برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

چرا در آموزش از هوش مصنوعی استفاده کنیم؟

در حال حاضر بسیاری از روندهای آموزشی با مشکلاتی روبه رو است. مشکلاتی مانند در نظر نگرفتن تفاوت افراد، تمرین کردن بر اساس ضعف‌ها، پیدا کردن استعدادها و ... باعث بی‌علاقه شدن بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان به آموزش می‌شود. هوش مصنوعی با استفاده از فناوری‌های متفاوت می‌تواند معلمان، اساتید و مدیران آموزشی را از این مشکلات آگاه کرده و برای آن به صورت دقیق راه‌حل ارائه دهد. کشورهای پیشرفته در حال تلاش هستند تا در بخش زیادی از فضای آموزشی خود از هوش مصنوعی استفاده کنند. از طرفی وقت و توان معلمان و مدیران آموزشی برای تعداد زیادی دانش آموز کافی نیست و آنها نمی‌توانند برای تک تک دانش آموزان فرصت زیادی را در نظر بگیرند اما با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان تحول عظیمی در صنعت آموزش ایجاد کرد.

رشد هوش مصنوعی در آموزش در جهان

سرمایه‌گذاران مختلف با توجه به آینده هوش مصنوعی در این صنعت، سرمایه‌گذاری زیادی در این بخش انجام داده‌اند. بازار هوش مصنوعی در آموزش در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۸۲ میلیارد دلار بود که با افزایش حدود ۵۰ درصدی در سال ۲۰۲۲ به میزان ۲.۷۵ میلیارد دلار رسید. بر اساس پیش‌بینی‌ها ارزش بازار هوش مصنوعی در صنعت آموزش در سال ۲۰۳۰ به میزان ۳۲ میلیادر دلار خواهد رسید. با توجه به این موضوع، در صورتی که در این صنعت مشغول فعالیت هستید، حتماً باید از کارایی‌های این فناوری‌ها در صنعت خود اطلاع داشته باشید و به درستی از آن استفاده کنید.

ما در اینجا ۱۵ کاربرد اصلی هوش مصنوعی در صنعت آموزش را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

۱- ایجاد آموزش شخصی‌سازی شده

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش

یکی از بزرگترین مشکلات سیستم آموزشی در جهان، در نظر نگرفتم ویژگی‌‌های فردی برای آموزش دادن افراد است. در بسیاری از موارد آموزش‌ها برای عده‌ای خسته‌کننده شده و برای برخی هنوز به درستی تفهیم نشده است. در این حالت معمولاً با آموزش بیشتر موضوع، عده‌ای از دانش آموزان خسته می‌شوند یا با عبور از آن موضوع عده‌ای هنوز به طور کامل تفهیم نمی‌شوند. با توجه به روش‌های سنتی و در زمان قدیم، معمولاً این موضوع قابل حل نبود اما در حال حاضر می‌توان با توجه به ضعف و قوت‌ها آموزش‌ها را شخصی سازی کرد. هوش مصنوعی با توجه به آموزش‌های داده شده و تمرین‌ها، می‌تواند روند آموزشی شما را بهبود ببخشد و به پیشرفت شما کمک شایانی کند.

۲- تولید محتوای آموزشی هوشمند

کاربرد هوش مصنوعی در تولید محتوای آموزش

معلمان، مدیران آموزشی و مسئولین وقت بسیار زیادی را برای تدوین محتواهای لازم برای آموزش صرف می‌کنند. این افراد منابع مختلفی را مطالعه، بررسی و جمع بندی می‌کنند تا به افراد مختلف آموزش دهند. هوش مصنوعی می‌تواند با بررسی دقیق تمامی منابع به شما در جمع‌آوری این محتواها کمک کند و علاوه بر این روش‌هایی برای آموزش این محتواها ارائه دهد. با کمک گرفتن از این مورد شما می‌توانید به طور کامل از هوش مصنوعی به عنوان یه دستیار مطمئن برای معلمان و مدیران آموزشی استفاده کنید.

۳- شناسایی اختلالات یادگیری افراد و تلاش برای رفع آن

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش

دانش آموزان و دانشجویان مختلف ممکن است در بخش‌های از یادگیری خود دچار اختلالاتی باشند. بسیاری از این موارد به صورت سنتی یا به اسم کندهوش بودن فرد گذاشته می‌شود یا به طور کلی در نظر گرفته نمی‌شود. این در حالی است که با شناسایی این اختلالات می‌توان بسیاری از آنها را تا حد زیادی برطرف کرد و از طرفی دانش آموز یا دانشجو با این خصوصیات را کندهوش در نظر نگرفت. این مورد با بررسی دقیق تمرینات و بررسی پاسخ‌ها توسط هوش مصنوعی قابل شناسایی است. از طرفی با استفاده از یادگیری ماشین و یادگیری عمیق می‌توان برای بهبود وضعیت این دانش پذیران راه‌حل‌های متنوعی ارائه داد.

۴- یادگیری با هر زبانی بدون نیاز به یادگیری زبان

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش به زبان های مختلف

یکی از مشکلات اساسی یادگیری موارد مختلف، عدم تسلط به زبان‌های مختلف است. بسیاری از آموزش‌ها با زبانی به غیر از زبان مادری که با آن صحبت می‌کنیم و متوجه می‌شویم تولید می‌شوند. آموزش زبان دوم و یادگیری آن یکی از الزامات جدی است اما آیا می‌توان تمام زبان‌های دنیا را آموخت؟ هوش مصنوعی می‌تواند شما را در فهم تمامی زبان‌ها کمک کند. هوش مصنوعی می‌تواند به طور تقریباً مطمئنی تمامی یک آموزش را به هر زبانی ببیند و بشنود و آن را به هر زبان دلخواهی ترجمه کند. با پیشرفت الگوریتم‌های هوش مصنوعی در زبان‌های مختلف و فهم بیشتر آنها این ترجمه دقیق‌تر خواهد شد.

در حال حاضر یکی از کارهای جدیدی که گوگل در حال اجرای آن است آموزش حضوری با یک زبان مشخص به افرادی است که این زبان را بلد نیستند. گوگل با استفاده از هوش مصنوعی در لحظه تمامی صحبت‌ها را از زبان‌های مختلف برای دیگر افراد ترجمه می‌کند.

۵- مشخص کردن مشکلات و ضعف‌های کلاس درس

در تمامی کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی که برگزار می‌شود، ضعف‌ها و مشکلاتی وجود دارد که از چشم اساتید و مسئولین برگزاری ممکن است دور بماند. هوش مصنوعی با بررسی دقیق وضعیت کلاس می‌تواند تحلیل دقیقی از مشکلات و ضعف‌ها به شما ارائه دهد. یکی از کارهای جذابی که می‌توان انجام داد بررسی حالات صورت دانش پذیران است که نشان می‌دهد در چه مواردی بیشتر دانشجویان احساس خستگی می‌کنند، چه موضوعاتی را احتمالاً درست متوجه نشده اند و در چه بخش‌هایی تدریس درست و دقیق نبوده است. این گزارش‌ها می‌تواند کلاس‌های بعدی را بهتر و پربارتر و شما را به خواسته خود نزدیک‌تر کند.

۶- ایجاد محیط آموزشی مجازی

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش و ایجاد محیط آموزشی مجازی

بسیاری از مطالب، مثال‌ها و تمارین درسی حالت انتزاعی دارند و برای بسیاری از دانش‌آموزان قابل درک نیستند. می‌توان با استفاده از هوش مصنوعی فضای ایجاد کرد که دانش آموزان درک بهتری از مطالب ارائه شده داشته باشند. یکی از فناوری‌های هوش مصنوعی که در این زمینه می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، استفاده از واقعیت افزوده (AR) است. شما می‌توانید با کمک این فناوری موارد مختلفی را به کلاس اضافه کنید بدون اینکه در آن محل حضور داشته باشند. در واقع شما در حال ایجاد یک محیط آموزشی متفاوت، جذاب و در عین حال بسیار کمک کننده به دانش آموزان هستید.

۷- همکلاسی ۲۴ساعته هوشمند

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش

یکی از مواردی که در فرآیند آموزش بسیار به دانش‌آموزان کمک می‌کند، وجود یک همراه و همکلاسی است. معمولاً در مواردی که دانش آموز یک همراه برای کارهای درسی و آموزشی خود دارد، پیشرفت بسیار بیشتری خواهد داشت. هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان یک همکلاسی با دانش‌آموز همراه شود و به حل تمارین و پوشش بهتر نقطه ضعف‌ها کمک کند. هوش مصنوعی با استفاده از داده‌ها می‌تواند با دانش‌آموز همراه شود، گفت‌وگو کند، در موارد مختلف بحث کند، تمرینات جدید و جذاب ایجاد کند و به طور کلی باعث پیشرفت هر چه بیشتر او شود.

۸- کمک به مدیریت امکانات آموزشی

با وجود اینکه امکانات زیادی در بسیاری از مدارس در اختیار است، سیستم‌های مدیریت این امکانات یا وجو ندارد یا بسیار ناکارآمد است. هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از داده‌های به دست آمده از تجهیزات مختلف، به شما در نگهداری و استفاده درست و به‌جا از این امکانات کمک کند. مشخص کردن زمان تعمیرات برای جلوگیری از خرابی‌های آینده، پیدا کردن امکاناتی که قابلیت کاربرد و استفاده بیشتری دارند، بهینه سازی مصرف انرژی و شناسایی خطرات امنیتی احتمالی جزء کارهایی است که هوش مصنوعی می‌تواند در مدیریت امکانات آموزشی انجام دهد.

۹- آموزش هوشمند معلمان

بسیاری از معلمان و اساتید، آموزش‌های ضمن خدمت می‌بینند و باید در موارد آموزشی به روز باشند. این آموزش‌های معمولاً مانند آموزش‌های مدارس بسیار استانداردسازی شده و بدون توجه به نیاز اساتید است. هوش مصنوعی می‌تواند با بررسی وضعیت دانش‌آموزان یک استاد، نحوه تدریس، نحوه بیان مطالب و ... آموزش‌های ضمن خدمت هر استاد را به صورت هوشمند و شخصی سازی شده در اختیار او بگذارد. این مورد می‌تواند علاقه معلمان به آموزش ضمن خدمت را بسیار بیشتر کند و علاوه بر این بر نقاط ضعف معلمان تاکید کند که در نهایت دانش‌پذیران منفعت این اقدام را خواهند دید.

۱۰- ایجاد آزمون‌ها و تمرینات خلاقانه

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش و ایجاد آزمون های خلاقانه

معمولاً سوالات آزمون‌ها و تمرینات بر اساس آموزش‌ها و نمونه‌های گذشته علاوه بر خلاقیت به وجود می‌آیند. هوش مصنوعی با استفاده از یادگیری ماشین می‌توان تعداد زیادی آزمون و تمرین خلاقانه ایجاد کند و از دانش آموزان داده جمع‌آوری کند. این داده‌ها می‌تواند نقاط ضعف دانش آموزان را مشخص کرده و خود هوش مصنوعی می‌تواند با ایجاد سوالات و آزمون‌های جدید سعی در رفع این نقاط ضعف کند. این مورد به معلمان و طراحان سوال کمک می‌کند تا ایده‌ها، سوالات و آزمون‌های جدیدی در اختیار داشته باشند و بتوانند دانش آموزان خود را به درستی محک بزنند.

۱۱- تشخیص تقلب در آزمون

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش

تقلب در آزمون‌ها یکی از مواردی است که می‌تواند داده‌های شما را با اشتباه همراه کرده و شما را گمراه کند. در بسیاری از آزمون‌ها دانش‌پذیران با تقلب سعی می‌کنند جایگاه خود را بالاتر از جایی که هستند نمایش دهند. در موارد زیادی این تقلب‌ها در زمان تقلب قابل شناسایی نیست اما هوش مصنوعی می‌تواند با بررسی موارد مختلف متوجه تقلب در آزمون‌ها شود. هوش مصنوعی هم می‌تواند با استفاده از فناوری پردازش تصویر در محل آزمون تقلب را پیدا کند هم از طریق بررسی پاسخ‌ها می‌تواند با احتمال زیادی تقلب را حدس بزند. شما می‌توانید با کمک این موارد اجازه تقلب در آزمون‌ها و امتحانات را به دانش‌پذیر ندهید.

۱۲- تصحیح آزمون هوشمند

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش

پس از اخذ آزمون‌ها از دانش‌آموزان یکی از مواردی که بسیار برای اساتید سخت است، تصحیح آزمون‌هاست. در حال حاضر زمان زیادی از وقت معلمان به تصحیح اوراق امتحانی اختصاص پیدا می‌کند. هوش مصنوعی می‌تواند با بررسی دقیق صفحات آزمون و نوشته‌های دانش‌آموزان، تمامی آزمون‌های تشریحی یا تستی را تصحیح کرده و نمره دانش آموزان را اعلام کند. البته که در این مرحله هم اساتید باید روی کار هوش مصنوعی نظارت داشته باشند زیرا بر اساس موارد مختلفی مانند نوع خط دانش آموز ممکن است هوش مصنوعی خطا داشته باشد اما می‌تواند سرعت تصحیح را چند برابر کند. البته با گذشت زمان و استفاده از یادگیری ماشین و یادگیری عمیق این تصحیح‌ها روز به روز دقیق‌تر خواهد شد و می‌تواند با درصد خطای بسیار پایین این کار را انجام دهد.

۱۳- تشخیص استعداد دانش آموزان

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش

استعدادیابی از دانش‌آموزان یکی از وظایفی است که مجموعه‌های آموزشی و خانواده‌ها دارند. موارد مختلفی مانند آزمون‌ها یا فعالیت‌هایی هستند که به دانش‌آموز در این تشخیص کمک می‌کنند. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در آموزش تشخیص و تربیت استعداد دانش آموزان است. هوش مصنوعی می‌تواند با بررسی دقیق رفتارها، آزمون‌ها و با کمک داده‌های در دسترس کمک شایانی در زمینه تشخیص استعداد افراد بکند. این مورد شامل استعداد‌های بدنی برای زمینه‌های ورزشی مختلف نیز می‌شود.

۱۴- بررسی هوشمند تکالیف

مانند تصحیح آزمون، بررسی تکالیف و تمارین دانش‌آموزان یکی از کارهای بسیار مهم و وقت‌گیر اساتید است. هوش مصنوعی می‌تواند علاوه بر بررسی دقیق تکالیف، داده‌های بیشتری در مورد سطح دانش‌آموزان، نقاط ضعف و نقاط قوت آنها و پیشنهاد تکالیف جدید را بر عهده بگیرد. به همین دلیل هوش مصنوعی به نوعی یک دستیار آموزشی قوی برای هر معلم است.

۱۵- ایجاد گیمیفیکیشن در آموزش

ایجاد گیمیفیکیشن برای یادگیری موضوعات مختلف بسیار کاربردی است و می‌تواند تاثیرگذاری آموزش را بسیار افزایش دهد. هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از داده‌هایی که از آموزش، تمرینات و روش‌های گیمیفیکیشنی که در اختیار دارد، مسیرهای مختلفی برای آموزش افراد تهیه کند. این مسیرها علاوه بر آموزش مطالب جدید، باعث علاقه‌مندی دانش آموزان به یادگیری هم می‌شوند که تاثیر بسیار زیادی در فضای آموزشی خواهد داشت.

پیشرفت در آموزش با استفاده دقیق از هوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش

تمامی مواردی که بررسی کردیم، به تمامی بخش‌های سیستم آموزشی کمک می‌کند تا بتوانند حداکثر کارایی خود را به نمایش بگذارند. هوش مصنوعی در تمامی موارد به عنوان یک تسهیل کننده و دستیار می‌تواند شما را در رسیدن به این هدف کمک کند. با توجه به رشد روز افزون سرمایه‌‌گذاری در هوش مصنوعی در صنعت آموزش انتظار می‌رود از فناوری‌های مختلف آن به زودی در تمامی بخش‌ها استفاده شود. با این اوصاف استفاده نکردن از هوش مصنوعی می‌تواند شما را در آینده با مشکل مواجه کند.

نکات نهایی

تمامی راه‌حل‌هایی که در بالا ذکر شد و تمامی مواردی که در این صنعت با هوش مصنوعی در دنیا قابلیت اجرایی داشته باشد، در ایران هم در دسترس است و می‌توان تمام امکانات لازم را برای فضاهای آموزشی ایجاد کرد. هوش مصنوعی دیدبان با استفاده از متخصصین حرفه‌ای می‌تواند در پیاده‌سازی فناوری‌های مختلف در صنعت آموزش به شما کمک کند. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره با ما در ارتباط باشید.

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.