم در حال ارسال است. پلتفرم‌هایی مانند گوگل با استفاده از هوش مصنوعی امنیت را تا حدود زیادی برای جیمیل‌های ایجاد شده ایجاد کرده‌اند اما بسیاری از ایمیل‌های کاری با مشکل ایمیل‌های اسپم و خطرناک روبه‌رو هستند. شما می‌توانید با ایجاد الگوریتم‌هایی در هوش مصنوعی و بر اساس دیتاست‌های جلوی این ایمیل‌های اسپم را تا حدود زیادی بگیرید و این ایمیل‌ها را از بقیه‌ی ایمیل‌ها جدا کنید.

۴- احراز هویت مطمئن در وبسایت‌ها

در حال حاضر بسیاری از وبسایت‌ها نیاز به احراز هویت مطمئن و قابل اعتنا دارند. این احراز هویت می‌تواند از چند طریق صورت بگیرد که بسیاری از آن‌ها مطمئن و قابل استناد نیستند. هوش مصنوعی با استفاده از تکنولوژی‌های پردازش تصویر و بخصوص تشخیص چهره می‌تواند برای سایت‌های مختلف احراز هویت مطمئن و قابل استناد ایجاد کند. این کار باعث کاهش خطر برای سایت‌ها و اطمینان از فرد ثبت‌نام شده در سایت می‌شود.

۵- پیش‌بینی خطرات و تهدیدات سایبری احتمالی

هوش مصنوعی از یادگیری ماشین و یادگیری عمیق برای شناسایی الگوها و الگوریتم‌ها در شبکه آنها استفاده می‌کند، سپس انحرافات یا حوادث امنیتی را قبل از رخ دادن تشخیص می‌دهد.

۶- حفظ امنیت برنامه‌ها

شما برای جلوگیری از شکاف‌های امنیتی برنامه‌ها مانند دسترسی و اصلاح‌های غیرمجاز می‌توانید از هوش مصنوعی استفاده کنید. هوش مصنوعی در تامین امنیت برنامه‌ها می‌تواند این شکاف‌های امنیتی را شناسایی و از مشکلات امنیتی پس از آن جلوگیری کند.

۷- مقابله با اکانت‌های جعلی و ربات‌ها

بسیاری از ربات‌ها رفتارهایی دارند که موجب مشکل در سایت یا به اشتراک‌گذاری مورد خاصی می‌شود. در بسیاری از این موارد هوش مصنوعی با استفاده از یادگیری ماشین و با استفاده از الگوریتم‌‌ها می‌تواند اکانت‌های جعلی و ربات‌ها را تشخیص دهد و جلوی فعالیت آنها را می‌گیرند. در حال حاضر فیسبوک و اینستاگرام برای حذف اکانت‌‌های جعلی و بات‌ها از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و تا حدود زیادی جلوی فعالیت بات‌ها را گرفته است.

۸- امنیت در سرورهای ابری

کاربرد هوش مصنوعی در امنیت سایبری

در این زمینه هوش مصنوعی می‌تواند کمک قوی در کنار انسان باشد. هوش مصنوعی می‌تواند شما را نسبت به تهدیدات آگاه کند و دیدگاهی دقیق نسبت به الگوریتم رفتار تهدیدکنندگان به شما بدهد. این مورد می‌تواند شما را از تهدیدات آینده نیز باخبر کند.

۹- تشخیص و شناسایی باتنت‌ها

یکی از خطراتی که شما را تهدید می‌کند، باتنت‌ها هستند. باتنت‌ها گروهی از کامپیوترهای آلوده به یک بدافزار هستند. شما می‌توانید با هوش مصنوعی متوجه فعالیت این باتنت‌ها شوید و جلوی ورود آنها به سیستم خود را بگیرید یا در صورتی که کامپیوتر شما آلوده شده است توسط هوش مصنوعی از شر بدافزار رهایی پیدا کنید.

۱۰- امنیت نقطه پایانی (Endpoint security)

منظور از نقطه پایانی دستگاه‌هایی است که کاربر نهایی از آن استفاده می‌کند. لپ‌تاپ‌ها، گوشی‌های موبایل و کامپیوترها شامل این دسته می‌شوند. این نقطه از نظر امنیتی ضعیف‌ترین حلقه زنجیر است و یکی از نقاط مهم امنیتی است. هوش مصنوعی می‌تواند با شناسایی رفتارهای غیرمجاز کاربران یا برنامه‌ها مقابله کنند تا دستگاه‌های شما امن باقی بمانند. هم‌چنین هوش مصنوعی شما را نسبت به حملات پیچیده و گسترده مقاوم می‌کند.

هوش مصنوعی در خدمت 5C امنیت سایبری

در امنیت سایبری ۵ عامل زیر به شدت اهمیت دارد و هوش مصنوعی می‌تواند برگ برنده شما در هر یک از این بخش‌ها باشد.

۱- تغییر (Change)

یکی از مهمترین عوامل در امنیت سایبری تغییرات زیاد آن است. شما در صورتی می‌توانید در این زمینه به موفقیت برسید که همیشه به روز باشید. هوش مصنوعی در امنیت سایبری می‌تواند همیشه شما را به روز نگه دارد و شما با یادگیری ماشین همیشه یک گام جلوتر از بقیه حرکت کنید.

۲- انطباق (Compliance)

امنیت سایبری یک مقوله جدا از بقیه سازمان نیست و باید با تمامی بخش‌های سازمان و مسائل بالادستی سازمان همخوانی داشته باشد. هوش مصنوعی می‌تواند در این انطباق کامل امنیت سایبری با بقیه اجزا نقش مهمی ایفا کند و به شما کمک کند که علاوه بر پیشرو بودن در قالب درست و مدنظر حرکت کنید.

۳- هزینه (Cost)

مهمترین عوامل برای امنیت، هزینه آن است. بهترین روش امنیت بالا با کمترین هزینه ممکن است. هوش مصنوعی در این بخش به طور کامل از بقیه ابزار جلوتر است. شما با استفاده از هوش مصنوعی در امنیت سایبری هزینه‌های خود در این بخش را به شدت کاهش می‌دهید و می‌توانید بازخورد بسیاری خوبی در این حوزه بگیرید.

۴- تداوم (Continuity)

سیستم شما در صورتی می‌تواند همیشه بازدهی خوبی داشته باشد که این امنیت سایبری تداوم کامل داشته باشد. یکی از ویژگی‌های هوش مصنوعی تداوم آن و پیشرفت همیشگی آن است. شما با هوش مصنوعی می‌توانید تداوم و ثبات را به بهترین شکل ممکن تجربه کنید.

۵- پوشش (Coverage)

بسیاری از سازمان‌ها در حال گسترش فعالیت و ورود به بخش‌های مختلف هستند. به همین دلیل در امنیت سایبری شما باید بتوانید حوزه‌های مختلفی را پوشش دهید و سریع با موارد جدید و مشکلات جدید به روز شوید. هوش مصنوعی در این زمینه نیز می‌تواند یک کمک‌کننده در این زمینه باشد.

مشکلات استفاده از هوش مصنوعی در امنیت سایبری

هوش مصنوعی و امنیت

اولین و اصلی‌ترین مشکل این است که خرابکاران و هکرها هم از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و این کار را برای حفظ امینت سخت می‌کند. به طور مثال همان‌طور که برای جلوگیری از بات‌ها هوش مصنوعی به کار می‌آید، از طرفی بات‌هایی هم با هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند که رفتاری شبیه به انسان را ارائه می‌دهند و کار را برای شناسایی سخت می‌کنند. با توجه به این موضوع، باید همیشه به روز باشید و الگوریتم‌های خود را بهینه‌تر و قوی‌تر کنید تا خطرات جدید را شناسایی و دفع کنید.

هوش مصنوعی دیدبان برای بسیاری از این حوزه‌ها محصولاتی را توسعه داده است که می‌توانید در بخش انتهایی تعدادی از آنها را مشاهده کنید. در صورتی که نیاز به توسعه محصولی اختصاصی بر پایه هوش مصنوعی برای خود هستید، فرم مشاوره را پر کنید تا در این زمینه با هم همکاری داشته باشیم.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

سوالات متداول

هوش مصنوعی چه کاربردهایی در زمینه امنیت دارد؟

از امنیت اماکن تا امنیت سایبری به شدت تحت تاثیر هوش مصنوعی هستند. زیرا علاوه بر کار امنیت، هوش مصنوعی در هک و حملات خرابکارانه نیز استفاده می‌شود. در این حالت استفاده نکردن افراد از هوش مصنوعی موجب مشکلات فراوانی می‌شود.

آیا محصولاتی بر پایه هوش مصنوعی در زمینه امنیت در ایران وجود دارد؟

بله، در حال حاضر محصولات متفاوتی از طرف هوش مصنوعی دیدبان ارائه شده است و شما هم می‌توانید بر اساس نیاز خود محصولات مختلفی را سفارش دهید.

چند محصول بر پایه هوش مصنوعی که در حوزه امنیت در ایران فعال باشند؟

در حال حاضر سامانه پلاک خوان دیدبان فعالیت گسترده‌ای در تمام کشور دارد. سامانه‌های تشخیص چهره و سامانه‌های ورود و خروج، سامانه جلوگیری از دزدی‌های فروشگاهی و محصولاتی از این دست هم جزء مواردی است که به صورت فعال قابلیت استفاده دارند.

آیا می‌توان نسبت به امنیتی که هوش مصنوعی ایجاد می‌کند مطمئن بود؟

هوش مصنوعی هم مانند دیگر موارد دارای خطاست اما خطای آن به شدت کمتر از موارد انسانی است. این مورد هم بسیار مهم است که هوش مصنوعی در حال ارتقاست و روز به روز نتایج آن بهتر می‌شود. از طرفی با توجه به استفاده افرادی که قصد خرابکاری دارند از این تکنولوژی، استفاده کردن از آن یکی از عواملی است که می‌تواند جلوی اقدامان خرابکارانه را بگیرد.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.