برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

کمک در نوشتن فیلمنامه

هوش مصنوعی در صنعت فیلم

ایجاد یک فیلم خوب بدون فیلمنامه و داستان جذاب امکان پذیر نیست. یکی از کمک‌های بسیار مهمی که هوش مصنوعی می‌تواند در صنعت فیلم انجام دهد، نوشتن فیلمنامه و کمک به بهتر شدن آن است. هوش مصنوعی می‌تواند در بخش‌های مختلف فیلمنامه، ایده‌هایی برای ادامه معرفی کند، شخصیت‌ها را با ویژگی‌های مختلف و مکمل ایجاد کند و همچنین ضعف‌های فیلمنامه را معرفی کند. به دلیل استفاده از یادگیری ماشین در این روند، هرچه جلوتر برویم ایده‌های بهتری دریافت خواهیم کرد و ممکن است در جایی قرار بگیریم که اکثر فیلمنامه‌ها توسط هوش مصنوعی تولید شوند. این یکی از کارهای ابتدایی و جذاب هوش مصنوعی در صنعت فیلمسازی است.

کمک به پیش تولید

یکی از چالش‌هایی که برای ساخت فیلم وقت زیادی از عوامل می‌گیرد، مرحله پیش تولید است. در این مرحله هوش مصنوعی می‌تواند بر اساس ویژگی‌های تعریف شده در فیلمنامه به شما لوکیشن مناسب فیلمبرداری، عوامل مختلف فیلم و بازیگران را پیشنهاد دهد. انتخاب عوامل و بازیگران بر اساس تجزیه و تحلیل آثار موفق و بررسی دقیق عملکرد افراد با توجه به نیازهای فیلم انجام می‌گیرد. این مورد می‌تواند سرعت ساخت فیلم را در مراحل ابتدایی بسیار افزایش دهد.

برنامه ریزی و ایجاد استوری برد و shot-list

هوش مصنوعی در صنعت فیلم

یکی از کارهایی که برای ساخت فیلم انجام می‌شود، ایجاد استوری برد و shot-list است. این موارد می‌تواند در مرحله ساخت بسیار به کمک سازندگان بیاید اما به دلیل وقت‌گیر بودن و هزینه انجام نمی‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند بر اساس خواست شما و با توجه به موقعیت‌های فیلمنامه تمام متریال مورد نیاز را در اختیار شما بگذارد. البته در این مورد ممکن است که نیاز به اصلاحاتی در استوری برد و shot-list به وجود بیاورید ولی هوش مصنوعی می‌تواند تا حد زیادی سرعت شما را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد.

پیش‌بینی موفقیت فیلم در فروش

برای تهیه‌کنندگان و تولیدکنندگان فیلم میزان موفقیت و فروش آن بسیار با اهمیت است. به همین دلیل خیلی علاقه‌مند هستند که قبل از هزینه‌کرد اطلاعاتی از میزان فروش آن را تخمین بزنند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین سعی می‌کنند بر اساس ژانر، بازیگران انتخابی، فیلمنامه و الگوریتم‌های دیگر میزان فروش فیلم را پیش بینی کنند. در حال حاضر بسیار از شرکت‌های بزرگ آمریکایی مانند برادران وارنر و Sony Pictures از الگوریتم‌های مختلف هوش مصنوعی برای پیش‌بینی موفقیت فیلم استفاده می‌کنند و این کار باعث کاهش خطای سرمایه‌گذاری آنها می‌شود.

کمک به انتخاب بازیگران

هوش مصنوعی در صنعت فیلم

مرحله انتخاب بازیگر معمولاً با حساسیت بالایی توسط کارگردان و تهیه‌کننده انتخاب می‌شوند. یکی از مهمترین مسائل در انتخاب بازیگر قرارگیری دقیق بازیگر در شخصیت داستان است. برای این کار هوش مصنوعی می‌تواند قبل از انتخاب بازیگر، بازیگران مختلف را در محیط فیلم برای عوامل بازسازی کند. این الگوریتم‌ها حتی می‌تواند بر اساس بازی‌های قبلی بازیگر، شخصیت‌های فیلم و کاراکترهای محیطی بهترین گزینه‌ها را پیشنهاد دهد.

کمک به طراحی صحنه و ایجاد هارمونی رنگ استاندارد

هوش مصنوعی در صنعت فیلم

ساخت هر سکانس و هر پلان، نیاز به طراحی صحنه‌ای دارد که فیلمبرداری در آن صورت می‌گیرد. در بسیار از موقعیت‌ها نیاز به طراحی مربوط به زمان و مکان خاصی است و نیاز به المان‌های متفاوتی دارد. هوش مصنوعی می‌تواند بر اساس نیازهای طراح صحنه المان‌های مختلفی را برای زیباسازی صحنه معرفی کند و کار او را سرعت و دقت ببخشد. مورد دیگری که می‌تواند بسیار جذاب باشد، پیدا کردن مشکلات طراحی صحنه است. پس از پایان طراحی صحنه هوش مصنوعی می‌تواند عوامل مختلف را بررسی کند تا خطایی در آن صورت نگرفته باشد.

استفاده از ربات‌های فیلمبردار یا صدابردار

هوش مصنوعی در صنعت فیلم

فیلمبرداری و صدابرداری دو بخش بسیار مهم از ساخت فیلم هستند. ربات‌های فیلمبردار و صدابردار می‌توانند این بخش را تا حد زیادی ساده و خلاقانه کنند. قاب‌بندی‌های دقیق، فوکوس کشیدن بر اساس سوژه‌ها و دنبال کردن دقیق سوژه برای صدابرداری بخش کوچکی از کمک هوش مصنوعی به صنعت فیلم است. با استفاده از این ربات‌ها می‌توان زوایا و حرکات خلاقانه‌ای به دوربین اضافه کنیم که فیلم را جذاب‌تر کند. در واقع توانایی شما با این ربات‌ها چندبرابر می‌شود.

اصلاح رنگ دقیق و هوشمند

در بخش پس از تولید، اصلاح رنگ فیلم یکی از بخش‌های بسیار مهم محسوب می‌شود. در حال حاضر هم بیشتر نرم افزارهای اصلاح رنگ و ویرایش فیلم از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای این کار استفاده می‌کنند. طبق این حالت هوش مصنوعی می‌تواند بر اساس فضای فیلمنامه و فضای فکری که قرار است منتقل شود، اصلاح رنگ‌های متنوع و دقیقی را به شما پیشنهاد دهد.

تدوین و ویرایش فیلم

هوش مصنوعی در صنعت فیلم

در تولید فیلم معمولاً برداشت‌های زیادی انجام می‌شود و به همین دلیل این مرحله در پسا تولید بسیار وقت‌گیر و طاقت فرساست. هوش مصنوعی می‌تواند با کمک فناوری‌هایی مانند فناوری پردازش تصویر و تحلیل حرکات بسیاری از بخش‌هایی که مفید نیستند را نادیده بگیرد. در حال حاضر قطعاً نمی‌توان تمامی مراحل تدوین را به هوش مصنوعی سپرد اما این فناوری می‌تواند به عنوان یک کمک سرعت کار شما را بسیار افزایش دهد.

ساخت موسیقی برای فیلم

هوش مصنوعی در صنعت فیلم

موسیقی در فیلم باعث تاثیرگذاری بیشتر تصویر می‌شود. بسیاری از فیلم‌ها، اگر موسیقی نداشتند شاید آنقدری که باید روی مخاطب تاثیرگذار نمی‌شدند. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت فیلم ساخت موسیقی متناسب با فضای فیلم است. در حال حاضر الگوریتم‌های متنوعی روی ایجاد هوشمند موسیقی فعالیت می‌کنند. این الگوریتم‌ها با استفاده از یادگیری ماشین، علاوه بر پیش‌نیاز‌های موسیقیایی، آهنگ‌های مختلف را تجزیه و تحلیل می‌کنند. این کار باعث شناخت دقیق موسیقی و ایجاد موسیقی‌های جدید می‌شود. در آینده قطعاً هوش مصنوعی انقلابی در صنعت موسیقی ایجاد خواهد کرد.

کمک به ساخت جلوه‌های ویژه (VFX)

هوش مصنوعی در صنعت فیلم

ساخت جلوه‌های ویژه یکی از مواردی است که در فیلم‌ها هزینه و وقت زیادی صرف آن می‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند در صنعت فیلم با ایجاد جلوه‌های ویژه بسیار عالی و قدرتمند تحول عظیمی به وجود آورد. بسیاری بر این عقیده بودند که تولید هنر و خلاقیت توسط هوش مصنوعی امکان پذیر نیست ولی برنامه‌های مختلفی اثبات کرده‌اند که در بلند مدت بسیار قدرتمند خواهند بود. استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌تواند هزینه‌ها و زمان ساخت را کاهش داده و کیفیت را هم بهبود ببخشد.

تبلیغات فیلم شخصی سازی شده

استفاده از تبلیغات برای فروش بیشتر فیلم بسیار رایج است اما معمولاً این تبلیغات یکسان بوده و گروه‌های مختلفی را در بر نمی‌گیرد. از مناظر مختلفی می‌توان تبلیغات را متفاوت طراحی کرد. نکاتی مانند محبوبیت بازیگران در جغرافیاهای متفاوت یا تفاوت‌های فرهنگی می‌تواند شما را در تهیه‌ی تبلیغات کمک کند. این مورد در حال حاضر در استودیوهای مطرح در حال استفاده هستند.

هوش مصنوعی در صنعت انیمیشن

هوش مصنوعی در صنعت انیمیشن

یکی از صنایعی که در حال حاضر از هوش مصنوعی استفاده‌ی زیادی می‌کند، صنعت انیمیشن است. در ساخت انیمیشن‌ها هوش مصنوعی نقش کلیدی دارد. یکی از کاربردهایی که از آن می‌توان استفاده کرد، جعل عمیق (Deep Fake) است. با این فناوری و فناوری‌های مشابه می‌توان تصویر افراد را جایگزین شخصیت‌های فیلم کرد یا برای ساخت یک شخصیت در انیمیشن از آن الگو گرفت.

فناوری‌های دیگری مانند تشخیص حالات صورت هم می‌تواند به ایجاد آنها در شخصیت‌های کارتونی و انیمیشنی بسیار کمک کند و حالت طبیعی‌تری به آنها بدهد. موارد متعدد دیگری مانند تشخیص موقعیت بدن می‌توانند به هرچه بهتر شدن این نوع از فیلم‌ها بسیار کمک کنند. تولید انیمیشن یکی از مواردی است که در حال حاضر در ایران بسیار گرانتر از ساخت یک فیلم معمولی هزینه در بر دارد اما با استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌توان هزینه آن را تا جای ممکن کاهش داد.

ساخت زیرنویس برای زبان‌های مختلف

ماشین‌ها و الگوریتم‌های مختلفی هستند که در حال حاضر می‌توانند زبان‌های مختلف را متوجه و آن را به صورت نوشته درآورند. در صورتی که این الگوریتم‌ها به قدر کافی متوجه صحبت افراد شوند، دیگر می‌توان به سرعت تمامی فیلم‌ها را به زبان‌های مختلف زیرنویس کرد. البته در حال حاضر یوتیوب این کار را برای ویدیوهای مختلف انجام می‌دهد اما هنوز به دقت بالایی در زبان‌های دیگر نرسیده است. برای ساخت زیرنویس‌های دقیق نیاز به فهم دقیق حداقل دو زبان وجود دارد و یوتیوب هنوز در زبان‌هایی مانند فارسی قدرت کافی را ندارد.

دوبله فیلم در کمترین زمان و با صداهای افراد مطرح

هوش مصنوعی در صنعت فیلم

دیدن فیلم و همزمان خواندن زیرنویس در بسیاری از موارد سخت می‌شود. در این صورت باید به سمت فیلم‌های دوبله شده رفت اما بسیاری از فیلم‌ها دوبله دلخواه شما را ندارند یا هنوز دوبله نشده‌اند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از صدای افراد فیلم‌ها را با خواست شما دوبله کند. شما می‌توانید با مشخص کردن دیالوگ‌ها تصمیم بگیرید که هر کدام از شخصیت‌ها را چه کسی دوبله کند. این کار به کمک جعل عمیق صدا ایجاد می‌شود که در حال حاضر قابل اجراست.

آیا امکان استفاده از هوش مصنوعی در صنعت فیلم ایران وجود دارد؟

در بسیاری از موارد بالا امکان توسعه محصولات وجود دارد و در مواردی هم اجرایی شده‌اند. تعداد زیادی شرکت در زمینه هوش مصنوعی در حال فعالیت هستند و متخصصین ایرانی توانایی زیادی در زمینه توسعه محصولات بر پایه هوش مصنوعی دارند. هوش مصنوعی دیدبان هم تلاش دارد تا بتواند محصولات مورد نیاز صنایع مختلف را برای آنها توسعه دهد. در صورتی که نیاز به توسعه محصولی در این زمینه دارید می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره با متخصصان دیدبان در ارتباط باشید.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
avatar

علی طاهرفر

1402/06/02 - 02:00

دست مریزاد


avatar

پشتیبان دیدبان

1402/06/02 - 13:23

با تشکر امیدوارم براتون مفید بوده باشه

دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.