تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای و مراکز تجاری

1402/11/14 - خواندن 8 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای

چگونه می‌توان فروش و ورودی‌های فروشگاه و مرکز تجاری رو افزایش داد؟ بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا با راه‌های مختلف مردم را به سمت فروشگاه خود سوق دهند. حال تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای و مراکز تجاری این وظایف را با دقت بسیار بالا و کارایی بیشتر به عهده گرفته است. این فناوری‌های مختلف تلاش می‌کنند تا تجربه بهتری را برای مشتریان ایجاد کنند و با تحلیل رفتار آنها این تجربه را بهتر و بهتر کنند. برای آشنایی با این موارد با ما همراه باشید.

چرا باید از تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای استفاده کرد؟

در دهه‌ی گذشته با افزایش فزاینده گسترش شهرها و نیازهای فراوان مردم، فروشگاه‌های زنجیره ای بسیار زیادی برای ارائه خدمات گسترده در یک محل ایجاد شده‌اند. هم‌چنین مراکز تجاری بزرگی برای گردآوری خدمات و محصولات مختلف در سراسر شهرهای بزرگ و کوچک ایجاد شده‌اند. یکی از مواردی که برای بسیاری از این فروشگاه‌ها مشکل ایجاد خواهد کرد، کمبود مشتری و پیشی گرفتن بقیه رقبا از این فروشگاه‌ها هستند. در حال حاضر فقط در تهران بیش از ۱۰۰ مرکز خرید بزرگ با کاربری‌های متنوع وجود دارد که بسیاری از آنها در حال رقابت هستند.

فناوری و تکنولوژی‌های مختلف به این منظور به کار می‌روند تا بتوانند تجربه بهتری برای مشتری ایجاد کنند و مردم را بیشتر از رقبا به سمت فروشگاه و مرکز تجاری خود بکشانند. استفاده از فناوری‌های مختلف اجتناب ناپذیر است و به احتمال زیاد گروه‌هایی که دیرتر به سمت این موارد حرکت کنند با احتمال بالایی از رقبا عقب خواهند ماند. ما در اینجا تعدادی از فناوری‌هایی که می‌توان به کمک آن تجربه مشتری را بهبود داد را بررسی می‌کنیم.

معرفی ۸ فناوری برتر در زمینه فروشگاه های زنجیره ای و مراکز تجاری

بسیاری از این فناوری‌ها در افزایش فروش و وفادارسازی مشتریان بسیار موثر بوده‌اند و در کشورهای مختلف مانند ایران توسط شرکت‌های برتر در حال اجرا هستند. می‌توان گفت که در سال‌های آینده فروشگاه یا مرکز تجاری بدون داشتن برخی از فناوری‌های زیر را دیگر نخواهید دید و بیشتر فروشگاه‌ها به سمت اجرای بیش از این موارد با توجه به نیاز خود خواهند رفت.

۱- دنیای جدید فروشگاه‌ها با حکمرانی داده‌ها

تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای

یکی از مشکلات بزرگی که فروشگاه‌ها و مراکز تجاری در گذشته داشتند این بود که داده‌های درست، دقیق و کافی از اتفاقات درون خود نداشتند. به همین دلیل بسیاری از مشکلات شناسایی و رفع نمی‌شد و در بسیاری از موارد حتی با تصمیم‌گیری‌های غلط مشکلات جدید به وجود می‌آمد. یکی از جاهایی که سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین قبلاً نسبت به فروشگاه‌های حضوری مزیت داشتند، امکان تحلیل دقیق داده‌های مراجعه کنندگان بود. حال با استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی شما در فروشگاه حضوری می‌توانید داده‌های دقیق‌تری حتی نسبت به سایت در اختیار داشته باشید.

این داده‌ها تمامی اطلاعات مورد نیاز شما برای تصمیم‌گیری را در اختیار شما می‌گذارند و در صورتی که توان استفاده از داده‌ها را داشته باشید می‌توانید روز به روز تجارت خود را بهبود ببخشید. برای این مورد و اطلاعات بیشتر از سامانه تحلیل فروشگاه می‌توانید فرم مشاوره سایت را پر کنید یا از طریق شماره‌ تماس هوش مصنوعی دیدبان با ما در ارتباط باشید.

۲- کاهش سرقت از فروشگاه و شناسایی سارقین

تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای

یکی از مشکلاتی که فروشگاه‌های بزرگ با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، سرقت‌های متعدد و عدم امکان شناسایی سارقین در لحظه است. هوش مصنوعی می‌تواند در این زمینه کمک بسیار زیادی را به فروشگاه‌ها بکند. هوش مصنوعی می‌تواند علاوه بر شناسایی الگوی سرقت‌ها و ایجاد هشدار برای ماموران امنیتی، حتی قبل از سرقت افراد را تشخیص دهد. هم‌چنین می‌توان به هنگام ورود افرادی که سابقه سرقت داشتند، اعلان ایجاد کرد تا ماموران بیشتر مراقب حرکات فرد باشند. این دو مورد می‌تواند تا حد زیادی سرقت‌ها را به اطلاع ماموران امنیتی فروشگاه‌ها برساند.

این مورد هم قابل توجه است که با افزایش تجربه الگوریتم‌های هوش مصنوعی در طی زمان و مشاهده رفتار سارقین، در سال‌های آینده می‌توان انتظار داشت تا بیشتر سارقین را قبل از سرقت شناسایی کند. این سامانه توسط متخصصین هوش مصنوعی دیدبان با نام سامانه جلوگیری از دزدی فروشگاهی در اختیار فروشگاه‌ها قرار گرفته است که می‌توان برای اطلاعات بیشتر به صفحه محصول مورد نظر مراجعه کنید.

۳- راهنمای صوتی هوشمند به مشتریان در فروشگاه

تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای

در فروشگاه‌های بزرگ و مراکز تجاری بسیاری از افراد نیاز به راهنمایی دارند تا بتوانند چیزی که مدنظرشان است را به راحتی پیدا کنند. بسیاری از افراد و کارمندان مجموعه تلاش می‌کنند تا با پاسخگویی درست این کار را انجام دهند اما چند مشکل و مانع برای این نوع از راهنمایی‌ها وجود دارد:

۱- بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند سوال خود را از یک فرد دیگر نپرسند و از طریق اینترنت یا مسیرهای دیگر به جواب خود برسند.

۲- افرادی که به عنوان راهنما هستند معمولاً راهنمای مناسب و دقیقی نیستند و خطاهای زیادی دارند و این خطاها می‌تواند مشتریان را ناامید کند.

۳- خود مشتریان دقیق نمی‌دانند به دنبال چه هستند و شاید نیاز به گفت و گو یا بحث داشته باشند تا علاوه بر روشن شدن موضوع راهنمایی دریافت کنند.

به همین دلیل راهنمای صوتی هوشمند می‌تواند با گفت و گو دقیق و موثر تجربه بسیار متفاوتی برای مشتریان ایجاد کند و بهترین راهنمای آنها باشد. به احتمال بسیار زیاد این راهنماها در سال‌های آینده در بیشتر فروشگاه‌ها استفاده خواهد شد.

۴- استفاده از واقعیت افزوده (AR) در خرید

تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای

یکی از مواردی که بسیاری از رفتارهای خرید در آینده را تغییر خواهد داد، اضافه شدن واقعیت افزوده به مراحل خرید است. این مورد می‌تواند در چندین زمینه‌ی مختلف اجرایی شود:

۱- یکی از بخش‌ها، استفاده از آن به عنوان راهنماست. این مورد می‌تواند به صورت کاملاً هماهنگ با راهنمای صوتی عمل کرده و پس از پرسش و پاسخ با استفاده از واقعیت افزوده فرد را تا مقصد راهنمایی کند. این راهنمایی می‌تواند نیاز به نیروهای زیاد در بخش‌های مختلف فروشگاه را کم کند و تجربه فوق‌العاده‌ای برای مشتری ایجاد کند.

۲- بخش دوم استفاده از این فناوری، در اختیار قرار دادن داده در مورد محصولات است. در حال حاضر شما با دیدن محصول فقط عنوان و چند داده عادی روی محصول را می‌توانید بخوانید. به کمک AR شما می‌توانید علاوه بر این داده‌ها نظرات افراد روی این محصول، محصولات مشابه و اطلاعات دیگری که در مورد هر محصول خاص و منحصر به فرد است را مشاهده کنید. این مورد هم می‌تواند بخشی از تجربه مشتری باشد تا بتواند با اطلاعات کامل‌تر به خرید خود ادامه دهد و بتواند محصولات را با هم مقایسه کند.

۵- پیش‌بینی تقاضا و مدیریت موجودی

تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای

یکی از دغدغه‌های مهم فروشگاه‌ها رسیدن به میزان تقاضا در محصولات مختلف است. پیش بینی این موارد در گذشته به کمک تجربه‌های شخصی می‌شد که علاوه بر بهینه نبودن، مشکلات زیادی را از نظر مدیریت موجودی‌ها، انبارداری و ... ایجاد می‌کرد. اما در حال حاضر می‌توان با استفاده از کلان داده‌ها و تحلیل آنها به یک پیش‌بینی دقیق رسید.

ما می‌توانیم به کمک کلان داده‌ها، تا صدها عامل را در کنار هم تحلیل کرده و به پیش‌بینی دقیقی برسیم. این کاری است که مغز انسان قابلیت اجرای دقیق آن را ندارد و کامپیوترها با تحلیل ارتباط این عوامل می‌توانند داده‌های دقیقی در اختیار ما بگذارند.

۶- انبارداری به کمک ربات‌ها

تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای

کاهش هزینه نیروی انسانی، دقت و سرعت بالا، قابلیت مقیاس‌پذیری و تشخیص در لحظه مشکلات محصول فقط بخشی از مزایای استفاده از ربات‌ها در انبارداری‌ست. ربات‌ها می‌تواند در بخش انبار با دقت تمام می‌توانند تمامی محصولات لازم را جابه‌جا کنند و بدون آسیب آن را به مقصد برسانند. یکی از مهمترین نکات قابلیت اجرای این کار در طول شبانه روز است که باعث مزیت فراوان آن می‌شود. شما می‌تواند با کمک این ربات‌ها انبارهای خود را مقیاس پذیر کنید و هزینه‌های انبارها را کاهش دهید.

۷- ارائه محصولات مکمل هوشمند در هنگام خرید

خریداران در بسیاری از مراحل خرید به دنبال محصولاتی مکمل برای خرید‌های خود هستند. این مورد اینقدر مورد توجه خریداران است که بسیاری ست کردن و پک کردن محصولات را به صورت پیش فرض انجام می‌دهند. با این حال این روش مشکل جدی دارد و آن هم در نظر نگرفتن شرایط خریداران و مشتریان است. این مورد باعث می‌شود بسیاری از پیشنهادها تجربه خوبی برای مشتریان ایجاد نکنند. برای این مورد می‌توان با کمک پردازش تصویر مشتریان را در لحظه آنالیز کرده و بر اساس شرایط هر فرد پیشنهادات شخصی سازی شده ارائه کرد. استفاده از این تکنولوژی در فروشگاه های زنجیره ای باعث بهبود تجربه کاربری مشتری و افزایش میزان فروش فروشگاه‌ها می‌شود.

آیا این تکنولوژی‌ها در فروشگاه‌های ایرانی قابل استفاده هستند؟

تمامی این تکنولوژی‌ها و مواردی فراتر از این موارد هم با توجه به نیاز فروشگاه‌ها توسط تیم هوش مصنوعی دیدبان قابل توسعه است. محصولاتی مانند ترددشمار دیدبان با قابلیت‌های منحصر به فرد و سامانه جلوگیری از دزدی فروشگاهی فقط بخشی از محصولات ما در حوزه فروشگاه‌هاست که در حال حاضر در چندین فروشگاه معتبر در حال بهره‌برداری هستند. ما در هوش مصنوعی دیدبان در حال توسعه تمامی موارد لازم برای فروشگاه‌ها و مراکز تجاری هستیم تا بتوانیم هوشمند‌ترین فروشگاه‌های ایران و جهان را برای شهروندان ایرانی ایجاد کنیم.

سخن پایانی

اگر که فروشگاه دارید یا در مراکز تجاری فعالیت می‌کنید بهتر است در زمینه‌ی هوشمندسازی و فناوری‌های جدید اطلاعات کسب کنید. در حال حاضر می‌توان موارد مختلفی از فناوری‌ها را در ایران برای فروشگاه‌ها اجرایی کرد. در صورتی که نیاز به مشاوره در زمینه استفاده از این فناوری‌های در فروشگاه خود را دارید حتماً از طریق شماره تماس هوش مصنوعی دیدبان (شرکت اسپاد سیستم زاگرس) یا فرم مشاوره هوش مصنوعی با ما در ارتباط باشید.