۶ راهکار مارکتینگ برای مجتمع تجاری

1402/11/24 - خواندن 5 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
مارکتینگ مجتمع تجاری

مارکتینگ برای مجتمع تجاری در حال حاضر با وجود تعداد زیاد مراکز خرید، جزء ضروریات است. به همین دلیل باید با دقت یک مسیر دقیق و قدرتمند را پی گرفت. ما در این مقاله ۶ راه‌حل جذاب برای بازاریابی مرکز خرید را بررسی می‌کنیم و سعی کردیم این راه‌حل‌ها در ایران اجرایی و عملی باشند. با ما همراه باشید.

چرا باید برای مجتمع تجاری بازاریابی انجام داد؟

در حال حاضر فقط در تهران بیش از ۱۰۰ مجتمع تجاری مختلف وجود دارد. تمامی این مجتمع‌های تجاری به دنبال جذب مشتریان بیشتر هستند و همیشه با یکدیگر در حال رقابت هستند. بسیاری از مجتمع‌های تجاری تعداد زیادی بازدید کننده ندارند و به همین دلیل ارزش خود را از دست داده‌اند. از همین جهت در صورتی که مجتمع‌های تجاری نتوانند بازاریابی خوبی داشته باشند، احتمالاً در این رقابت از دیگر مراکز خرید عقب خواهند ماند. در دنیا نیز این رقابت وجود دارد و با استفاده از روش‌های مختلف این بازاریابی صورت می‌گیرد که ما در این بخش ۶ راهکار جذاب آن را بررسی می‌کنیم.

۶ راهکار برای مارکتینگ مجتمع تجاری

استفاده از فناوری‌های مختلف و راهکارهای سنتی در کنار یکدیگر می‌تواند یک ساختار قدرتمند بازاریابی برای مجتمع تجاری ایجاد کند. به همین دلیل ما ۶ راهکار که قدرت بالاتری دارند را بررسی و تشریح می‌کنیم.

۱- بازاریابی داده‌محور در مجتمع های تجاری

بازاریابی مجتمع های تجاری

اولین و مهمترین راهکار برای مجتمع‌های تجاری استفاده از داده‌هایی است می‌توانند در اختیار داشته باشند. به طور کلی بخش اصلی مارکتینگ و بازاریابی در اختیار داشتن داده‌هاست وگرنه هیچ راهی برای موثر بودن راهکارها وجود ندارد. شما باید داده تعداد بازدید کننده در روزهای مختلف و به تفکیک جنسیت را داشته باشید و در شرایط مختلف آن را محک بزنید. هم‌چنین باید اطلاعات حضور بازدیدکنندگان از بخش‌های مختلف مجتمع تجاری را در اختیار داشته باشید. این یکی از اولویت‌های اولیه در داشتن یک فروشگاه هوشمند یا مرکز خرید پیشرو است.

این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا قسمت‌های دچار مشکل مجتمع و نقاط قوت خود را پیدا کنید و با پیدا کردن الگوی درست تبدیل به یک مجتمع تجاری برتر شوید. سامانه ترددشمار فروشگاهی می‌تواند تمام داده‌های لازم برای مجتمع تجاری را در اختیار شما قرار دهد. این سامانه می‌تواند در یک میز کار کامل برای تحلیل داده‌ها هم در اختیار مدیریت و کسب و کارهای مجموعه قرار دهد.

۲- ایجاد یک برند مناسب در ذهن مشتریان

مارکتینگ مجتمع تجاری

یکی از نکاتی که می‌تواند شما را از بقیه مجتمع‌های تجاری متمایز کند، ایجاد یک برند مشخص در ذهن مشتریان است. به طور مثال شما می‌تواند در یک صنف مشخص مانند طلا برندینگ کنید یا بخش خاصی از مخاطبان را مدنظر قرار دهید. این برندسازی می‌تواند در طولانی مدت به بقای مجتمع تجاری بسیار کمک کند. بسیاری از مراکز خرید به دلیل نداشتن برند درست و نداشتن برنامه برای احیای برند خود، در حال از بین رفتن هستند. دقت کنید که در حال حاضر با توجه به وجود تعداد زیاد مجتمع‌های تجاری، برندسازی یکی از فعالیت‌‌هایی است که انجام آن ضرورت دارد.

۳- کامل کردن اصناف مختلف در مرکز خرید

علاوه بر برندسازی مرکز خرید، در اختیار داشتن ترکیب کاملی از اصناف مرتبط می‌تواند رونق خوبی به مجموعه بدهد. درست است که تمرکز بر روی یک یا چند صنف می‌تواند یک مزیت باشد اما یکی از مزیت‌ها هم می‌تواند کامل بودن مرکز خرید باشد. این مجتمع تجاری‌ها اگر بتواند این حلقه‌ها را کامل کرده و مشتریان را با این دید جذب کنند، می‌توانند موفقیت‌های زیادی را در فروش ایجاد کنند. هم‌چنین در اختیار داشتن بخش‌های تفریحی مانند سینما، مراکز بازی و ... در مجتمع های تجاری می‌تواند به بهبود وضعیت مجتمع بسیار کمک کند.

۴- برنامه و ایونت‌های منظم در تعطیلات‌های مختلف

مارکتینگ مجتمع تجاری

اجرای برنامه‌های متنوع در مجموعه می‌تواند باعث نظم و تکرار حضور مشتریان شود. در بسیاری از موارد حضور مشتریان نیاز به یک دلیل و منطق خارج از مغازه‌های داخل مرکز خرید دارد. به همین دلیل این برنامه‌های می‌تواند رونق کافی به مجتمع تجاری بدهد. نظم این برنامه‌ها بسیار مهم و حیاتی است. با ایجاد نظم بیشتر کاربران و مشتریان به صورت ناخودآگاه این برنامه‌ها و ایونت‌ها را بررسی و همراهی می‌کنند. از طرفی از طریق اسپانسرهای این برنامه‌ها می‌توانید هزینه برنامه و سود معقولی نیز کسب کنید. بهتر است این ایونت‌ها را به کمک ترددشمار فروشگاهی ارزیابی کنید تا نتایج به صورت عددی برای شما ملموس باشند و حلقه مارکتینگ مجتمع های تجاری کامل شود.

۵- ایجاد کانال ارتباطی در شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی مجتمع های تجاری

به دست آوردن ارتباط عمیق‌تر با یک مجموعه نیازمند درگیری بیشتر با فضای آن و احساس بهتر نسبت به آن مرکز خرید است. به همین دلیل راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی با تمرکز بر اتفاقات مجتمع، اطلاع رسانی برنامه‌ها و شوخی‌های مناسب می‌تواند یک ارتباط محکم‌تر بین مشتریان و مجتمع تجاری ایجاد کند. بهتر است این کانال‌های ارتباطی متنوع و در بخش‌های مختلف ایجاد شوند تا بتوانند حداکثر درگیری مخاطب را به همراه داشته باشند.

۶- استفاده از تجارب مشتریان در ایجاد شوق در دیگر افراد

مارکتینگ مجتمع تجاری

می‌توان از بخش‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، گفت و گوهای حضوری، برنامه‌های اجرا شده و ... برای دریافت تجارب مشتریان و به اشتراک گذاشتن آنها کمک گرفت. پخش این نظرات در فرصت‌های متنوع می‌تواند بسیار به شوق دیگر مخاطبان کمک کننده باشد. حتی پخش این موارد در داخل مجتمع هم می‌تواند حس بازدیدکنندگان را بهبود ببخشد و بقیه مشتریان را به ثبت این تجربه‌ها راغب‌تر کند.

نکات پایانی

استفاده از فناوری‌های جدید در کنار الگوهای قدرتمند سنتی، می‌تواند جایگاه فوق‌العاده‌ای از مرکز خرید در ذهن مشتری ایجاد کند. ما در هوش مصنوعی دیدبان با توجه به نیاز مراکز تجاری و بررسی آنها راهکاری مناسب برای بررسی داده‌ها ارائه داده‌ایم. سامانه تردد شمار فروشگاهی می‌تواند با ارائه گزارش‌های متنوع وضعیت کلی مرکز خرید را برای شما روشن کند. برای دریافت مشاوره در این زمینه می‌توانید فرم مشاوره هوش مصنوعی را پر کرده یا از طریق شماره تماس‌های مجموعه با ما در تماس باشید.