برای مشاوره رایگان تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید

ورود هوش مصنوعی به صنعت معماری

در سال‌های گذشته سوال بسیاری از فعالان معماری این بود که آیا هوش مصنوعی می‌تواند در این صنعت هم تاثیر زیادی بگذارد یا خیر؟ حال اما بسیاری می‌دانند که احتمال بسیار زیاد آینده معماری بدون هوش مصنوعی غیر قابل تصور است. در حالی که بسیاری تصور می‌کردند در فعالیت‌هایی که خلاقیت زیادی نیاز باشد هوش مصنوعی توان ورود ندارد، اما این مورد امکان پذیر شد. نرم افزارها و سامانه‌های مختلفی در این سال‌ها نشان دادند که در آینده احتمالاً خلاقیت هوش مصنوعی از انسان پیشی خواهد گرفت علاوه بر اینکه مزایای دیگری هم دارد.

مزایای هوش مصنوعی برای صنعت معماری

هوش مصنوعی در معماری

گفتیم که یکی از مزایای هوش مصنوعی خلاقیت بی‌پایان آن است. هوش مصنوعی با یادگیری ماشین و یادگیری عمیق لحظه به لحظه سعی می‌کند که طرح‌ها و راه‌حل‌های بهتری ارائه دهد و در آینده نزدیک می‌تواند بی‌رقیب باشد. علاوه بر این هوش مصنوعی مزایای دیگری هم دارد. سرعت بسیار بالا در ایجاد طرح‌ها می‌تواند سرعت کار را بسیار افزایش دهد و شما را در پروژه پیش بیاندازد. هم‌چنین می‌تواند چندین طرح را در اختیار شما بگذارد و به شما امکان انتخاب بدهد. در بسیاری از معماری‌های حال حاضر امکان چنین فرصتی به کارفرما داده نمی‌شود. تمامی این امکانات در شرایطی است که شما تمامی این امکانات را می‌توانید با هزینه‌ی بسیار پایین‌تری نسبت به هزینه‌ی یک معمار انجام دهید.

در حال حاضر هوش مصنوعی به بلوغ کامل نرسیده تا بتواند پروژه‌ها را به صورت حرفه‌ای به انجام برساند ولی با توجه به پیشرفت روزافزون هوش مصنوعی این احتمال می‌رود که به زودی این اتفاق در این صنعت به وقوع بپیوندد.

کاربردهای هوش مصنوعی در معماری

در حال حاضر در بسیاری از زمینه هوش مصنوعی کاربردهای مختلف خود را ارائه داده است و بسیاری از این کاربردها به صورت آزمایشی قابل استفاده هستند. این کاربردها شامل:

۱- ایجاد خلاقیت بیشتر و طراحی‌های منحصر به فرد

هوش مصنوعی در معماری

در طراحی‌های معماری علاوه بر دقت در اصول، خلاقیت مهمترین جزء یک طراحی است. در بسیاری از طراحی‌ها با نبود این خلاقیت بسیاری از فضاها از بین می‌روند و بخش‌های مختلف فضاهای کاربردی ایجاد نمی‌کند. هوش مصنوعی می‌تواند بر اساس تجربه به شما طراحی‌های کاربردی، دقیق، خلاق و منحصر به فرد به شما ارائه دهد. علاوه بر این می‌تواند چندین طراحی در اختیار شما بگذارد تا به انتخاب خود بهترین و خلاقانه‌ترین طرح را انتخاب کنید که این ویژگی می‌تواند بسیار به بهتر شدن طراحی‌ها کمک کند.

۲- بررسی امکان محبوب بودن طراحی‌های یک پروژه

بسیاری از پروژه‌ها محبوبیت بالایی نزد مردم دارند و شما می‌توانید ویژگی‌های این پروژه‌ها را به طور کامل توسط هوش مصنوعی استخراج کنید. با استخراج این ویژگی‌ها می‌توانید طراحی‌های خود را با بهترین طرح‌ها مقایسه کنید و میزان محبوبیت طرح‌های خود را متوجه شوید. این مورد می‌تواند به فروش واحدهای ساختمانی در آینده بسیار کمک کننده باشد و ساختمان‌ها بر اساس سلیقه‌ی اکثریت مردم ساخته شود. علاوه بر این طراحان هم می‌توانند طرح‌های خود را به این هوش مصنوعی ارائه دهند و اصلاحات لازم برای بهتر شدن طرح خود را بگیرند.

۳- تبدیل سریع نقشه دستی به یک فضای سه بعدی

هوش مصنوعی در معماری

در بسیاری از موارد معماران طرح‌هایی را به صورت دستی می‌کشند که برای تبدیل آن به یک طرح کامپیوتری و سه‌بعدی باید زمان زیادی را صرف کنند. هوش مصنوعی می‌تواند با دریافت نقشه دستی کشیده شده، آن را به یک طرح کامپیوتری و حتی ۳بعدی تبدیل کند. این مورد می‌تواند سرعت ایجاد طرح‌های جدید توسط معماران را بسیار بالا برده و امکان تست طرح‌های مختلف را به آنها بدهد. هوش مصنوعی با استفاده از المان‌های دستی طراحی شده، بخش‌های مختلف طراحی را تشخیص داده و با تبدیل عکس به طراحی تمامی این اجزا را بر اساس المان‌های طراحی به شما تحویل می‌دهد.

۴- تست کردن همگون بودن طراحی نما در ساختمان قبل از ساخته شدن

هوش مصنوعی در معماری

یکی از موارد بسیار مهم در مقوله شهرسازی، منظم بودن و همگون بودن نماهای ساختمان‌هاست. نمای بسیاری از ساختمان‌ها بدون توجه به نمای آپارتمان‌های مجاور ساخته می‌شود. این مورد باعث می‌شود که شهر جلوه‌ی زیبایی به خود نگیرد و هم‌چنین حتی اگر نمای ساختمان به تنهایی زیبا باشد در ترکیب به وجود آمده زیبایی‌های خود را از دست بدهد. به همین دلیل شما می‌توانید با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری واقعیت افزوده نمای نهایی را در کنار بقیه آپارتمان‌ها مشاهده و همگون بودن آن را بررسی کنید.

۵- ایجاد طرح‌های مختلف و امکان اصلاح و انتخاب آنها

همان طور که در بخش‌های دیگر هم تاکید کردیم، یکی از مهمترین ویژگی‌های هوش مصنوعی در صنعت معماری، ایجاد طرح‌های مختلف و متنوع است. شما می‌توانید طرح‌های متنوعی را به کمک هوش مصنوعی ایجاد کنید، این طرح‌ها را اصلاح کنید و بهترین آنها را انتخاب کنید. این مورد به شما کمک می‌کند تا چندین طرح را در کنار هم مشاهده کنید و با توجه به ضعف و قوت‌های این طرح‌ها بهترین طرح را انتخاب کنید.

۶- کمک به معماری پارامتریک

هوش مصنوعی در معماری پارامتریک

همان‌طور که با معماری پارامتریک آشنا هستید این نوع معماری در تلاش است که برای راحتی از مدلسازی و الگوریتم‌ها استفاده کند. در این مسیر هوش مصنوعی می‌تواند در ساخت این مدل‌ها و الگوریتم‌ها بسیار کارا باشد و حتی مدل‌ها و الگوریتم‌های مختص به خود را ایجاد کند. البته در حال حاضر هم بسیاری از نرم افزارهای معماری که برای معماری استفاده می‌شوند و در معماری پارامتریک کارایی دارند هم از فناوری‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

۷- ایجاد BIM توسط هوش مصنوعی با سرعت و دقت بالا

مدل سازی اطلاعات ساختمان یا BIM یکی از موارد بسیار کاربردی برای زمان بهره‌برداری از ساختمان است. این مدل‌های ۳بعدی می‌توانند به شما برای نگهداری هرچه بهتر ساختمان کمک کنند. هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از نقشه‌های موجود در ایجاد این مدل‌سازی‌ها بسیار کمک کنند و در زمان بسیار کوتاهی این مدل‌ها را به شما تحویل دهند.

۸- طراحی داخلی با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در معماری

طراحی داخلی یکی از مواردی است که نیاز به خلاقیت و دانش بالایی دارد. شما باید با تمامی امکاناتی که در اختیار دارید بهترین چیدمان را انجام دهید. هوش مصنوعی می‌تواند بر اساس سبکی که مدنظر دارید و با توجه به امکانات و میزان هزینه‌کرد، به شما گزینه‌های مختلفی را ارئه دهد. در این مورد هسته‌های هوش مصنوعی موجود کارهای قابل توجهی انجام داده‌اند که می‌تواند در سطح بالایی با طراحان داخلی رقابل کنند. نرم افزارهایی مانند Interior AI توانسته‌اند در سطح بالایی کارهای قابل توجهی در این زمینه ارائه دهند.

۹- قرار دادن تمام تجهیزات در خانه به صورت واقعیت افزوده

هوش مصنوعی در معماری با واقعیت افزوده

یکی از کارهای جذابی که می‌توان در بحث طراحی داخلی انجام داد قرار دادن تجهیزات در ساختمان با کمک واقعیت افزوده است. شما می‌تواند به عنوان مثال یک مبلمان را با ابعاد واقعی در خانه خود شبیه سازی کنید و هم‌خوانی آن را با بقیه‌ی اجزای خانه بررسی کرد. از طرفی هم می‌توان چندین جزء را همزمان به صورت واقعیت افزوده به خانه اضافه کرد تا به این صورت خرید خود را با اطمینان انجام دهید. این مورد در حال حاضر توسط بسیاری از تولیدکنندگان لوازم خانگی اجرایی شده است و شما می‌توانید لوازم این برند را در خانه خود شبیه سازی کنید. یکی از معروفترین این برندها، برند IKEA است که شما می‌توانید با اپلیکیشن IKEA Place این کار را انجام دهید.

بررسی برخی ابزار خارجی هوش مصنوعی برای معماری

در حال حاضر ابزارهای مختلفی در این زمینه در حال فعالیت هستند. بیشتر این ابزارها در ابتدای کار خود قرار دارند و ممکن است در بخش‌هایی دچار خطا باشند اما به طور کلی ابزارهای مفیدی هستند. ما در مجموعه‌ی هوش مصنوعی دیدبان در تلاش هستیم تا سرویس‌هایی متناسب با شرایط معماری در ایران تولید کرده و در این مجموعه ابزارها قرار دهیم. این ابزارها در سایت دیدبان به‌روز خواهند شد پس در صورتی که نرم افزاری بر پایه هوش مصنوعی در زمینه معماری می‌شناسید در بخش نظرات معرفی کنید.

سرویس Interior AI

شما با این سرویس می‌توانید طراحی داخلی خانه خود را به کمک هوش مصنوعی انجام دهید. در این سرویس شما یک تصویر از خانه خود را ارسال کرده و پس از چند ثانیه یک طراحی داخلی زیبا از خانه خود دریافت می‌کنید.

سرویس Midjourney

هوش مصنوعی در معماری با midjourney

این سرویس برای تبدیل متن به تصویر است اما با توجه به کیفیت بالایی که ارائه داده است در طراحی نما و طراحی داخلی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. شما با توجه به سلیقه و چیزی که مدنظر دارید، داده‌های خود را به صورت نوشتار به این سرویس می‌دهید و تصاویر با کیفیتی دریافت می‌کنید. در صورتی که تصاویر مدنظر شما نبود می‌توانید المان‌های نوشته را تغییر دهید تا طراحی‌های جدیدی دریافت کنید.

نرم افزار Planner 5d

هوش مصنوعی در معماری با Planner 5d

یک نرم افزار بسیار قوی برای طراحی داخلی خانه که می‌توانید به کمک آن طراحی‌ها را قبل از عملی شدن ببینید. در این سایت امکان دیدن فضای خانه به صورت دوبعدی و ۳بعدی هم وجود دارد که می‌تواند به درک بیشتر شما کمک کند.

سامانه SmartDraw

هوش مصنوعی در معماری با smartdraw

شما در این سایت می‌توانید به کمک هوش مصنوعی به راحتی پلان‌های مختلف معماری را ترسیم کنید. در بسیاری از بخش‌های این ترسیم از هوش مصنوعی کمک گرفته شده است تا بتوان به راحتی تمام پلان‌ها را ترسیم کرد.

اپلیکیشن Lumalabs یا Luma ai

با این اپلیکیشن می‌توانید تصاویر را تبدیل به یک فضای ۳بعدی کرده و اجسام یا مناظر ۳بعدی ایجاد کند. این می‌تواند به ۳بعدی سازی در بخش‌های مختلف معماری بسیار کمک کند.

اپلیکیشن IKEA Place

هوش مصنوعی در معماری با واقعیت افزوده ikea place

شما با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید تمامی محصولات IKEA را در خانه خود به صورت دیجیتالی مشاهده کنید. این کار به کمک فناوری واقعیت افزوده انجام شده و شامل بیشتر محصولات این برند معروف می‌شود.

آیا هوش مصنوعی در آینده جایگزین معماران خواهد شد؟

به احتمال بسیار زیاد در آینده نزدیک چنین اتفاقی نخواهد افتاد و این موضوع دلایل مختلفی دارد. یکی از اصلی‌ترین نکات این است که هوش مصنوعی نیاز به داده‌های معتبر و دقیق دارد که این داده‌ها توسط معماران ایجاد می‌شوند و از طرفی به دلیل اینکه ابزارهای برپایه هوش مصنوعی هنوز در ابتدای راه هستند و هنوز بعضاً خطاهای فاحشی دارند. به همین دلیل در حال حاضر بهتر است فقط معماران از این ابزارها استفاده کنند تا بتوانند متوجه خطاهای نرم افزاری بشوند. اما در ادامه ممکن است هوش مصنوعی توانایی جایگزینی معماران را داشته باشد که احتمال محالی هم نیست.

استفاده از هوش مصنوعی در معماری در ایران

در حال حاضر گروه‌های مختلفی بر روی این مقوله در حال انجام فعالیت هستند. ما در هوش مصنوعی دیدبان می‌توانیم محصولات متنوعی را در این زمینه و با همکاری با شرکت‌های معماری توسعه دهیم. در صورتی تمایل می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره با ما در ارتباط باشید. 

مشاوره خرید یا توسعه محصول در این حوزه

برای مشاوره در مورد استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه فرم زیر را پر کنید.

پرسش و پاسخ

پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

avatar avatar avatar avatar
captcha-null
avatar

Hamid

1402/08/22 - 11:01

Alllllllli


دیدبان هوش مصنوعی دیدبان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌‌های نرم‌افزاری و خدمات مشاوره‌ای بر پایه‌ی هوش مصنوعی است. تیم متخصصین دیدبان در این سال‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محصولات فناورانه بر پایه هوش مصنوعی انجام داده است. امیدواریم بتوانیم تمام خلاء‌هایی فناورانه را برطرف کرده و محصولات قدرتمند، دقیق، کارگشا و با امنیت بالا ارائه کنیم.
  • linkdin
دانش بنیان نظام صنفی رایانه‌ای

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان خوارزمي، مجتمع ملاصدرا، واحد ٤

استفاده از مطالب سایت دیدبان فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت اسپادسیستم زاگرس (دیدبان) می‌باشد.