برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

چرا در صنایع مختلف باید از هوش مصنوعی استفاده کرد؟

آیا امکان بررسی کیفیت تمامی قطعه‌های تولیدی یک کارخانه به صورت انسانی وجود دارد؟ آیا امکان کاهش هزینه‌ی تولید با کاهش هزینه‌های نیروی انسانی امکان پذیر است؟ هوش مصنوعی در حال حاضر قابلیت انجام وظیفه‌ی بسیاری از کارها را در صنایع مختلف دارد. بسیاری از کارخانه‌هایی که به طور عادی باید صدها کارگر می‌داشتند، با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف با تعداد بسیار کمتری کارگر، محصولات بیشتر و با کیفیت‌تری تولید می‌کنند. بسیاری از صاحبان کسب و کار اطلاعی از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خود ندارند. در این مقاله به صورت کامل و دقیق سعی می‌کنیم موارد مختلفی از این کاربردها را بررسی کنیم.

هوش مصنوعی چگونه در صنعت تاثیر می‌گذارد؟

هوش مصنوعی در صنعت

همان طور که در حال حاضر در زندگی روزمره بیشتر افراد از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، در آینده بسیار نزدیک تمامی صنایع به اجبار از آن استفاده می‌کنند. در حال حاضر بسیاری از الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی، الگوریتم‌های سرچ گوگل و استفاده از ویس برای فراخوانی یا سرچ در گوشی همراه به کمک هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کار می‌کنند. در خودروهای مختلف مانند تسلا، خودران‌های خودرو به کمک همین تکنولوژی‌ها در حال فعالیت هستند. بسیاری از کارخانه‌ها کنترل کیفیت و تعداد زیادی از فعالیت‌های خودشان را توسط هوش مصنوعی انجام می‌دهند.

با این تفاسیر در حال حاضر هم تاثیر شگرفی در صنایع مختلف داشته است. در ادامه‌ کاربردهایی که می‌تواند تاثیر زیادی روی صنایع مختلف بگذارد را بررسی می‌کنیم.

آیا در حال حاضر این موارد در صنعت ایران قابل پیاده سازی است؟

با توجه به قدرت مهندسین ایرانی تقریباً در تمامی موارد امکان پیاده سازی آن در ایران هم وجود دارد و در بسیاری از موارد هم اجرایی شده است. تیم هوش مصنوعی دیدبان امکان اجرا و پیاده سازی قسمت‌های مختلف هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و بینایی ماشین را در صنایع مختلف دارد. برای مشاوره و گفت و گو در مورد صنعت شما و پیدا کردن راهکارهای هوش مصنوعی برای کسب و کار شما حتماً فرم مشاوره را پر کنید.

۱۱ کاربرد اصلی هوش مصنوعی در صنعت

به طور کلی بعضی از کارها در صنایع مختلف یکسان هستند ولی این کارها ممکن است مراحل متفاوتی داشته باشند به طور کلی این نحوه هوشمند کردن این روندها را با هم بررسی می‌کنیم.

۱- برقراری امنیت و جلوگیری از حوادث

هوش مصنوعی در صنعت

یکی از مهمترین مشکلاتی که صنایع مختلف با آن روبه رو هستند، مشکلات امنیتی و حوادثی است که در کارخانه‌ها به وجود می‌آید. هوش مصنوعی بهترین راه ایجاد یک امنیت پایدار در کارخانه است. شما می‌توانید با استفاده از بینایی ماشین تمامی مراحل و افراد را بررسی کنید و از بروز مشکل جلوگیری کنید. برای امنیت فضا می‌توان از فنس مجازی، تشخیص حرکت، تشخیص چهره بهره برد. در بحث HSE هم با استفاده از تکنولوژی‌هایی مانند تشخیص وسایل حفاظتی کارگران و بررسی روندهای پرخطر با توجه به صنعت مورد نظر، می‌تواند حوادث را به حداقل رساند.

۲- کنترل کیفیت و مشخص کردن تولیدی‌های مورد تایید

بررسی کیفیت محصولات و قطعات یکی از مراحل پرچالش در هر کارخانه و صنعتی است. اولاً بررسی تمامی قطعات بسیار سخت و هزینه‌بر است و از جهتی بسیاری از پارامترهای لازم برای بررسی زمان زیادی به خود اختصاص می‌دهد. تمامی این موارد، تولید را دچار مشکل می‌کند و اجازه رشد را به تولیدی نمی‌دهد. هوش مصنوعی با کمک بینایی ماشین می‌تواند با سرعت و دقت بسیار بالا تمامی محصولات را از لحاظ کیفی بررسی کند و حتی محصولاتی که استانداردهای لازم را ندارند از مدار تولید خارج کند.

۳- ربات‌های صنعتی هوشمند

هوش مصنوعی در کارخانه ها و صنایع

در کارخانه‌های جدید ربات‌های هوشمند، بسیاری از وظایف را به دقت انجام می‌دهند. این ربات‌ها می‌توانند با استفاده از بینایی ماشین با دقت بالا، کارهایی که انسان انجام می‌دهد را به طور کامل اجرا کند. این ربات‌ها در حال حاضر باعث بهبود روند تولید، افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها شده‌اند.

۴- استفاده از دوقلوهای دیجیتال (Digital twins)

صنایع مختلف می‌توانند از دوقلوهای دیجیتال برای درک بهتر فرآیندهای ماشین آلات پیچیده استفاده کنند. دوقلوی دیجیتال مدل مجازی یک جسم فیزیکی است که با استفاده از سنسورهایی روی نمونه فیزیکی اطلاعات را دریافت می‌کند. با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند به بینش درستی از آن ماشین رسید و این مورد در بهینه کردن آن و مدیریت تعمیر و نگهداری آن کمک می‌کند.

۵- بهینه‌سازی فرآیندهای تولید

با کمک یادگیری ماشین و یادگیری عمیق می‌توان بسیاری از روندها را بهینه کرد. تولیدکنندگان می‌توانند با استفاده از ابزارهای استخراج فرآیندی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کنند و گلوگاه‌ها و مشکلات روندها را بهینه کنند. این مورد به صورت دائم انجام می‌گیرد و سعی می‌شود که با توجه به شرایط به بهینه‌ترین حالت ممکن رسید.

۶- مدیریت هوشمند تعمیر و نگهداری تجهیزات

هوش مصنوعی می‌تواند با بررسی سنسورها و داده‌های تجهیزات مختلف داده‌های مناسبی را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد. با توجه به این داده‌ها می‌تواند نیاز به تعمیر یا تعویض یک قطعه را قبل از خرابی هشدار دهد تا کارخانه با خرابی‌های بزرگتر یا محصولات معیوب مواجه نشود.

۷- مدیریت انبار و موجودی‌ها

هوش مصنوعی در صنعت

یکی از کاربردهای مهم هوش مصنوعی در صنعت، مدیریت موجودی‌هاست. الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌توانند عرضه و تقاضا را با دقت خوبی پیش بینی کنند و این مورد می‌تواند به مدیریت انبار و موجودی‌های شما بسیار کمک کند. این الگوریتم‌ها داده‌های بسیار دقیق‌تری نسبت به نحوه سنتی پیش بینی‌ها به شما ارائه می‌دهند و این موضوع می‌تواند برای شما تمایز ایجاد کند. به طور مثال الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند الگوهای خریدی را شناسایی کنند که با توجه به آن تولیدکننده بتواند با افزایش تولید یک محصول میزان فروش و سود خود را در زمان‌های خاصی افزایش دهد.

۸- مدیریت زنجیره تامین هوشمند

هوش مصنوعی در کارخانه ها و صنایع

تولیدکنندگان اکثراً با یک زنجیره تامین بزرگ با سفارش، خرید، مواد لازم برای پردازش مختلف سر و کار دارند. مدیریت این موارد به صورت دستی و انسانی زمان زیادی را از نیروی انسانی متخصص می‌گیرد.

به طور مثال تولیدکننده مواد اولیه خود را از دو تولیدی دیگر دریافت می‌کند. پس از مدتی مشکلی در مواد تولیدی یکی از شرکت‌ها دیده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از هوش مصنوعی این مواد را پیگیری کرده و محل‌های استفاده شده را پیدا کنید تا محصولات به طور کامل اصلاح شوند. البته این مدیریت زنجیره تامین هوشمند کاربردهای متنوع دیگری هم دارد.

۹- پیش بینی قیمت مواد اولیه و قیمت گذاری هوشمند

همان طور که در بالا هم ذکر شد، هوش مصنوعی توانایی بالایی در پیش‌بینی عرضه و تقاضا دارد. این مورد باعث می‌شود که بتواند قیمت مواد اولیه لازم برای کارخانه‌ها را با دقت بالایی پیش‌بینی کند. این مورد می‌تواند نگاه دقیقی به افراد برای نحوه خرید مواد اولیه بدهد. از طرفی با توجه به پیش بینی عرضه و تقاضا محصول نهایی کارخانه، هوش مصنوعی می‌تواند عمل قیمت‌گذاری را نیز با توجه به داده‌ها در اختیار شما بگذارد.

۱۰- توسعه محصول با کمک هوش مصنوعی

برای توسعه محصول می‌توان از دوقلوهای دیجیتال استفاده کرد. تولیدکنندگان می‌توانند محصول را با تمام ویژگی‌های لازم به صورت مجازی تولید کنند سپس با کمک یادگیری ماشین فرآیندهای آن را بررسی کرده و به بهینه‌ترین حالت ممکن درآورند. این مورد به شما کمک می‌کند که محصول توسعه داده شده، بتواند کارایی بالاتری از خود نشان دهد.

۱۱- شخصی سازی محصولات هوشمند

هوش مصنوعی در صنعت

تولیدکنندگان می‌دانند که شخصی سازی کردن محصول و تولید آن بر اساس سلیقه مشتری، چقدر کار مشکل و هزینه برداری است. با کمک هوش مصنوعی شما می‌توانید رفتارهای مشتریان را به صورت کامل بررسی کنید و بر اساس آن، مدل‌هایی از شخصی سازی را به خریداران ارائه دهید. این مورد می‌تواند تا حد زیادی فروش و سود شما را افزایش دهد. به طور مثال شرکت خودروسازی پورشه برای شخصی سازی خودروها از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. آماری که از این هوش مصنوعی در دسترس است نشان می‌دهد در ۹۰ درصد اوقات ویژگی‌های پیشنهادی و شخصی سازی شده برای فرد مورد توجه قرار گرفته است. این مورد مشخص می‌کند که این الگوریتم تا چه حد می‌تواند رفتارهای خرید یک فرد را شناسایی کرد.

بررسی ۷ صنعت مختلف و نمونه‌های اجرایی

صنایع و کارخانه‌های متعددی وجود دارند و هر کدام از آنها راه‌حل‌های فناورانه مربوط به خود را دارند. ما در اینجا صنایع خودرو، فولاد، نفت و گاز، نظامی، برق، حمل و نقل، پزشکی، غذایی، ساختمان، بازی سازی، بیمه و کارخانه‌های تولیدی را بررسی کردیم. در این بخش فقط نمونه‌هایی از توانایی‌های هوش مصنوعی در این صنایع به عنوان نمونه ذکر شده است.

هوش مصنوعی در صنعت خودرو

هوش مصنوعی در صنعت خودرو

یکی از مهمترین بخش‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌شود، صنعت خودروسازی و خودروهاست. خودروهای خودران در حال استفاده از یادگیری ماشین و بینایی ماشین برای حرکت در خیابان‌ها هستند. این تکنولوژی‌ها هر روزه در حال پیشرفت است و در سال‌های آینده می‌توان به طور کامل به این خودروها به عنوان یک راننده حساب باز کرد. در کارخانه‌های ساخت خودرو هم تغییرات زیادی را می‌توان مشاهده کرد. بسیاری از ربات‌های صنعتی با کمک هوش مصنوعی و بینایی ماشین فعالیت خود را انجام می‌دهند و کار را با دقت بسیار بالایی پیش می‌برند. از طرفی کنترل کیفیت هم از همین طریق در این کارخانه‌ها صورت می‌گیرد که می‌تواند تا حد زیادی هزینه نیروی انسانی را کاهش دهد و از طرفی باعث افزایش کیفیت خودرو شود.

هوش مصنوعی در صنعت فولاد

هوش مصنوعی در صنعت فولاد

در صنعت فولاد هوشمندسازی می‌تواند بسیار کارساز باشد و چند کارکرد اصلی دارد.

۱- بهینه کردن فرآیندها:

صنایع فولاد نیاز به فرآیندهای پیچیده‌ای برای رسیدن به محصول نهایی دارد. از طریق داده‌ها و بررسی‌های هوش مصنوعی می‌توانید فرآیندها را بهینه‌تر طراحی کنید و این بهینه کردن به صورت مرتب اجرایی می‌شود.

۲- کنترل کیفیت:

در کارخانه‌های فولاد کیفیت بسیار فاکتور با اهمیتی است. از طرفی چک کردن آن هم کار ساده‌ای نیست. هوش مصنوعی می‌تواند با کمک بینایی ماشین سرعت و دقت این کنترل‌ها را بسیار افزایش دهد و کیفیت محصولات را تا جای ممکن افزایش دهد.

۳- مواجه با خطرات و حادثه‌ها:

در بسیاری از اوقات افراد با بی دقتی حادثه آفرین می‌شوند. هوش مصنوعی می‌تواند با ایجاد فنس‌های مجازی، تشخیص استفاده کارگران از تجهیزات حفاظتی، بررسی در لحظه روند فرآیندها و ... می‌تواند قبل از ایجاد حادثه جلوی آن را بگیرد یا فرآیند را در لحظه متوقف کند تا حادثه بزرگی ایجاد نشود.

هوش مصنوعی در صنایع نفت و گاز

هوش مصنوعی در صنعت

در این صنعت با توجه به حساسیت و دقت مورد نیاز، از هوش مصنوعی استفاده‌های متنوعی می‌شود که در اینجا برخی از آنها را بررسی می‌کنیم.

۱- امنیت دکل‌های نفتی و میادین گازی

امنیت و جلوگیری از اتفاقات و سوانح یکی از مهمترین نیازهای این صنعت است. اتفاقات در این صنعت بسیار بزرگ، پرخطر و پرهزینه هستند. به همین دلیل شما می‌توانید تمامی روندها را توسط هوش مصنوعی نظارت کنید و با به وجود آمدن کوچکترین خطا یا مشکل اخطار داده یا کارهای لازم برای جلوگیری از خطر را انجام دهید.

۲- بهینه سازی تولید و زمان‌بندی

از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای مطالعه داده‌های دریافتی در ناهنجاری‌ها استفاده می‌کنند و علائم مشکل در تجهیزات نظارت شده را نشان می‌دهند. این روند موجب بهینه‌سازی روند تولید می‌شود. برنامه‌ریزی‌های غلط و اختصاص آن به پروژه‌های مختلف هم یکی دیگر از مشکلات است که می‌توان به کمک یادگیری ماشین آن را تا حد امکان بهینه کرد.

۳- موجودی هوشمند و مدیریت زنجیره تامین

فرآیندهای هوشمند ردیابی می‌توانند در زنجیره تامین این صنعت کارساز باشند. از طرفی مدیریت موجودی‌ها هم می‌تواند بسیار به این روند و برنامه‌ریزی برای آن کمک کند.

هوش مصنوعی در صنعت برق

هوش مصنوعی در کارخانه ها و صنایع

یکی از مهمترین کاربردها در زمینه صنعت برق، تجزیه و تحلیل مصرف برق در طی زمان است. شما با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌توانید، با دقت بالایی میزان مصرف را بدست بیاورید و این موضوع، می‌تواند به مدیریت کمبود برق کمک کند. هم‌چنین هوش مصنوعی می‌تواند به افزایش تولید و بهینه کردن آن نیز کمک کند. ذخیره‌سازی انرژی هم در سال‌های آینده گسترش فراوانی خواهد داشت و این مسئله می‌تواند به طور کامل توسط فناوری‌های مختلف مدیریت شود.

هوش مصنوعی در صنعت حمل و نقل

زمینه‌های مختلفی از حمل و نقل می‌تواند دچار تحول جدی شود. ماشین‌های خودران و به طور کلی وسایل نقلیه‌ی خودران در آینده نزدیک بسیار مهم و حیاتی خواهند بود. هدایت هوشمند ترافیک یکی دیگر از کاربردهایی است که نیاز زیادی به یادگیری ماشین خواهد داشت و به وسیله‌ی آن می‌توان ترافیک را تا حد زیادی مدیریت کرد. علاوه بر این برای جلوگیری از مشکلات ریلی و خرابی‌ها، می‌توان از سنسورهایی برای بررسی وضعیت آنها استفاده کرد و با تجزیه و تحلیل مشکلات احتمالی را گزارش داد. حفظ امنیت را هم می‌توان توسط وسایلی نظیر پلاک خوان خودرو برای وسایل نقلیه ایجاد کرد.

هوش مصنوعی در صنایع غذایی

هوش مصنوعی در صنعت

مهمترین بخش برای استفاده فناوری در صنایع غذایی، پیش‌بینی رفتار مخاطب و مشتریان است. افراد مشغول در این حوزه بسیار در حوزه علایق مشتریان تحقیق می‌کنند و این مورد هزینه‌های هنگفتی برای کارفرمایان دارد. شما می‌توانید با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین و بررسی الگو‌های خرید بسیاری از ترندها و الگوهای خرید بعدی را بدست آورید. هوش مصنوعی می‌تواند در زمینه مدیریت زنجیره تامین هم به این صنایع به شدت کمک کند.

هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

خانه‌های هوشمند یکی از اولین حوزه‌هایی بود که اینترنت اشیا و هوش مصنوعی خود را در آن به نمایش گذاشت. در حال حاضر استفاده از خانه‌های هوشمند بسیار به کارایی منازل کمک می‌کند. از طرفی در پروسه ساخت آپارتمان هم می‌توان از ربات‌هایی با قابلیت‌های بالا استفاده کرد که سرعت و دقت ساخت را بسیار بالا می‌برد. در زمینه‌ی نظارت و مدیریت پروژه هم می‌توان از هوش مصنوعی در این صنعت بهره برد تا کار با دقت و با زمان بندی هوشمند جلو برود. در صفحه‌ی هوش مصنوعی در صنعت ساختمان این موارد را با دقت بیشتری بررسی کرده‌ایم.

نکات نهایی

همان طور که دیدید نحوه‌ی استفاه از هوش مصنوعی در هر صنعت یا کارخانه می‌تواند متفاوت باشد ولی در تمامی موارد به هوشمندسازی و اتوماسیون کردن فعالیت‌ها بسیار کمک می‌کند. در صورتی که علاقه داشتید که بخشی از فعالیت‌های خود را هوشمند کنید، تیم دیدبان آماده‌ست تا بهترین راه حل را در اختیار تیم شما قرار دهد. اگر هم فقط قصد هوشمندسازی دارید و اطلاعی از نحوه‌ی انجام آن ندارید، تیم دیدبان با بررسی فرآیندهای شما می‌‌تواند راه‌حل‌های فناورانه‌ی خود را به شما ارائه دهد فقط کافی است که فرم مشاوره را پر کنید.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.