برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

مغز جدید کسب و کار شما:

همیشه یکی از مشکلات اساسی در مدیریت فروش،‌ استفاده از تحلیل‌ها و داده‌ها برای بهبود فروش بوده است. بسیاری از مدیران همیشه با این مشکل روبه رو بوده‌اند که این داده‌ها را چگونه جمع آوری کرده و به چه صورت آن را تحلیل کنند. هوش مصنوعی با استفاده از فناوری‌های مختلفی مانند پردازش تصویر، NLP، تشخیص فعالیت، تشخیص الگو و ... می‌توانند به صورت دقیق این داده‌ها را استخراج کنند. استفاده نکردن از این داده‌ها موجب عدم شناخت درست مخاطب و در نهایت کاهش در فروش را به همراه خواهد داشت. می‌توان گفت در سال‌های آینده کسانی که از هوش مصنوعی در زمینه فروش خود استفاده نمی‌کنند، بسیار از فروشگاه‌های دیگر عقب خواهند افتاد.

۸ راهکار جذاب هوش مصنوعی در فروش:

در بخش فروش و با توجه به اینکه داده‌ها در این بخش می‌توانند بسیار کمک کننده باشند، تحلیل کلان داده‌ها بسیار با اهمیت است. به همین دلیل ما سعی کردیم ۸ روش موثر و اجرایی در حال حاضر را به صورت کامل بررسی کنیم.

تحلیل کامل مشتریان در فروشگاه:

کاربرد هوش مصنوعی در فروش

یکی از مهمترین سوالات برای فروشگاه‌ها افزایش ورود بازدیدکنندگان و مشتریان به داخل فروشگاه است. بیشتر توان و تلاش تبلیغاتی، تغییرات محصول و فضای فروشگاه به همین منظور انجام می‌گیرد. با این حال مدیران داده‌های درستی از تاثیرگذاری این تغییرات در دست ندارند. در حال حاضر به کمک بینایی ماشین و تحلیل کلان داده‌ها شما می‌توانید به بهترین نحو تمامی اقدامات خود را بررسی کنید. این تحلیل‌ها حتی می‌تواند تا جایی پیش برود که فروش و مشتریان آینده شما را پیش‌بینی کند. این سامانه در حال حاضر به نام سامانه تحلیل مشتریان دیدبان در حال ارائه است. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر محصول ترددشمار سایت را مشاهده کنید و برای مشاهده سامانه می‌توانید فرم مشاوره را پر کنید.

تحلیل تماس‌های فروش:

استفاده از هوش مصنوعی در فروش

یکی از مهمترین عواملی که در موفقیت یک سازمان می‌تواند موثر باشد، تبدیل افراد مراجعه کننده به مشتری است. در بسیاری از سازمان‌ها ارتباط با مشتری به صورت تلفنی انجام می‌گیرد. این سازمان‌ها برای بهبود وضعیت خود نیاز دارند تا دلیل عدم خرید یا خرید هر مشتری را پیدا کنند و تمام تلاش خود را برای از بین بردن مانع‌های فروش انجام دهند. در حال حاضر بسیاری از این تحلیل‌ها توسط افراد و به صورت موردی صورت می‌گیرد اما به کمک هوش مصنوعی می‌توان به دلایل دقیق‌تر و قابل اعتناتری رسید. این سامانه‌های هوش مصنوعی می‌توانند با استفاده از پردازش زبان طبیعی و پردازش صوت به اطلاعات کاملی از منظور و احساسات مشتریان دست پیدا کنند و کمک کنند تا تماس‌های موفق‌تری را در فروش تجربه کنید.

پیش‌بینی فروش کل و انواع محصولات:

اگر مدیران بدانند چه مقدار در آینده فروش خواهند داشت، نحوه‌ی انبارداری و خرید محصولات بسیار متفاوت‌تر خواهد شد. ما معمولاً بر اساس داده‌های خودمان تخمینی از فروش داریم. به طور مثال می‌دانیم که در اسفند فروش بسیار زیادی خواهیم داشت. با این حال داده‌ی نسبتاً دقیقی نداریم که این فروش در ماه‌های مختلف چقدر خواهد بود. از طرفی هم دید مناسبی نسبت به فروش تک تک محصولات نداریم. هوش مصنوعی می‌تواند با بررسی داده‌ها و تحلیل دقیق آنها آینده را با دقت خوبی پیش بینی کند. شما می‌توانید از این روش برای بهبود شرایط خود استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از پیشنهادات هوش مصنوعی فروش خود را افزایش دهید.

تحلیل هوشمند کمپین‌های فروش:

هوش مصنوعی در فروش

تمامی فروشگاه‌ها به مناسبت‌های مختلف و با شرایط متنوع کمپین فروش برگزار می‌کنند. در بسیاری از این موارد توانایی تحلیل این کمپین‌ها برای افراد وجود ندارد. اکثراً میزان فروش به عنوان عامل اصلی در نظر گرفته می‌شود. با این حال هوش مصنوعی می‌تواند با در نظر گرفتن صدها و حتی هزاران عامل مختلف که در این کمپین‌ها تاثیرگذارند، به شما دید روشنی از اتفاقات بدهد. استفاده از هوش مصنوعی در ارزیابی این کمپین‌ها در فروشگاه‌های حضوری می‌تواند نتایج کار را بسیار نمایان‌تر نشان دهد.

به طور کلی کاری که هوش مصنوعی می‌تواند با داده‌های افراد به صورتی حضوری به دست بیاورد بسیار بیشتر است و می‌تواند در آینده تحول عظیمی در این زمینه ایجاد کند. سامانه تحلیل مشتریان و ترددشمار دیدبان را با این رویکرد و برای این موضوع توسعه داده‌ایم.

آموزش فروشندگان جدید سازمان‌ها با توجه به داده‌ها:

سازمان‌های مختلف علاوه بر اینکه تیم فروش در حال رشد دارند، نیاز دارند تا بعضی از نیروها را با افراد جدید جایگزین کنند. این اتفاق باعث می‌شود تا نیروهای جدید تجربه کامل در زمینه‌ی مشتریان شرکت را نداشته باشند. با استفاده از سامانه‌های هوش مصنوعی می‌توان بسیاری از این تجارب و اتفاقات را از طریق داده‌ها به افراد منتقل کرد. این مورد می‌تواند جایگزینی افراد جدید را ساده‌تر کند.

بهینه‌سازی فروشندگان و صندوقدارها در فروشگاه‌ها:

هوش مصنوعی در فروش

شناخت بخش‌های شلوغ و قسمت‌های پرتردد در حال حاضر با توجه به تجربه و بررسی‌های فردی شکل می‌گیرد. این شناخت خطاهای زیادی دارد و از طرفی در طول روز، هفته و ماه تغییرات زیادی دارد که در نظر گرفته نمی‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از کلان داده‌ها به شما کمک کند تا مراجعین بخش‌های مختلف را در روزها و ساعت‌های متنوع به صورت تقریبی تخمین بزنید. این پیش‌بینی‌ها می‌تواند هزینه‌ی نیروی انسانی مجموعه را تا حد خوبی بهینه کند. سامانه هوشمند تحلیل مشتریان دیدبان به منظور این بهینه سازی با استفاده از داده‌های مجموعه می‌تواند به شما کمک کند.

پیشنهاد اقدامات بعدی برای فروش به صورت شخصی سازی شده:

کارشناسان فروش معمولاً پس از صحبت‌های اولیه تلاش می‌کنند تا بهترین پیشنهاد را با توجه به وضعیت فرد ارائه دهند. این وضعیت فرد و شرایط فروش را هر کارشناس فروش با توجه به اصولی بررسی می‌کند و در بسیاری از اوقات با توجه به سیستمی شدن تیم فروش، این کار انعطاف بالایی ندارد. با توجه به این موضوع هوش مصنوعی می‌تواند تمامی این اصول و بسیاری از شرایط مشتریان را دریافت کرده و پیشنهادی قدرتمند و منحصر به فرد را ارائه دهد. یکی از مهمترین مزیت‌های این روش بهبود پیدا کردن این الگوریتم است. یعنی با بیشتر شدن بررسی مشتریان و رد یا قبول پیشنهاد از طرف مشتری این پیشنهادات دقیق‌تر و بهینه‌تر به مشتری ارائه خواهند شد.

پیشنهادگر هوشمند محصولات بر اساس کلان داده‌ها:

کاربرد هوش مصنوعی در فروش

با توجه به خریدهای قبلی مشتری و روندهای خرید، هوش مصنوعی می‌تواند پیشنهادهایی مناسب از محصولات جدید ارائه دهد. این سیستم‌های پیشنهادگر بسیار مرسوم هستند و در حال حاضر هم بسیاری از فروشگاه‌ها از این سیستم‌ها استفاده می‌کنند. با این حال سامانه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی این قابلیت را دارد تا با تحلیل کلان داده‌ها و پیدا کردن روابط پیچیده پیشنهادهای جذاب‌تری را در اختیار قرار دهد. این مورد موجب افزایش رضایت مشتریان، بازگشت مشتریان قبلی، افزایش فروش و کاهش هزینه‌های بازگشت مشتری می‌شود.

مزایای هوش مصنوعی در فروش

همان‌طور که روش‌های مختلف را بررسی کردیم، هوش مصنوعی می‌تواند مزایای منحصر به فردی را به تیم‌ها و روندهای فروش اضافه کند. یکی از مهمترین مزایای این فناوری، بالا بردن کارایی است. ما با استفاده از داده‌های واقعی و تمامی عوامل دخیل در فروش می‌توانیم کارایی تیم و فرآیند فروش را تا حد زیادی بالا ببریم. هم‌چنین بسیاری از وظایف وقت گیر اداری و روتین فروش را کاهش می‌دهد و ذهن تیم فروش را روی نقاط اصلی و مهم متمرکز می‌کند.

این فناوری‌ها به مدیران، امکان برنامه‌ریزی و پیش‌بینی می‌دهند که این می‌تواند در راهبری یک کسب و کار یا تیم فروش بسیار کمک کننده باشد. اگر از طرف تیم فروش هم به این مسئله نگاه کنیم، افزایش فروش، راحتی ارتباط با مشتری و شفاف بودن روندها کمک می‌کند تا افراد حاضر در تیم هم رضایت شغلی بیشتری داشته باشند. به همین دلیل استفاده از فناوری‌ها می‌تواند رضایت هر سه طرف تیم فروش، تیم مدیریتی و مشتریان را به ارمغان بیاورد.

شرکت‌های خارجی و داخلی دارای محصولات هوش مصنوعی در فروش

شرکت‌های بزرگ و مطرح معمولاً محصولاتی در این زمینه ارائه می‌دهند. ما سعی کردیم کسب و کارهایی که تخصصی در این زمینه محصولاتی را ارائه داده‌اند را بررسی کنیم. مشاهده خدمات این کسب و کارها می‌تواند به فهم بهتر استفاده از هوش مصنوعی در فروش بسیار کمک کننده باشد.

Gong

هوش مصنوعی در فروش

این سامانه تمامی روندهای مشتریان شما را با دقت بررسی می‌کند و تمامی فعالیت‌های تیم فروش را زیر نظر می‌گیرد. این سامانه تمامی تماس‌ها، ایمیل‌ها، جلسات و ... در زمینه هر مشتری را دنبال می‌کند و از این اطلاعات برای کمک به تیم فروش استفاده می‌کند. با استفاده از همین اطلاعات اخطارهای لازم را قبل از اینکه مشکلی برای فروش‌ها یا تیم فروش ایجاد شود، در اختیار کارشناسان و مدیران قرار می‌دهد. در واقع اگر می‌خواهید یک سیستم کاملاً پویا در زمینه مدیریت تیم فروش در اختیار داشته باشید Gong یکی از بهترین گزینه‌هاست. شرکت‌هایی مانند linkedin، Dropbox و Shopify در حال استفاده از این سامانه هستند.

6sense

کاربرد هوش مصنوعی در فروش

این کسب و کار علاوه بر بخش فروش، تمرکز ویژه‌ای بر بخش مارکتینگ دارد. در این سامانه با استفاده از هوش مصنوعی تلاش می‌شود تا علاوه بر روندهای فروش، مراحل قیف فروش هم تا جای ممکن بهینه شود. این سامانه می‌تواند با استفاده از داده‌ها، پیش بینی میزان فروش را انجام دهد و روندهای فروش را تا حد ممکن بهینه کند. شرکت‌های بزرگی مانند SAP و Shell در حال استفاده از این سامانه هستند.

Salesforce

هوش مصنوعی در فروش

این نرم افزار یک سامانه جامع و حرفه‌ای در زمینه مدیریت بخش‌های مختلف کسب و کار است که تمرکز خوبی روی موضوع فروش دارد. این سامانه با استفاده از افزونه‌های هوش مصنوعی انیشتین که خود توسعه داده است، کمک می‌کند تا فروش را بهتر و بهینه‌تر مدیریت کنید. استفاده از این سامانه باعث رشد بسیاری از کسب و کارهای بزرگ مانند Uber eat ، Breitling و Santander شده است. بررسی کردن این سامانه از جنبه‌های مختلف می‌تواند به دید بهتر از هوش مصنوعی در زمینه فروش بسیار کمک می‌کند.

سامانه تحلیل مشتریان دیدبان

نحوه استفاده از هوش مصنوعی در فروش

این سامانه که توسط تیم هوش مصنوعی دیدبان توسعه داده شده است، برای استفاده از هوش مصنوعی در فروشگاه‌ها کاربرد دارد. این سامانه می‌تواند تمامی مشتریان ورودی به فروشگاه را از منظرهای مختلف بررسی می‌کند و شما را نسبت به وضعیت فروشگاه آگاه می‌سازد. هم‌چنین با به دست آمدن داده‌های فروشگاه، امکان پیش‌بینی میزان تردد روزهای بعد و میزان فروش فروشگاه نیز می‌تواند توسط هوش مصنوعی تعیین شود. برای اطلاع بیشتر در مورد این محصول می‌توانید فرم مشاوره دیدبان را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

جمع بندی

در بخش‌های مختلف کسب وکار از جمله فروشگاه‌های حضوری یا آنلاین هوش مصنوعی در حال حاضر هم جایگاه خاص و ویژه‌ی خود را دارد. این مسئله در ایران با توجه به جدا بودن سیستم‌های مالی و برخی مسائل دیگر هنوز کارایی خود را نشان نداده‌ست. با این حال در سال‌های آینده تقریباً تمامی فروشگاه‌های حضوری و آنلاین از هوش مصنوعی برای فروش خود استفاده خواهند کرد. این قطعیت در استفاده به این دلیل است که مدیران فروشگاه‌ها با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند خدمات بهتری بدهند و در نتیجه مشتریان بیشتری را جذب کنند. با توجه به این مورد کسانی که از این فناوری‌های استفاده نکنند به احتمال زیاد قدرت خود را در این حوزه از دست خواهند داد و جای آنها با فروشگاه‌های قدرتمندتر پر خواهد شد.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.