تمامی نکات تفاوت رباتیک و هوش مصنوعی+ نمونه کاربردی

1402/03/14 - خواندن 4 دقیقه - نویسنده: علیرضا همتی
تفاوت رباتیک و هوش مصنوعی

تفاوت هوش مصنوعی و رباتیک در چیست؟ آیا اصلاً این دو مفهوم با هم تفاوت دارند؟ چگونه می‌توان از این تکنولوژی‌های قدرتمند بهره کافی برد؟ این سوالاتی است که ممکن است برای بسیاری از افرادی ایجاد شده باشد. شناخت این دو مفهوم می‌تواند به شما در شناخت دقیق محصولات ایجاد شده، کمک کند. برای اطلاعات کامل در این حوزه با ما همراه باشید.

آیا هوش مصنوعی و رباتیک با هم تفاوت دارند؟

بله، این دو مفهوم بسیار با هم متفاوت هستند و از نظر مفهومی ربطی به همدیگر ندارند. دلیل اشتباه گرفتن این دو مفهوم باهم این است که در حال حاضر هوش مصنوعی در صنعت رباتیک بسیار رشد داشته و ترکیب این دو توانسته کارهای بسیار بزرگی انجام دهد که در ادامه نمونه‌هایی از این موارد را بررسی می‌کنیم. ابتدا شما باید با تعاریف هر یک از این دو مفهوم آشنا شوید.

هوش مصنوعی چیست؟

تفاوت رباتیک و هوش مصنوعی

اگر به صورت ساده این مفهوم را تعریف کنیم، می‌توان گفت هوش مصنوعی از رایانه و ماشین برای تقلید از تصمیم گیری انسان و حل مسئله استفاده می‌کند. این تکنولوژی کمک می‌کند تا سیستم‌های فنی محیط اطراف خود را درک کنند و با توجه به آن به تلاش کنند تا مشکلات مدنظر را برطرف کنند. این تکنولوژی معمولاً از الگوریتم‌ها، رایانه‌ها و ربات‌ها کمک می‌گیرد تا با استفاده از داده‌ها، هوش انسانی را شبیه سازی کند. این مسئله کمک می‌کند تا بتوان تصمیم‌گیری انسان را تکرار کرد و حتی خطاهای آن را کاهش داد.

البته در حال حاضر بسیاری از موارد هوش مصنوعی، امکان یادگیری و بهبود خود را هم دارند. این مورد موجب می‌شود تا از اطلاعات و داده‌های جدید درس بگیرند و در تصمیم‌گیری‌های آینده استفاده کنند. یکی از مهمترین مواردی که ممکن است در آینده برای بسیاری از مشاغل مشکل ایجاد کند این توانایی خارق‌العاده هوش مصنوعی است.

رباتیک چیست؟

تفاوت رباتیک و هوش مصنوعی

رباتیک یک شاخه از مهندسی است که شامل ایده‌پردازی، طراحی، ساخت و بهره‌برداری از ربات‌ها می‌شود. هدف از این رشته ساخت ماشین‌هایی است که بتواند به روش‌های مختلف به انسان کمک کند. ربات‌ها به طور کلی برای خودکار کردن و اتوماسیون کردن فعالیت‌ها ایجاد می‌شود. ربات‌ها این کار را یا با دخالت کم انسان یا بدون دخالت او انجام می‌دهند. همین ربات‌ها رشد بسیاری زیادی در صنایع مختلف ایجاد کرده‌اند و سرعت و دقت تولیدات را به شدت افزایش داده‌اند.

این ربات‌ها انواع مختلفی دارند و بر اساس نیازی که انسان‌ها داشته‌اند، این گستره تنوعی را برای ربات‌ها ایجاد کردند. شما می‌توانید از ربات‌های کنترلی، صنعتی، هوشمند، سخنگو و ... بنابر استفاده‌ای که دارید بهره ببرید.

در عصر حاضر و با توجه به رشد روز افزون هوش مصنوعی، امکان استفاده از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی بر روی ربات‌ها و هوشمندتر کردن و قدرتمندتر کردن آنها وجود دارد. بنظر می‌رسد همان طور که ربات‌ها در صنعت تحول عظیمی ایجاد کردند، هوش مصنوعی هم بتواند با کمک به ربات‌ها، یک جهش عظیم در صنعت ایجاد کند.

تفاوت هوش مصنوعی و رباتیک چیست؟

حال با توجه به تعاریف می‌توان به سادگی گفت که این دو مفهوم متفاوت هستند اما می‌توانند مکمل همدیگر باشند. هوش مصنوعی به دنبال ایجاد یک تصمیم‌گیری انسانی است و رباتیک به دنبال ساخت یک ماشین برای کمک به انسان است. پس با استفاده از این دو می‌توان رباتی هوشمند ساخت که در موارد مختلف به انسان کمک کند و بتواند تصمیم‌هایی شبیه به انسان بگیرد. ترکیب این دو می‌تواند تبدیل به یک محصول بی رقیب و قدرتمند شود که توانایی و قدرت هر کاری را دارد. شاید دیدن بعضی از نتیجه‌های همکاری این دو تکنولوژی به بزرگی کار کمک کند.

نمونه ترکیب هوش مصنوعی و رباتیک

ما از تفاوت رباتیک و هوش مصنوعی گفتیم اما نمونه‌های متفاوتی از ترکیب این دو وجود دارد. ما چند نمونه کاملاً حرفه‌ای و قدرتمند از ترکیب این دو را مثال میزنیم

ربات‌های جنگجو هوشمند

احتمالاً در جنگ‌های پیشرو کم کم از ربات‌ها بیشتر استفاده شود. بسیاری از کشورهای به دنبال ساخت لشگری از ربات‌ها برای سپردن کارهای مربوط به جنگ به آنها هستند. این مورد می‌تواند جنگ‌های آینده را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد. این ربات‌ها با کمک هوش مصنوعی می‌توانند کاملاً مانند یک انسان در موارد مختلف عمل کند و عملکرد بسیار دقیق‌تری نیز داشته باشد.

ربات‌‌های انسان نما

تفاوت رباتیک و هوش مصنوعی

در حال حاضر بسیاری از ربات‌هایی که حرکات و رفتاری شبیه به انسان دارند، از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. این ربات‌ها با کمک تکنولوژی‌هایی مانند پردازش تصویر، به درک خوبی از اطراف خود می‌رسند و علاوه بر این بر اساس آموزش‌هایی که دیده‌اند می‌توانند در وضعیت‌های مختلف تصمیمات متنوعی بگیرند.

ربات‌های کاوشگر

تفاوت رباتیک و هوش مصنوعی

در بسیاری از کاوش‌ها چه در سطح زمین چه در سیاره‌های دیگر از ربات استفاده می‌شود. در حال حاضر بسیاری از این ربات‌ها با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند فهم دقیق‌تری از محیط اطراف پیدا کرده و مسیرهای بهتری را برای کاوش انتخاب کنند. از طرفی به کمک پردازش تصویر می‌توانند به طور کامل تمامی بخش‌هایی که از آن عبور می‌کنند را شبیه‌سازی کنند و یک فضای کامل در نرم‌افزارهای مختلف ایجاد کنند.

توصیه نهایی

همان طور که در نمونه‌های مختلف بررسی کردیم تفاوت رباتیک و هوش مصنوعی فراوان است اما استفاده بسیار زیادی می‌توانند از یکدیگر بکنند. در صورتی که در این حوزه کار می‌کنید یا علاقه‌مند هستید بهتر است که تحقیقات کاملی در حوزه دیگر داشته باشید. ما در هوش مصنوعی دیدبان در تلاشیم تا راهکارهای متنوع هوش مصنوعی ارائه دهیم. در صورتی که در صنعت رباتیک نیاز به هوشمندسازی دارید می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شرکت، با ما در ارتباط باشید.