بهترین راه های افزایش فروش فروشگاه + روش‌های هوش مصنوعی

1403/04/6 - خواندن 9 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
راه های افزایش فروش فروشگاه

فرق فروشگاه‌هایی که شلوغ هستند با مغازه‌های سوت و کور چیست؟ چرا برخی بهتر می‌فروشند و مشتریان آنها را بیشتر دوست دارند؟ شاید یکی از این موارد بلد بودن راه های افزایش فروش در فروشگاه باشد. بخش‌های مختلفی برای رشد یک کسب و کار وجود دارد اما یکی از بخش‌های مهم آن فروش موفق است. به همین دلیل ما در این مقاله تلاش کردیم تا چند نکته‌ی مهم و فناورانه برای فروشگاه‌های حضوری را بررسی کنیم. این موارد می‌تواند کمک بسیار زیادی به مدیران بکند. پس با ما همراه باشید.

راهکارهای کوچک، تاثیرات بزرگ

بسیاری از مدیران راهکارهای کوچک را مهم تلقی نمی‌کنند. بسیاری از راهکارها ممکن است بنظر تاثیر آنچنانی بر روی فروش نگذارند با این حال فضا و فناوری‌های جدید می‌توانند تاثیرات بزرگی بر روی فروشگاه‌ها بگذارند. تغییراتی که در عملکرد اتفاق می‌افتند بسیار کوچک هستند ولی تاثیر آنها می‌تواند از بین رفتن یک کسب و کار را تبدیل به موفقیت آن بکند. با توجه به اینکه فروش‌های اینترنتی رقیب جدی برای فروشگاه‌های حضوری محسوب می‌شوند، بهتر است این فروشگاه‌ها خود را برای آینده فناوری بیشتر آماده کنند.

فرار از ورشکستگی فروشگاه‌ها با هوش مصنوعی

راه های افزایش فروش فروشگاه

در دوران کرونا و بعد از آن با تغییر برخی رفتارهای خرید و توان بالای فروشگاه‌های اینترنتی بسیاری از فروشگاه‌ها به سمت مشکلات مالی و ورشکستگی حرکت کردند. احتمالاً در بخش‌های مختلف شهرها می‌توانید مراکز تجاری مرده با تعداد کمی مغازه فعال مشاهده کنید. هم‌چنین بسیاری از مغازه‌ها هم تلاش زیادی برای راه‌اندازه فروشگاه اینترنتی خود در کنار فروشگاه‌های حضوری دارند و تمرکز زیادی روی فروشگاه خود نمی‌گذارند. این در حالی است که هنوز هم بسیاری از مردم برای وقت گذرانی و تجربه‌های جدید و خرید بسیاری از محصولات به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند.

همان‌طور که بسیاری از فروشگاه‌ها مشتری حضوری زیادی ندارند، بسیاری از فروشگاه‌ها برای پاسخگویی به مشتریان فضای کمی در اختیار دارند و به دنبال فضای بزرگتر هستند. این موارد ممکن است دلایل مختلفی را در بر داشته باشد که یکی از بخش‌های آن فروش است. ما سعی می‌کنیم راه‌های مختلف برای افزایش فروش مخصوصاً روش‌های بر مبنای هوش مصنوعی را به طور کامل بررسی کنیم.

بررسی ۹ روش افزایش فروش فروشگاه

تمامی فعالیت‌هایی که شما برای ورود مشتریان به فروشگاه‌ها می‌کنید تازه شروع یک مسیر طولانی است. برخی اوقات محصولات آنقدر قدرتمند هستند که نیازی به فروش آنها نباشد ولی معمولاً این اتفاق رخ نمی‌دهد. پس بهتر است به جای اینکه وضعیت فروش خود را به افراد و اتفاقات وابسته کنید، از راه‌حل‌های جواب داده استفاده کنید و این موارد را سرلوحه کار خود کنید. بسیاری از این موارد در حال حاضر و با اضافه شدن هوش مصنوعی در خرده فروشی‌ها به صورت دقیق قابل اجراست. ما در این بخش راه های افزایش فروش فروشگاه را بررسی کرده‌ایم.

۱- بیشتر به دنبال خدمت کردن باشید تا فروش

راه های افزایش فروش فروشگاه

بیشتر فروشندگان تمرکز خود را بیشتر از اینکه روی مشکلات مشتری بگذارند سعی دارند مشخصات محصول خود را تشریح کنند. این یکی از پایه‌ای ترین موارد در زمینه فروش است که بسیاری این مورد را رعایت نمی‌کنند. ممکن است در برخی از موارد باعث عدم فروش محصولتان شود ولی در بلند مدت می‌تواند فروش مستمر و قدرتمندی را ایجاد کند. حتماً برای شما هم برخی فروشگاه‌ها که به جای فروش محصولشان تلاش کردند شما را کمک کنند خاص بوده‌اند. این فروشنده‌ها با راهنمایی‌هایشان شما را به بهترین محصولات برای حل نیاز شما می‌رسانند.

۲- باشگاه مشتریان موفق، ایجاد فروش مستمر

ایجاد مشتریان پایدار یکی از مواردی است که می‌تواند موفقیت بلندمدت یک کسب و کار را تضمین کند. داشتن باشگاه مشتریان فعال می‌تواند حس تعلق مشتری را نسبت به فروشگاه افزایش دهد. یکی از نکات مهمی که فروشگاه‌ها در این مورد رعایت نمی‌کنند ارتباط بیش از حد با مشتری است. بهتر است به طور دقیق اطلاعات خرید مشتری و دوره خرید او را در اختیار داشته باشید تا بتوانید پیشنهادات هوشمند و دقیق برای وی ارسال کنید. این کار در حال حاضر می‌تواند به کمک کلان داده‌‌ها و هوش مصنوعی انجام بگیرد. این تحلیل‌ها کمک می‌کند تا مشتری و نیازهای وی را بیشتر بشناسید و مشتری نیز حس بهتری نسبت به شما داشته باشد.

۳- شناخت محصولات مکمل با هوش مصنوعی

راه های افزایش فروش فروشگاه

اگر قفسه‌های فروشگاه‌های مختلف را بررسی کنید خواهید دید که بسیاری از محصولات مکمل در کنار یکدیگر قرار دارند. این موارد محصولاتی هستند که به راحتی می‌توان ارتباط آنها را پیدا کرد. هوش مصنوعی با تحلیل داده‌های کلان می‌تواند محصولات مکملی که افراد در خریدهایشان تکرار می‌کنند را به شما نمایش دهند. ممکن است این محصولات ربط ظاهری به هم نداشته باشند اما فروش در کنار هم آنها تفاوت زیادی در فروش ایجاد کند.

در مورد محصولات مکمل هوش مصنوعی می‌تواند در هنگام خرید پیشنهادات قدرتمندی را ارائه دهد. هوش مصنوعی می‌تواند با کمک پردازش تصویر یا ایجاد سبدهای هوشمند متوجه انتخاب محصول از طرف شما بشود. با این داده می‌تواند محصولات مکمل آن محصولی که در سبد دارید را با پیشنهاد ویژه در اختیار شما قرار دهد. این موضوع با اینکه در کشورهای پیشرفته پیاده‌سازی شده است ولی در ایران به این سمت حرکت خاصی نکرده‌ایم. در صورت نیاز فروشگاه‌ها می‌توانند برای توسعه از متخصصین دیدبان استفاده کنند. برای ارتباط می‌توانید فرم مشاوره هوش مصنوعی را پر کنید.

۴- دنبال کردن و بهبود عملکرد فروش با هوش مصنوعی

راه های افزایش فروش فروشگاه

یکی از مهمترین راه های افزایش فروش فروشگاه تحلیل، بهبود و دنبال کردن عملکرد فروش است. شما با تحلیل عملکرد می‌توانید مشکل کسب و کار و فروش خود را پیدا کنید. در گذشته این اتفاق معمولاً رخ نمی‌داد و با بررسی کلی فروش تحلیلی ناقص از عملکرد به دست می‌آمد. در عصر جدید هوش مصنوعی شما می‌توانید تمامی اطلاعات فروشگاه را به دست بیاورید و با تحلیل آنها توسط هوش مصنوعی یا خود به بهترین راهکارهای برای حل مشکلات برسید.

ما در این زمینه سامانه ترددشمار هوشمند دیدبان را توسعه داده‌ایم که می‌تواند اطلاعات دقیقی از تمامی افرادی که وارد فروشگاه‌های شما می‌شوند در اختیار شما بگذارد. هم‌چنین می‌تواند میزان بازدید بخش‌های مختلف را در بازه‌های زمانی متنوع در اختیار شما قرار دهد. مدیران با این اطلاعات حتی می‌تواند نرخ تبدیل مشتری، جنسیت مشتریان ورودی، کیفیت فروشندگان و هر اطلاعاتی که می‌خواهند را به دست بیاورند. برای اطلاع بیشتر در زمینه سامانه ترددشمار افراد به صفحه مربوط به آن مراجعه کنید.

۵- در دسترس قرار دادن نمونه محصولات

خریداران همیشه در فروشگاه به دنبال دلیلی هستند تا با پولی که به سختی به دست آورده‌اند، بهترین محصولات ممکن را بخرند. اگر می‌خواهید محصولتان بیشتر فروش بروند نمونه‌های کوچکی از محصول، تجربه‌ای از استفاده از آن یا شبیه به آن را در اختیار مشتری بگذارید. این تکنیک توسط فروشگاه‌های Costco برای اولین بار استفاده شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. در حال حاضر این روش یکی از بهترین روش‌ها برای محصولاتی است که تازه به بازار عرضه می‌شوند. این کار باعث ایجاد یک تجربه کوچک از محصول برای مشتری می‌شود و حس مشتری را نسبت به محصول بهتر می‌کند. هم‌چنین این نمونه‌های محصول حس کنجکاوی در مورد محصول را در افرادی که حتی این نمونه‌ها را استفاده نمی‌کنند، افزایش می‌دهد.

۶- آموزش موارد مختلف به مشتریان

راه های افزایش فروش فروشگاه

تولید آموزش‌های مختلف در زمینه‌های نیاز مشتری می‌تواند فروش شما را متحول کند. آموزش درست به مشتری علاوه بر اینکه اعتماد مشتریان را جلب می‌کند، شما را نیز تبدیل به یک مرجع معتبر می‌کند. این مورد باعث افزایش وفاداری مشتریان و حس تعلق بیشتر نسبت به مجموعه شما می‌شود. برای این مورد در مورد نیازهای مشتریان تحقیق کنید و کارشناسان مناسب برای آموزش آن مورد را پیدا کنید.

فقط به نکته‌ی مهمی در این کلاس‌ها دقت داشته باشید. هدف از این کلاس‌ها آموزشی است و بیش از حد از محصولات خود صحبت نکنید. خطای بسیاری از فروشگاه‌ها تبلیغ بیش از حد خود در این کلاس‌هاست. این مورد می‌تواند نتیجه عکس بگذارد و به مشتریان القا کند که وقت آنها را تلف کرده‌اید. پس بیشتر تمرکز خود را بر آموزش بگذارید و محصول خود را خیلی کوتاه و مختصر به عنوان یک گزینه‌ی مناسب ارائه دهید. دقت کنید که معرفی نکردن محصول هم کار اشتباهی‌ست و ممکن است باعث از دست رفتن مشتریان شود.

۷- انتشار داستان مشتریان وفادار

هدف بسیاری از نظرات در فروشگاه‌های آنلاین و اطلاعات ایجاد شده توسط کاربران، برای ایجاد تایید اجتماعی در مورد محصولات است. در فروشگاه‌های آنلاین معمولاً این مورد بسیار شناخته شده و مهم است. این مورد در کسب وکارهای حضوری به شکل‌های مختلفی می‌تواند ایجاد شود. اول از همه انتشار داستان مشتریان در شبکه‌های اجتماعی است. از نمایشگرهای داخل فروشگاه هم می‌توان به عنوان دومین راه استفاده کرد. هوش مصنوعی به کمک واقعیت افزوده می‌تواند تمامی این موارد و بیشتر از آن را برای همه‌ی محصولات شما فعال کند. در نظر بگیرید که با قرار دادن دوربین خود روبه‌روی قفسه‌ها و محصولات اطلاعات و نظرات مشتریان و داستان آنها را در گوشی خود تماشا کنید. این مورد علاوه بر جذابیت فناوری، می‌تواند به مشتریان برای انتخاب بهتر کمک کند.

دقت کنید در این داستان باید به دو نکته زیر باید ذکر شود. اول اینکه محصول یا فروشگاه شما چگونه تونسته به آنها کمک کند؟ دوم اینکه آیا برای خرید دوباره این فروشگاه مراجعه خواهد کرد و این فروشگاه را به دیگران معرفی می‌کند؟ این دو سوال می‌تواند به خریداران دیگر کمک زیادی بکند.

۸- مدیریت تعداد کارمندان و صندوقداران با هوش مصنوعی

راه های افزایش فروش فروشگاه

یکی دیگر از راه های افزایش فروش فروشگاه مدیریت درست مشتریان در زمان حضور و هنگام خرید است. بسیاری از مدیران روی این نکته که مشتریان در هنگام خرید چقدر در صف قرار می‌گیرند یا اینکه چگونه در داخل فروشگاه هدایت می‌شوند حساس نیستند. دقت کنید این دو بخش مهمترین موارد برای خرید توسط مشتری هستند. باید تعداد کافی کارمند در بخش‌های مختلف و پشت صندوق‌ها حضور داشته باشند تا مشتریان در سریع‌ترین حالت ممکن و با راحتی از فروشگاه خارج شوند.

با کمک هوش مصنوعی شما می‌توانید این مورد را به بهترین حالت ممکن مدیریت کنید. سامانه ترددشمار دیدبان می‌‌توان تعداد افراد حاضر در فروشگاه و بخش‌های مختلف را به صورت برخط به شما نمایش دهد. شما می‌توانید با پیش‌بینی دقیق از شلوغی یا خلوتی تعداد کارمندان و صندوق‌داران را کاهش یا افزایش دهید.

۹- برگزاری جشنواره‌ها و کمپین‌های قدرتمند

برگزاری کمپین‌های تخفیفی یا مناسبتی می‌تواند زمینه‌ی آشنایی تعداد زیادی از مشتریان را برای شما فراهم کند. با توجه به اینکه افراد بیشتر به سمت فروشگاه‌هایی که از قبل می‌رفتند تمرکز دارند، این جشنواره‌ها می‌تواند شما را در ذهن مشتریان بیشتر جا بیاندازد. فقط باید دقت داشته باشید که این کمپین‌ها باید با برنامه‌ریزی و دقت زیادی برگزار شوند و پس از برگزاری به صورت دقیق تحلیل شوند. این تحلیل به شما کمک می‌کند جشنواره به جشنواره خود را بهبود بدهید و تصمیمات بهتری بگیرید.

علاوه بر این جشنواره‌ها می‌تواند در مشتریان وفادار شما رضایت بیشتری ایجاد کند. دقت داشته باشید که طراحی کمپین‌های خود را فقط برای جذب مشتریان جدید انجام ندهید و یکی از مهمترین بخش‌های آن را مشتریان قدیمی و وفادار در نظر بگیرید. این مورد می‌تواند تا حد زیادی به موفقیت کمپین‌های شما کمک کند.

تمرکز بر مشتری به جای تمرکز بر فروش

راه های افزایش فروش فروشگاه

در تمامی مواردی که ذکر کردیم، مهمترین مسئله تمرکز بر مشتری و نیازهای اوست. مشکلی که بسیاری از فروشگاه‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، تمرکز بیش از اندازه بر روی فروش است. بهتر است تعصب نسبت به محصول را کنار بگذارید و روی نیازهای مشتری تمرکز کنید. برای اینکه بتوانید این مورد را اجرایی کنید، مهمترین چیزی که باید پیدا کنید، اطلاعات مشتریان، نیازهای آنها و تحلیل این موارد است. در گذشته برای فروشگاه‌های حضوری چنین امکانی وجود نداشت اما در حال حاضر با هوش مصنوعی این امکان به وجود آمده است.

قدرت دوباره فروشگاه حضوری با هوش مصنوعی

با گذر کردن از دوران ویروس کرونا و بازگشت به وضعیت عادی بسیاری از فروشگاه‌ها با مشکلات زیادی روبه رو بودند. قوت گرفتن فروشگاه‌های اینترنتی، تعداد زیاد مراکز خرید و کمبود مشتری و تغییر عادات خرید مشتریان برخی از مشکلاتی بود که فروشگاه‌ها با آن درگیر بودند. در حال حاضر با پیشرفت سریع هوش مصنوعی این فروشگاه‌ها می‌توانند به جایگاه خود و حتی بالاتر از آن دست پیدا کنند. هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف فروشگاه می‌تواند تاثیرات فراوانی بگذارد و لذت خرید مشتریان را بسیار افزایش دهد. پس بهتر است مدیران، هوش مصنوعی را یکی از راه های افزایش فروش فروشگاه خود در نظر بگیرد و به صورت جدی از آن استفاده کنند. ما در هوش مصنوعی دیدبان تلاش کردیم برخی محصولات و پروژه‌ها را در زمینه فروشگاه‌ها اجرایی کنیم که در طول مقاله آنها را معرفی کردیم. در صورتی که در این زمینه سوالی داشتید می‌توانید با متخصصان ما از طریق فرم مشاوره هوش مصنوعی در ارتباط باشید.