چگونه یک مجتمع تجاری هوشمند داشته باشیم؟

1402/12/18 - خواندن 6 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
مجتمع تجاری هوشمند

مراکز تجاری در آینده به چه شکل خواهند بود؟ آیا اصلاً وجود خواهند داشت؟ یکی از کاربردهای جذاب فناوری‌های جدید در ساخت مجتمع تجاری هوشمند است. ما می‌توانیم بسیاری از ما می‌توانیم بسیاری از فرآیندهای پاساژگردی را بهبود ببخشیم و جذابیت‌های آن را تا حد ممکن بیافزاییم. ما در این مقاله ۶ راهکار لازم برای هوشمندسازی مراکز خرید را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

ساخت مراکز خریدی برای آینده

مراکز خرید آینده قطعاً تفاوت‌های بسیار زیادی نسبت به گذشته خواهند داشت. مدیران این مجتمع‌ها با داده‌ها می‌توانند بهترین استفاده را از فضاها بکنند، با استفاده از فناوری‌های مختلف بازدیدکننده به سادگی راهنمایی می‌شود و ... بسیاری از موارد دیگر پیاده سازی خواهد شد. در واقع بسیاری از مزیت‌های فروشگاه‌های مجازی در کنار لذت پاساژگردی و خرید حضوری، تجربه‌ی بسیار متفاوت برای افراد ایجاد خواهد کرد. احتمال بسیار زیاد تمامی مراکز خرید به سمت این فناوری‌ها و بیشتر از این خواهند رفت اما هر مجتمعی که زودتر این مسیر را پیش بگیرد می‌تواند علاوه بر استفاده زودتر از فناوری، خود را به عنوان پیشرو در این حوزه معرفی کند.

۶ ویژگی مجتمع تجاری هوشمند

ویژگی‌های متنوعی را می‌توان برای هوشمندسازی مرکز خرید در نظر گرفت. ما در اینجا ۶ ویژگی و راهکار اصلی و قابل اجرا در مجتمع‌های تجاری را بررسی می‌کنیم.

۱-حکمرانی داده‌ها در مدیریت مجتمع:

مجتمع تجاری هوشمند

اولین و مهمترین بخش در هوشمندسازی یک پاساژ، به دست آوردن حداکثر داده‌ها از مشتریان و بازدیدکنندگان است. شما می‌توانید با استفاده از فناوری‌های مختلف تعداد، جنسیت و رفتار بازدیدکنندگان را در اختیار داشته باشید. این داده‌ها اولین معیارها برای بهبود وضعیت و توسعه را در اختیار شما قرار می‌دهد. سامانه تحلیل مجتمع تجاری دیدبان در این زمینه می‌تواند تمام داده‌های لازم را در اختیار شما قرار دهد. این سامانه با کمک هوش مصنوعی، پردازش تصویر و کلان داده علاوه بر وظیفه نفر شمار بودن، می‌تواند تحلیل‌های قدرتمندی را در اختیار شما بگذارد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از طریق فرم مشاوره هوش مصنوعی با ما در ارتباط باشید.

۲- نمایشگرها و تبلیغات هوشمند:

مجتمع تجاری هوشمند

در حال حاضر بیشتر نمایشگرها یک یا چند تبلیغ ثابت را انجام می‌دهند. با این حال در یک مجتمع تجاری هوشمند می‌توان این تبلیغات را بر اساس افراد عبوری شخصی سازی کرد. بر اساس اینکه افراد عبوری زن، مرد یا خانواده هستند، چه سبک لباسی بر تن دارند و ... می‌توان تبلیغات مختلفی را نمایش داد. این کار می‌تواند تاثیرگذاری تبلیغات را تا حد زیادی افزایش دهد و رضایت افراد از تبلیغ و هزینه‌های آن بیشتر خواهد شد.

۳- راهنمایی و هدایت هوشمند مشتریان:

پاساژ هوشمند

یکی از سردرگمی‌های اصلی مشتریان، بزرگ بودن مجتمع‌ها، سخت پیدا کردن مغازه‌ها، گم شدن در بخش‌ها و سخت بودن راهنمایی گرفتن است. بسیاری از ما علاقه‌ای به اینکه از افراد دیگر سوال بپرسیم نداریم و از طرفی بسیاری از راهنمایی‌ها هم دقیق و بهینه نیست. به همین دلیل می‌توان با چندین فناوری، قدرتمندترین سامانه راهنمایی و هدایت مشتریان را ایجاد کرد. با استفاده از دستیار صوتی یا واقعیت افزوده افراد می‌توانند به راحتی محصول، مغازه یا بخشی که مدنظر دارند را با سامانه پیدا کنند و علاوه بر دریافت راهنمایی توسط واقعیت افزوده به محل مورد نظر هدایت شوند. این روش می‌تواند رضایت و اشتیاق مشتریان را بسیار افزایش دهد و از طرفی می‌توان با ایجاد پیشنهادگرهای هوشمند مشتریان را به بخش‌های مختلف مجتمع تجاری هدایت کرد.

۴- ایجاد بالاترین سطح امنیت:

مجتمع تجاری هوشمند

مجتمع‌های تجاری از تعداد بسیار زیادی دوربین مداربسته و نیروهای امنیتی بهره می‌برند. بازرسی و بررسی این حجم از دوربین توسط نیروهای امنیتی با مشکلات و دردسرهای بسیار زیادی همراه است. نیروهای امنیتی توان بررسی دقیق تک تک تصاویر را ندارند و در زمان‌های شلوغ این کار سخت‌تر از پیش هم می‌شود. هوش مصنوعی، پردازش تصویر و یادگیری عمیق می‌تواند به شما کمک کند تا افراد مشکوک را شناسایی کرده و بیشتر مورد توجه قرار دهید. از طرفی شما می‌توانید به کمک این سامانه لیست افرادی که مشکوک هستند را ثبت و در مراجعه‌های بعدی اجازه حضور فرد را صادر نکنید یا فرد را تحت نظر قرار دهید.

هم‌چنین در پارکینگ‌ها می‌توانید افرادی که از خودروها پیاده می‌شوند را ثبت کنید و در صورتی که فرد دیگری به خودرو نزدیک شد، هشداری برای افراد امنیتی ارسال کنید. این مسائل به طور کلی امنیت را وارد مرحله جدیدی می‌کند و از سطح آفلاین به برخط و در لحظه ارتقا می‌دهد.

۵- سیستم هوشمند پارکینگ‌ها:

مجتمع تجاری هوشمند

پارکینگ‌های یک مرکز خرید، یکی از عوامل مهم در استفاده راحت بازدیدکنندگان است. به همین دلیل هوشمندی آن بسیار می‌تواند در تجربه کاربری مخاطب مهم باشد. بخش‌های مختلفی در پارکینگ می‌تواند توسط فناوری‌های مختلف هوشمند شود. استفاده از پلاکخوان برای ورود، سنسورهای هوشمند پارکینگ‌های خالی، دوربین‌های تشخیص سارق و خطر و ... فقط بخشی از فناوری‌هایی است که می‌تواند تا حد زیادی کاربردی باشد. ما در مقاله پارکینگ هوشمند بیشتر به جزئیات آن پرداخته‌ایم.

۶- ایجاد بخش‌هایی با دسترسی خاص برای مشتریان وفادار:

شما می‌توانید با کمک فرآیندهای مشخصی مشتریان وفادار مرکز خرید خود را شناسایی کنید و بخش‌های خاصی را فقط برای دسترسی آنها فراهم کنید. این فرآیند تشخیص مشتری وفادار می‌تواند توسط سیستم‌های هوش مصنوعی و با بررسی تکرار حضور، میزان حضور و ... یک انجام شود. این کار می‌تواند بسیاری از افرادی که به صورت مداوم به شما سر می‌زنند را بهبود ببخشد و مشتریان را تبدیل به یک مشتری راضی و خوشحال تبدیل کند.

اجرای بخش‌های مختلف هوش مصنوعی در ایران

پاساژ هوشمند

یکی از مسائلی که ممکن است مراکز خرید ایرانی احساس کنند، پیدا نکردن این فناوری‌ها در ایران است. با این حال ما در هوش مصنوعی دیدبان چندین محصول مناسب در این زمینه را توسعه داده‌ایم و امکان توسعه تمامی موارد ذکر شده و حتی بیشتر از آن وجود دارد. متخصصان دیدبان با توسعه جدیدترین الگوریتم‌های هوش مصنوعی در تلاشند تا در حوزه‌های مختلف بهترین محصولات را ارائه دهند. در صورتی که نیاز به مشاوره در زمینه هوش مصنوعی دارید می‌توانید فرم مشاوره سایت را پر کنید تا متخصصین ما با شما در ارتباط باشند.