هوش مصنوعی عمومی یا AGI چیست و چه کاربردی دارد؟

1402/03/19 - خواندن 5 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
هوش مصنوعی عمومی یا AGI چیست

همیشه این سوال وجود داشته است که آیا هوش مصنوعی قرار است جای انسان را بگیرد؟ این محصولاتی که در حال حاضر از AI در تمامی سطوح می‌بینید، امکان چنین چیزی را ندارند اما هوش مصنوعی عمومی یا همان AGI می‌تواند این کار را بکند. AGI که به Strong AI هم مشهور است، می‌تواند وظایف متفاوتی انجام دهد که در این مقاله به طور کامل آن را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

تعریف هوش مصنوعی عمومی چیست؟

بسیاری از ابزاری که در حال حاضر در حوزه‌های مختلف از هوش مصنوعی می‌بینید، هر یک فقط یک تسک مشخص و منحصر به فرد را انجام می‌دهند. هوش مصنوعی عمومی اما یک ماشین شبیه انسان است که کارهای مختلف انجام می‌دهد و همین‌طور قابلیت تصمیم‌گیری دارد. AGI در واقع یک انسان با هوش مصنوعی است که البته هنوز چنین چیزی وجود ندارد. هدف AGI این است که در مواجهه با کارها و تسک‌های جدید به صورت خودکار مسائل و فضا را درک کرده و بتواند راه‌حل مناسب را ارائه دهد.

البته تعریف AGI از نظر روانشناس تفاوتی با تعاریف محققان کامپیوتر است. آنها هوش مصنوعی عمومی را یک ماشین سازگار برای بقا تعریف می‌کنند. یعنی ماشینی باید طراحی شود که بتواند در وضعیت‌های مختلف برای بقا مبارزه کند.

در هر صورت با هر تعریفی، AGI با اینکه تا الان وجود خارجی نداشته است اما یک هوش مصنوعی شیبه انسان است.

کاربرد هوش مصنوعی عمومی چیست؟

هوش مصنوعی عمومی یا AGI چیست

همان طور که گفته شد هنوز این نوع از هوش مصنوعی وجود ندارد اما در صورت ایجاد AGI می‌توانید تمامی خواسته‌هایی که از انسان دارید را از هوش مصنوعی بخواهید. در واقع AGI، به طور کامل مانند یک انسان فکر می‌کند و از طرفی پاسخ سریعتر و موثرتری هم به سوالات می‌دهد. هوش مصنوعی عمومی تفکر انتزاعی، دانش و داده‌ی کافی از تصمیمات گذشته، علت و معلول و انتقال یادگیری دارد و می‌تواند به صورت کاملاً مستقل فعالیت‌های خود را انجام دهد.

از طرفی در صورت برخورد با یک فعالیت جدید می‌تواند با همین اطلاعات موجود رفتار در مقابل آن تصمیمات جدیدی بگیرد و پاسخ‌های متفاوتی در شرایط مختلف بدهد.

آیا AGI می‌تواند جای انسان‌ها را بگیرد؟

بله، نه تنها می‌تواند جای انسان‌ها را بگیرد می‌تواند کارایی و بهره‌وری بالاتری هم ارائه دهد. اما مسئله اصلی رسیدن به چنین ماشینی است که در حال حاضر افراد مختلفی معتقدند چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. استیون هاوکینگ در سال ۲۰۱۴ در مورد AGI می‌گوید در صورتی که این ماشین توسعه پیدا کند، پایان نسل بشر خواهد بود. مبنای این هشدار رشد خود به خودی و تصاعدی این ماشین و تکامل بیولوژیکی آهسته انسان‌هاست. البته بعضی نیز بر این اعتقادند که با استفاده از این ماشین‌ها می‌تواند کارهایی را انجام داد که از توانایی انسان خارج است و سرعت پیشرفت تکنولوژی با ایجاد آن افزایش پیدا می‌کند.

تفاوت AGI با هوش مصنوعی حال حاضر

هوش مصنوعی عمومی یا AGI چیست

هوش مصنوعی که در حال حاضر در اختیار افراد مختلف و حتی محققان است، Narrow AI یا Weak AI (هوش مصنوعی محدود) است. این نوع از AI می‌تواند یک کار مشخص و منحصر به فرد را با دقت و کارایی بالا انجام دهد. اما AGI یا همان Strong AI نوع تکامل یافته و جامع‌تر نوع اول است که در بالا آن را تشریح کردیم. در مورد هوش مصنوعی محدود در مقاله جداگانه‌ای آن را بررسی کردیم.

نمونه‌های آغاز شده هوش منصوعی عمومی

تعدادی از شرکت‌های پیشرو در تکنولوژی به سمت AGI حرکت کرده‌اند. چندین نمونه قدرتمند برای تلاش به رسیدن به AGI وجود دارد.

IBM`s watson

هوش مصنوعی عمومی یا AGI چیست

ابرکامپیوترهای Watson و بسیاری دیگر از ابرکامپیوترها قادر به انجام محاسبات پیچیده هستند که کامپیوترهای عادی امکان آن را ندارند. قدرت این کامپیوترها با AI همراه شده‌اند تا کارهای مهندسی که توسط انسان امکان‌پذیر نیست را امکان‌پذیر کنند.

ماشین‌های خودران

هوش مصنوعی عمومی یا AGI چیست

در حال حاضر بسیاری از خودروهای خودران روی قدرت هسته‌های هوش مصنوعی خود کار می‌کنند. در وضعیت کنونی این خودروها به یک ناظر انسانی نیاز دارند و از طرفی در بسیاری از وضعیت‌ها امکان سپردن خودرو به AI وجود ندارد و خطرناک است. دلیل این مورد عدم تصمیم‌گیری درست در وضعیت‌های جدیدی است که ایجاد می‌شود. شرکت‌های مختلف برای ایجاد یک ماشین که بتواند به طور کامل خودران عمل کند در حال تلاش هستند.

ROSS Intelligence

ROSS یک سیستم خبره حقوقی است که به عنوان وکیل هوش مصنوعی شناخته می‌شود. این سیستم می‌تواند داده‌های لازم را از بین ۱ میلیارد سند متنی استخراج کرده و اطلاعات را تجزیه و تحلیل کند. پیشرفته‌تر این سیستم به این صورت است که بتواند به صورت کاملاً مجزا بتواند وکالت پرونده‌های مختلف را انجام دهد.

نکات نهایی

با توجه به تمام نکات AGI، بنظر می‌رسید که امکان رسیدن به چنین هسته‌ی قدرتمندی بسیار دور از انتظار و سخت است. این مسئله اما نباید موجب عدم تحقیق درست در مورد مسائل مربوط به آن شود زیرا به کمک سیستم‌های کوچکتر از هوش مصنوعی عمومی می‌توان کارهای بزرگی انجام داد. این سیستم‌ها می‌توانند دستیاران قدرتمندی برای انسان‌ها باشند و در بخش‌هایی هم در تصمیم‌گیری‌ها به ما کمک کنند.