برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

دنیای جدید با موزه‌ هوشمند

در دنیایی که پیش روی ماست، بسیاری از تعاریف و موقعیت‌ها تغییر خواهند کرد. به احتمال بسیار زیاد دیگر موزه‌ها به شکلی که در حال حاضر هستند وجود نخواهند داشت و شکل و شمایل دیگری به خود می‌گیرند. تعامل بیشتر با بازدیدکنندگان، امکان مشاهده بسیاری از رخدادها به صورت واقعیت افزوده یا مجازی، امکان دریافت پاسخ سوالات و دریافت راهنمایی بیشتر و ... فقط بخشی از این تغییرات است. به نظر می‌رسد با هوشمند سازی موزه ها علاوه بر کاهش هزینه‌های موزه، فضای مناسبی هم برای بازدیدکنندگان مهیا شود.

۷ فناوری و محصول هوش مصنوعی در موزه ها

فناوری‌ها، محصولات و اتفاقات مختلفی در بحث هوشمند سازی موزه ها اتفاق خواهد افتاد. با این حال ما سعی کردیم ۷ فناوری و بخشی که در موزه‌ها مختلف در حال اجراست را بررسی کنیم. ما سعی کردیم موارد مختلف را به صورت کامل تشریح کنیم اما اگر سوالی در این زمینه داشتید می‌توانید در بخش نظرات آن را مطرح کنید.

۱- مشاهده واقعیت موزه با واقعیت افزوده

هوش مصنوعی در موزه ها

واقعیت افزوده می‌تواند شما را وارد جهان و زمان موزه کند. بخش‌های مختلف موزه را می‌توان به کمک واقعیت افزوده به محیط اضافه کرد. این بخش می‌تواند ماهیت موزه‌ها را بسیار تاثیرگذارتر و جذاب‌تر کند. از طرفی هر بازدیدکننده می‌تواند بر اساس خواست خود این موارد را ببیند. هم‌چنین از این فناوری می‌توان در انتقال داده‌ها و اطلاعات موزه استفاده کرد. این جهان و دنیای جدید با کمک واقعیت افزوده دنیایی است که بیشتر در فیلم‌های تخیلی قبلاً مشاهده می‌کردیم اما در حال حاضر می‌توان به صورت عادی این موارد را تجربه کرد. بازدیدکنندگان می‌توانند به کمک این فناوری و فناوری‌های دیگر حتی با شخصیت‌های تاریخی و افراد مدنظر هر موزه گفت و گو داشته باشند که می‌تواند جذابیت موزه را دوچندان کند.

۲- سامانه‌های راهنمای تعاملی

موزه هوشمند

در موزه‌ها معمولاً راهنما و افرادی برای توضیح بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنند. این افراد نسبت به بازدیدکنندگان بسیار کمتر هستند و در توضیحاتشان امکان پرسش و پاسخ زیاد وجود ندارد. حال با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان به تعداد بازدیدکنندگان راهنما داشت. بازدید کننده علاوه بر اینکه می‌تواند در مورد بخش‌های مختلف توضیحات کلی را درخواست کند، می‌تواند با سامانه تعامل کرده و سوالات خود را بپرسد. با استفاده از این سامانه‌ها شما تمامی داده‌های لازم را دریافت کرده و در آخر هیچ سوال بی‌پاسخی برایتان باقی نخواهد ماند.

۳- آنالیز دقیق رفتار بازدیدکنندگان

موزه هوشمند

افراد در بخش‌های مختلف موزه رفتارهای متفاوتی دارند و از بخش‌های متنوعی بازدید می‌کنند. ثبت این رفتارها می‌تواند به بهبود ارائه موزه و خدمات آن بسیار کمک کند. این آنالیز رفتار حتی می‌توان میزان درگیری بازدید کننده با بخش‌های مختلف موزه را هم نشان دهد و بررسی کند که کدام بخش بیشتر موجب شگفت زدگی افراد شده است. این داده‌ها به مدیریت موزه‌ها داده‌های لازم برای تصمیم‌گیری را ارائه می‌دهد و کمک می‌کند تصمیمات دقیق‌تری اتخاذ کنند. سامانه آنالیز بازدید کنندگان موزه دیدبان می‌توان داده‌های دقیقی از ترددها و رفتارهای افراد در بخش‌های مختلف ارائه دهد. شما می‌توانید اطلاعات بیشتر را در صفحه تردد شمار مشاهده کنید و برای مشاوره تخصصی این سامانه فرم مشاوره هوش مصنوعی سایت را پر کنید.

۴- شخص سازی داستان‌ها برای مخاطب

هوشمند سازی موزه

بخش‌های مختلف موزه داستان‌ها و قصه‌های مختص به خود را دارند. بسیاری از این داستان‌ها طولانی هستند و مخاطبان علاقه‌ای به شنیدن همه‌ی آنها را ندارند. به همین دلیل می‌توان در یک گفت و گوی تعاملی بخشی از داستان که برای مخاطب جذاب است را پیدا کرد و آن بخش را برای وی بازگو کرد. این کار می‌تواند میزان رضایت از موزه را به شدت افزایش دهد و علاوه بر اینکه فرد کلیت موزه را مشاهده می‌کند، در بخشی که به آن علاقه دارد عمیق شده و اطلاعات بیشتر می‌گیرد. از طرفی لحن و صدایی که داستان را تعریف می‌کند می‌تواند به سلیقه‌ی مخاطب باشد و داستان را با صدای فردی که دوست دارد گوش دهد. تمامی این موارد می‌تواند باعث افزایش رضایت از موزه و در نهایت حضور افراد بیشتر در موزه شود.

۵- ارائه راهنمایی با زبان‌های مختلف

هوشمند سازی موزه

استفاده از هوش مصنوعی در موزه ها به شخصی سازی داستان یا تغییر لحن و صدا محدود نمی‌شود. شما می‌توانید به کمک هوش مصنوعی برای افراد با زبان‌های مختلف داستان‌ها و وقایع را تعریف کنید. این کار می‌تواند میزان رضایت بازدیدکنندگان خارجی را بسیار بالا ببرد و افراد لذت بیشتری از موزه‌ها ببرند. این هوشمند سازی موزه برای موزه‌هایی که بازدید کننده خارجی زیادی دارند بسیار مفید است و کار راهنماها را بسیار ساده تر می‌کند. شاید بسیاری از مخاطبان خارجی بتوانند با زبان انگلیسی با راهنماها ارتباط بگیرند اما دریافت راهنمایی و اطلاعات در مورد موزه به زبان خود فرد می‌تواند توجه بیشتری را جلب کرده و رضایت فرد را به همراه داشته باشد.

۶- ارائه واقعیت مجازی و بازدید غیرحضوری جذاب

هوش مصنوعی در موزه ها

یکی از مهمترین حسرت افراد مختلف عدم امکان بازدید از تمامی موزه‌ها و وقت گذراندن در آنهاست. با اینکه برخی از افراد امکان سفرهای مکرر و بازدید موزه‌های مختلف را دارند، بسیاری از افراد این موقعیت را نداشته و از بازدید آن محروم هستند. علاوه بر این افرادی هم که سفر زیادی می‌کنند امکان بازدید از همه‌ی موزه‌ها را ندارند. به همین دلیل استفاده از واقعیت مجازی و بازدید غیرحضوری برای بسیاری از افراد می‌تواند جذاب باشد. شما می‌توانید با قرار دادن یک عینک و چرخیدن در فضا، آن را مشاهده کنید خود را در آن فضا قرار دهید. تمامی فناوری‌های بالا می‌تواند در کنار واقعیت مجازی قرار بگیرد و یک بازدید هیجان انگیز را برای مخاطبان ایجاد کند. در حال حاضر برخی از موزه‌ها دارای تصاویر ۳۶۰ درجه هستند. با اینکه این تصاویر نمی‌تواند مانند واقعیت مجازی حس را منتقل کند اما استقبال خوبی از آن شده است. پس می‌توان در آینده نزدیک استفاده از واقعیت مجازی در تمامی موزه ها را متصور بود.

۷- برقراری امنیت کامل در موزه:

هوش مصنوعی در موزه ها

ایجاد امنیت در موزه ها بسیار مهم و حیاتی است و فناوری‌های مختلفی در این زمینه فعال هستند. معمولاً آثاری که در موزه‌ها قرار دارند ارزش بسیار بالایی داشته و باید امنیت آنها با انواع و اقسام فناوری‌ها تامین شود. استفاده از هوش مصنوعی در امنیت موزه ها می‌تواند سطح امنیتی را به شدت افزایش داده و به کمک موارد دیگر اجازه سرقت یا آسیب به آثار را نداد. مواردی مانند فنس مجازی، تشخیص چهره و سامانه تشخیص فعالیت مشکوک می‌تواند کمک شایانی به حفظ امنیت موزه کند.

هوشمند سازی موزه در ایران

با توجه به خاص بودن هر موزه و نیازهای مشخص برای هرکدام، نیاز است تا مسئولان موزه‌ها برای ایجاد موزه هوشمند دست به اقدام بشوند. تمامی موارد که در بالا آورده‌ایم و حتی بیشتر از آن هم در ایران قابل اجراست فقط باید توجه داشت که نیاز به سرمایه‌گذاری در این زمینه احساس می‌شود. متخصصان هوش مصنوعی دیدبان می‌توانند به مدیران و متولیان موزه‌ها مشاوره‌های لازم را ارئه دهند و شما را در این زمینه راهنمایی کنند. برای شروع این روند می‌توانید فرم مشاوره هوش مصنوعی را پر کنید تا متخصصان ما با شما تماس بگیرند. موزه‌های آینده احتمال بسیار زیاد هیچ شباهتی به وضعیت حاضر خود نخواهند داشت و شروع هرچه سریعتر استفاده از هوش مصنوعی در موزه ها می‌تواند امتیازات بسیار زیادی را برای مدیران به همراه داشته باشد.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.